Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko-čínsky tandem obráti svet hore nohami - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Rusko-čínsky tandem obráti svet hore nohami - Časť 1.

2020-05-30  (07:13)

 - Rusko-čínsky tandem obráti svet hore nohami - Časť 1.

3.9.2015

Návšteva Vladimira Putina Pekingu  pri príležitosti osláv 70-tého výročia víťazstva v Druhej svetovej vojne sa preňho stane už 14-tou návštevou Číny. Vzťahy medzi Ruskom a Čínou sa postupne zlepšovali počas všetkých 15 putinovských rokov, ale behom posledných dvoch rokov sa zblíženie týchto dvoch veľmocí stáva hlavnou udalosťou v geopolitike. Samotné dejiny predurčujú dve naše krajiny aby sa stali garantmi mieru v Eurázii, a to znamená, že aj na celom svete. 

Rusi a Číňania sa stretli na priestranstvách Eurázie  v rámci historických meradiel ani nie tak dávno. Číňania, najstarší národ, ktorý i zachoval svoju štátnosť, sa začali  stýkať s Rusmi v ťažkých pre čínsku  civilizáciu  časoch. 

Ak nemáme počítať krátky čas, počas ktorého boli súčasťou jedného štátu – na konci 13. storočia Rusi a Číňania boli  súčasťou veľmoci, ktorú najprv nazývali Mongolským štátom (hordou) a potom  impériom Juan  – prvé kontakty sa konali iba pred štyrmi storočiami, keď Rusi si začali systematicky osvojovať Sibír.  Ale prvá dohoda bola uzavretá iba pred  325 rokmi a viac-menej pravidelné kontakty a skúmanie sa navzájom sa začalo až po objavení sa v Pekingu ruskej duchovnej misie v roku  1712.

Dovtedy sa už Rusko výrazne rozšírilo smerom na východ, pravda, ešte nedosiahnuc Tichý oceána naše krajiny sa stali susednými. Ostatne, dotýkali sa iba okraje impérií, kde prevažne nežili zástupcovia hlavných národov. To však nebolo hlavnou prekážkou pre vzájomné zblíženie  a dokonca ani nie dosť uzavretý  a sebestačný charakter čínskeho  štátu. Existovali  dve subjektívne príčiny, spojené s obdobiami rozvoja samotných našich štátov. 

Jednou z nich bolo to, že v tom čase hlavná pozornosť ruskej vlády bola sústredená na západné a južné hranice krajiny. Na ďaleký a poriadne neosvojený Východ bolo ťažké už len sa dostať, navyše politika europeizácie ako krajiny, tak aj elity, začínajú od Petra I. sa stala rozhodujúcou. A druhou príčinou sa stalo to, že Čína sa vtedy už približovala ku krízovému obdobiu svojich dejín. Ako aj všetko v tejto krajine malo obrovský časový rozsah: od konca 18. storočia Čína začala slabnúť a za jeho bohatstvami naťahuje ruky Západ, ktorý si osvojil a prakticky už podrobil celý  svet. V 19. storočí Čínu vojenskou silou donútili sa otvoriť, aby na nej zarábali okrem iného spraviac závislým od ópia miestne obyvateľstvo. Hlavnými „objavovateľmi“ boli, prirodzene, Angličania, ale ani ostatné západné krajiny nezostali bokom. 


Začalo storočie národného poníženia a chaosu. Čína stratila kontrolu nad obchodom, jej vláda oslabla, začali vnútorné nepokoje a povstania. Rusko sa v 19. storočí dostalo k Tichému oceánu, uzavrúc s Čínou rovnako nerovnoprávnu dohodu ako aj krajiny Západu. Dostali  sme Primorie, ktoré ostatne v tom čase prakticky nebolo osídlené a považovalo sa skôr za vazalské územie Číny, než za súčasť  impéria. A potom sme si prenajali rad miest v Mandžusku, cez ktoré sme začali stavať železnicu do Vladivostoku a k získanej od Číňanov do prenájmu vojensko-námornej základni Port-Arthur.  

V roku 1900, keď v Číne plápolalo povstanie proti  cudzincom, ruské vojská, ako súčasť koalície západných veľmocí, obsadzovali Peking. Zdalo sa, že Čína sa definitívne mení na obrovskú napoly kolóniu Západu a Ruska. V podstate svojej Rusko prenikalo do Číny, keď videlo ako sa tam udomácňujú západné krajiny  –  ani nie tak preto, že by sa bálo,  že to nestihne, ale skôr chcelo vytvoriť protiváhu prítomnosti Európanov na svojich východných hraniciach. 


Ale krátko nato sa všetko zmenilo. Po boľševistickej revolúcii sa Rusko začalo zbližovať s Čínou, ktorá behom tých istých rokov upadla do obdobia rozsiahlej občianskej vojny a nepokojov, ktoré trvalo 30 rokov. 

Myšlienky sociálnej rovnosti a antiimperialistické naladenie ZSSR spravili našu krajinu príťažlivou pre Číňanov – ako ideologicky, tak aj geopoliticky.  Najprv nacionalistický Kuomintang za Sun Yat-sena, a bojujúca s nástupcom Suna Čankajšeka komunistická strana Maa Ce-tunga sa pozreli na Moskvu ako na dôležitého spojenca. Navyše, Rusko poskytovalo Číne aj vojenskú pomoc, ale nie pre občiansku vojnu, ale pre ochranu jej suverenity.

V roku 1931 sa okrem občianskej vojny na Čína predsa vrhol  ešte aj vonkajší agresor – Japonsko si zobralo severovýchod krajiny, vytvoriac vazalský  štát   Manchukuo na čele s bývalým čínskym imperátorom. Občianska vojna pritom pokračovala a pozastavila sa až v roku  1937, ale v tom istom roku sa Japonci začali posúvať smerom do vnútra Číny a obsadili Peking. ZSSR pomáhal vo vojne s Japoncami aj  Kuomintangovi, aj Komunistickej strane, ale zdolať samurajov Číňania nedokázali. Po vstupe ZSSR  do vojny a útoku našej armády v Mandžusku Japonsko kapitulovalo -  Čína bola oslobodená. 

Aj napriek tomu, že v zriaďovanom podľa výsledkov Druhej svetovej vojny novom svetovom poriadku Čína bola uznaná za silnú  veľmoc a stala sa jedným zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, krajina sa ešte stále nedostala z obdobia chaosu  – obnovila sa občianska vojna,  v ktorej o štyri roky neskôr zvíťazila Komunistická strana. ZSSR po celý  tento čas pomáhal komunistom, ale tajne, pretože bolo treba udržiavať vzťahy s oficiálnou  vládou, ktorá síce hoci aj bola otvorene prozápadná, ale formálne práve od nej sme znovu dostali do prenájmu vojensko-námornú základňu Port-Arthur. Víťazstvo Komunistickej strany Číny sa stalo bodom zlomu v dejinách Číny, ako aj v rozložení síl na svetovej aréne. 

Mao Ce-tung nielenže vyhral vojnu, ale aj zjednotil Čínu, postaviac sa do jedného radu s Qin Shi Huangom a Kublaiom, vnukom Džingischána. Pre Západ sa komunistická Čína, ktorú sebavedomí Američania už považovali za svoju, vychádzajúc z toho, že Čankajšek je ich spojenec, stala šokom. Ešte niekoľko rokov v USA prebiehali hádky o tom, kto  z amerických politikov „stratil Čínu“. Západ bez toho nevedel, čo má robiť so Sovietskym zväzom, ktorý vyšiel z vojny ako víťaz, stal sa superveľmocou a kontroloval polku Európy a teraz obrovské červené impérium zabralo väčšiu časť Eurázie. Kto kontroluje Euráziu, ten kontroluje celý  svet  –  to je prvý zákon geopolitiky, sformulovaný samotnými anglosaskými stratégmi a nikdy naňho  nezabudli. 

Navyše, sovietsko-čínsky  blok mal nielen geopolitický, ale aj ideologický rozmer  – komunistická idea si získavala stále viac stúpencov nielen v Západnej Európe, ale aj v treťom svete, ktorý Západ bol nútený oslobodiť od koloniálneho vplyvu. Antiimperialistické výzvy Moskvy a Pekingu nachádzali odozvu v Afrike, Ázii a dokonca aj v Latinskej Amerike. 

Odolávať čínsko-ruskému bloku, bolo zdanlivo nemožné – ani americko-čínska, ktorá sa stala súčasťou kórejskej vojny v rokoch 1950–1953, ani zbavenie Pekingu miesta v OSN (USA blokovali odovzdanie zastupiteľstva Taiwanu Číne do roku  1972) nemohli zastaviť vzostup Číny. ZSSR veľmi  veľa pomáhal ozbrojovaniu čínskej armády a budovaniu novej ekonomiky, prvej čínskej industrializácii. Viac ako to, všetky nespravodlivé výdobytky z čias „národného poníženia“, také ako prenajatý Port Arthur boli navrátené Pekingu v najkratšom čase. Zdalo sa, že večné priateľstvo bude trvácne  a pevné, ale zradil osobnostný faktor. 

Zdroj: http://vz.ru/politics/2015/9/2/764525.html 

Pokračovanie čoskoro 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |