Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko vyhrá tretiu svetovú vojnu ešte skôr ako začne - chelemendik.sk

 

Rusko vyhrá tretiu svetovú vojnu ešte skôr ako začne

2020-02-23  (03:21)

 - Rusko vyhrá tretiu svetovú vojnu ešte skôr ako začne

1.12.2015

Necelý týždeň po likvidácii Tureckom nášho Su-24 úroveň nálad verejnosti dosiahla nevídaných hodnôt. Všade prebiehajú rozhovory o vojne – pričom ako o rusko-tureckej, tak aj takmer o vojne Ruska s NATOm. Atmosféru vyhrocujú nielen uvedomelí provokatéri, ale aj občania, ktorí majú o Rusko úprimnú starosť. A to je mimoriadne nebezpečný stav.

Rusko-turecká kríza nevznikla vo vzduchoprázdne – už takmer dva mesiace prebieha ruská vojenská operácia v Sýrii, aké-také prímerie sa zachováva na Ukrajine. USA sa nezriekli politiky zadržiavania a nátlaku na Rusko a všetko, čo sa deje behom posledných dvoch rokov je pravdaže potrebné vnímať cez prizmu rusko-amerického konfliktu.

Preto je jasné, že keď po prvýkrát v dejinách lietadlo krajiny, ktorá je členom NATO, zostrelilo naše vojnové lietadlo, vyvolalo to mimoriadne znepokojenie v ruskej spoločnosti. Forma našej reakcie už začala byť jasná k večeru 24. novembra – o žiadnom vojenskom údere Ruska nemôže byť žiadna reč. Jednak preto, že Ankara sa skryla za chrbát NATO – tak aj preto, že nechajúc sa vyprovokovať, by Rusko sa ocitlo byť vtiahnuté do rusko-tureckého vojnového konfliktu. Ktorý nepotrebujeme ani my, ani Turci.

Namiesto toho bola zvolená iná cesta pre prinútenie k mieru – s pomocou tvrdých politických a ekonomických opatrení prinútiť tureckú vládu ospravedlniť sa a priznať neoprávnenosť svojho počínania. Je to zložitá a ťažká úloha – ale v súčasnej situácii nemá alternatívu.

Zdalo by sa, že motívy a ciele Kremľa sú viac ako jasné. Ale z dôvodu bezprecedentného charakteru kauzy Su-24 okolo scenárov budúcnosti začali vznikať hory predpokladov, strachov a špekulácii. Kľúčovým v nich všetkých bolo slovo „vojna“ – na prahu ktorej údajne stojí Rusko. Viac ako to, reč začala byť už o vojne na dva fronty – vraj teraz sa obnoví vojna na Ukrajine, a ocitneme sa tak v „obkľúčení dvoch frontov“.

Áno, na jar 2014 sa začalo otvorené štádium globálneho konfliktu medzi Ruskom a USA. Na Ukrajine dokonca nadobudol podobu občianskej vojny, v ktorej občania toho nezávislého štátu bojovali medzi sebou, hájac okrem iného aj záujmy atlantického projektu a ruského sveta. Áno, boli sme nútení zahájiť vojenskú operáciu v Sýrii, keď chaos, ktorý tam vyvolali USA začal nadobúdať rozsah, ktorý už ohrozoval naše záujmy. Áno, politika, ktorú už niekoľko rokov pred Krymom začal realizovať Vladimir Putin, má za cieľ ukončiť fungovanie sveta na americký spôsob, ukončiť globálny atlantický projekt, vybudovať širokú sieť protivníkov anglosaskej globalizácie.

Ale – a to je zásadný bod - Rusko chce mierový prechod k novej svetovej architektúre. Vojnový nepotrebujeme. Tým viac, že sme v podstate svojej jediná krajina na svete, ktorá môže okamžite ukončiť americké svetové zriadenie. Ale Putin nie je Mao Ce-tung, ktorý si myslel, hoci aj v zápale polemiky, že jadrová vojna so Západom je prijateľná v záujme likvidácie kapitalizmu: nech aj socialistické krajiny stratia polovicu obyvateľstva, zato však imperialisti budú zničení a bude sa dať budovať komunistickú spoločnosť od nuly.

Viac ako to – Rusko nepotrebuje ani lokálne vojny. Ani na vlastnom území (napríklad na Ukrajine – v časti ruského sveta, kde jedny Rusi bojujú s inými), ani v zahraničí. Nie preto, žeby sme boli slabí – hoci sme naozaj neobnovili ani vojnovú ani ekonomickú moc zo sovietskych čias – ale preto, že samotný priebeh dejín, logika udalostí a zákony geopolitiky pracujú v náš prospech. Svet sa už stáva iným.

Vojna je výhodná a potrebná pre tých, ktorí si chcú udržať dominantné postavenie – pričom, prirodzene, sami bojovať nemusia, uprednostňujú štvať proti sebe všetkých, ktorí sú nespokojní so zriadením sveta na americký spôsob. Spojené štáty by nás s radosťou vtiahli do lokálnej vojny, ktorá by spútala naše sily, oslabila nás a odpútala našu pozornosť ako od robenia poriadku doma, tak aj od aktívnej hry na globálnej aréne. Chápe to Putin? Prirodzene – práve preto o žiadnom ťažení na Kyjev ani o zavedení vojsk do Sýrie nie je reč. Rusko sa pokúša obrátiť situáciu vo svoj prospech v týchto lokálnych oblastiach. Brániac sa a útočiac, ale nelezúc do pasce. Ak nechceme bojovať, nikto nás do veľkej vojny nevtiahne – ani jedna krajina na svete nemôže napadnúť Rusko a všetky lokálne konflikty môžeme zvládnuť s minimálnymi stratami.

Áno, tieto „malé straty“ sú už na tej istej Ukrajine veľké – ale je to nič v porovnaní s tým, čo by bolo, ak by sa tam podarilo rozpútať vojnu v plnom rozsahu, vrhnúť proti sebe ruskú a ukrajinskú armádu. Áno, ukrajinská armáda by bola porazená, ale veď aj zabití v jej radoch vojaci by boli naši ľudia. Aj napriek celej komplikovanosti čias, ktoré momentálne prežívame, hrozba rozsiahlej vojny pre Rusko teraz neexistuje. Existujú nebezpečenstvá, spojené s lokálnymi vojnami, je tu teroristická hrozba, ale o žiadnej „novej Veľkej Vlasteneckej vojne“ nie je reč.

Ale v rámci tej informačnej vojny, ktorá prebieha medzi nami a USA, hrozba „ozajstnej vojny“ nielen existuje, ale sa aj aktívne využíva. Rozložiť protivníka zvnútra – to aj je polovica úspechu. Zastrašiť Rusov „hrozbou vojny“ - a v spoločnosti začne rozkol: jedny budú za, druhí proti. Hlavné je, aby nikto nepripomínal, že žiadna hrozba vojny neexistuje – neprekážal realizovať informačno-psychologickú špeciálnu operáciu.

Bohužiaľ, množstvo našich médií a „hovoriacich hláv“ v záujme škandálu, popularity a peňazí (nie, nie Štátneho departmentu, ale rastu návštevnosti médií, teda cien reklamy) sú pripravení eskalovať vojnovú hystériu. Pričom nie je dôležité, z akého pohľadu – „všetko je stratené, tyran Putin vrhá Rusko do svetovej vojny“ alebo naopak? „teraz zasadíme Turkom strašný odvetný úder“. Výsledok je ten istý. Obyčajní občania, ktorí i prečítajú a vypočujú podobné hysterické príspevky, sa voľky-nevoľky začnú zamýšľať: a čo ak naozaj je vojna za dverami? A začínajú uvažovať – čo je to za nápad, bojovať s NATO, alebo hoc len s Turkami – ešte v našej vlastnej krajine toľko toho poriadne nefunguje, nechceme žiadnu vojnu.

A to je normálna reakcia občana. Nikto nechce bojovať do chvíle, kým krajine nehrozí nebezpečenstvo, kým pred bránou nestojí nepriateľ. Ale to sa ani nevyžaduje od bežných občanov – Rusko si poradí s lokálnymi vojnami s pomocou špeciálnych jednotiek, vysoko presných zbraní a vzdušno-kozmických síl. Ale to hlavné je, že nikto vo vedení krajiny sa nechystá rozpútavať ani malé, ani veľké víťazné vojny. Docieliť to, aby na to ľudia zabudli, aby v nich začali klíčiť pochybnosti ohľadne zámerov Kremľa – to je samo o sebe veľké víťazstvo našich protivníkov.

Keď údajne „hrozí vojna“, obnovujú sa varovania o „škodlivosti sýrskej kampane“ - vraj čo sme tam také stratili, načo sme tam vliezli a išli tak do takých rizík? A už ľuďom tlačia do hláv paralely s Afganistanom a varovania o tom, že treba spraviť všetko preto, aby sa nezopakovali udalosti s pred sto rokov, keď „Rusko vstúpilo do vojny nepripravené a rozpadlo sa“.

A nie je dôležité, že príčiny februára roku 1917 vôbec nespočívali v nepripravenosti na vojnu a dokonca ani nie v sociálnom napätí, ale v správaní samotnej elity, časť ktorej usporiadala s vonkajšou účasťou sprisahanie proti vrchnej moci – dôležité je „varovať“. Len varovať treba toho, kto nevidí nebezpečenstvo - a nie toho, kto aj tak všetko robí preto, aby sa mu vyhol. Inak je to len otravovanie človeka, ktorý si robí svoju prácu.

Približne tak, ako kričali o cárovi v decembri roku 1916 „Hlúposť alebo zrada?“ tí, ktorí v tej chvíli už dávno vnútorne zradili vrchného veliteľa – ale uvedomili si vlastnú hlúposť až vtedy, keď už všetko bolo skončené aj „hlúpym Nikolajom“ aj s nimi samotnými, ktorí ho zvrhli, aj s veľkým Ruskom, ktoré „sa utopilo vchádzajúc do prístavu víťazstva“. Víťazstvo v Prvej svetovej vojne Rusku ukradli. A pamätajúc na to, robíme všetko preto, aby sme vyhrali tretiu svetovú vojnu ešte pred jej začiatkom.


Zdroj: http://vz.ru/politics/2015/12/1/781105.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |