Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko slávi Deň národnej jednoty - chelemendik.sk

 

Rusko slávi Deň národnej jednoty

2020-06-01  (09:05)

 - Rusko slávi Deň národnej jednoty

4.11.2014

4. novembra sa v Rusku slávi Deň národnej jednoty. Tento sviatok je venovaný významnej udalosti z histórie krajiny – v roku 1612 oslobodila domobrana Moskvu od poľsko-litovských interventov.

V tomto Období zmätku (podľa definície historikov) sužovali Ruské cárstvo vnútroštátne spory a krajina bola na pokraji rozpadu. Národ sa však nakoniec zjednotil, obránil svoju nezávislosť a obrodil rodnú vlasť. 4. novembra podnikli vlastenci pod vedením Kuzmu Minina a Dmitrija Požarského úspešne útoky na ceste k moskovskému Kremľu, pričom prinútili poľskú armádu podpísať okamžitú kapituláciu. Ako prvý vstúpil do oslobodeného mesta Dmitrij Požarskij s Kazanskou ikonou Matky Božej v rukách. V Rusku sa verilo, že práve táto ikona pomohla zachrániť Moskovský štát pred poľskou inváziou.

V roku 1625 postavil Dmitrij Požarskij na počesť Kazanskej ikony Matky Božej a víťazstva nad Poliakmi na vlastné náklady drevený chrám na Červenom námestí. Kamenný Kazanský chrám bol postavený v roku 1635 na mieste, kde v čase moskovského požiaru zhorel jeho drevený predchodca. V roku 1649 cár Alexej Michajlovič vydal nariadenie, v ktorom vyhlásil 4. novembra za štátny sviatok, deň Kazanskej ikony Matky Božej. Tento sviatok sa v Rusku slávil až do revolúcie v roku 1917.

V roku 2005 bol sviatok obrodený, prezident Putin podpísal nariadenie, v súlade s ktorým bol 4. november v Rusku vyhlásený za Deň národnej jednoty na počesť dňa Kazanskej ikony Matky Božej a víťazstva ruskej armády nad poľskými interventmi.

História nasvedčuje, že ruský národ je jednotný v časoch, keď krajina zažíva ťažké chvíle. Platilo to pred 400 rokmi, keď Minin a Požarskij zorganizovali domobranu, či pred 200 rokmi, keď krajinu ohrozovala armáda Napoleona. Platilo to aj vtedy, keď na ruské územie vtrhli Hitlerove vojská. V čase mieru je však dosiahnutie jednoty prekvapivo ťažšie. Možno k tomu dopomôže práve Deň národnej jednoty.

Zdroj:  http://slovak.ruvr.ru/2014_11_04/Rusko-slavi-Den-narodnej-jednoty-9980/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |