Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko očami poľského reportéra - chelemendik.sk

 

Rusko očami poľského reportéra

2020-01-15  (18:17)

 - Rusko očami poľského reportéra

Igor Motovilov

Tvrdenie, že história by mala rozdeľovať Rusov a Poliakov, je nepravdivé. Tvrdia to len tí, ktorí si prajú, aby k zmiereniu nikdy nedošlo. Chcú, aby sme naveky ostali nepriateľmi. Všetky totalitné režimy budovali svoje impériá na základe myšlienky existencie nepriateľa, proti ktorému je nutné bojovať.

Nepriatelia sa striedali, no účel boja proti nim sa nemenil: vytvorenie systému, ktorý by viedol k absolútnej moci – totalitarizmu.

Keď redakcia poľskej verzie webovej stránky Hlasu Ruska dostala tento list, pochopila, že niet nad čím premýšľať. Známy poľský reportér a redaktor Dariusz Cychol požiadal, aby mu bola poskytnutá pomoc pri ceste do malej dedinky v severnej oblasti Ruska. Rozhodol sa navštíviť miesto deportácie prvej skupiny Poliakov vo februári 1940, v ktorej boli aj jeho príbuzní.

Prečo sa také niečo deje? Prečo sa nikto nesnaží bojovať proti stereotypu, že história, v ktorej si miesto našlo utrpenie ľudu, rozdeľuje národy? Keď je príčina utrpenia ľudí vzájomná, napríklad, zotročujúci totalitný režim?

Je ťažké nájsť Rusa, ktorý by kategoricky tvrdil, že nenávidí Poliakov. U nás je možné vidieť to isté – kritizujeme systém, ktorý je spájaný so Sovietskym zväzom, no zdôrazňujeme svoje sympatie k Rusom. Vedie to k záveru, že neuspokojivá úroveň kontaktov medzi Poliakmi a Rusmi v poslednom desaťročí je výsledkom politiky a nie verejnej mienky ľudí oboch krajín.

Spravme spoločne niečo dobré, píšme o tom, čo nás spojilo cez bolesť. Nech naše reportérske iniciatívy predbehnú tie politické! Keďže k tomu v minulosti došlo, my a tí, komu sú masmédiá venované, naši čitatelia, diváci a poslucháči, my musíme ísť touto cestou a inšpirovať naše, t.j. ruské a poľské, vlády. Je to mimochodom súčasťou našich pracovných povinností. Napísal náš kolega Dariusz Cychol.

Dariusz je už na ceste do Archangeľska nachádzajúceho sa v severnej oblasti Ruska. Cestuje na obyčajnom osobnom automobile cez Veľký Nogorod, Vologdu a Njandomu. Ani on, ani redakcia Hlasu Ruska nepovažuje túto cestu za mimoriadnu či novátorskú.

Jednoducho pomáhame poľskému kolegovi organizovať niekoľko stretnutí na území Ruska, pretože to pokladáme za našu profesionálnu povinnosť.

Počas tohto mesiaca zverejníme niekoľko jeho článkov vrátane reportáží spätých s jeho cestovaním.

 

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2013_06_07/Rusko-ocami-polskeho-reportera/

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |