Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko neokupuje Gruzínsko, tvrdí veľvyslanec Kuznecov - chelemendik.sk

 

Rusko neokupuje Gruzínsko, tvrdí veľvyslanec Kuznecov

2020-02-27  (20:22)

 - Rusko neokupuje Gruzínsko, tvrdí veľvyslanec Kuznecov

 

Vzťahy medzi Tbilisi a Moskvou nie sú zďaleka optimálne. Gruzínske oficiálne miesta majú ťažké srdce a hovoria o ruskej okupácii svojho zvrchovaného územia v Južnom Osetsku a v Abcházsku.

K dnešnému dňu niet ani jediného ruského vojaka na gruzínskom území, tvrdí ruský veľvyslanec na Slovensku Pavel Kuznecov.
Autor: Archív P. Kuznecova

"K dnešnému dňu niet ani jediného ruského vojaka na gruzínskom území," reagoval pre Pravdu v tejto súvislosti na obvinenia Pavel Kuznecov, ruský veľvyslanec na Slovensku.

V najnovšom čísle mesačníka Euroreport plus veľvyslanec Gruzínskej republiky na Slovensku Nikoloz Nikolozišvili upozornil na skutočnosť, že až 20 percent jeho krajiny okupuje Rusko. V tejto súvislosti vyzval Slovensko, aby vyvinulo tlak na Rusko.

Žiaľ, vyjadrenia veľvyslanca potvrdzujú, že gruzínski predstavitelia dodnes neurobili patričné závery z tragických udalostí z augusta 2008 a zanovito pokračujú v ignorovaní novej politicko-právnej reality, ktorá je dnes v Zakaukazsku.

A aká teda je?

Výsledkom gruzínskej agresie je vznik dvoch samostatných štátov - Južného Osetska a Abcházska. V nich žijúce národy mali právo hľadať ochranu pred bombardovaním a ostreľovaním na ceste k svojej nezávislosti. A Rusko ich v tom podporuje. K dnešnému dňu niet ani jediného ruského vojaka na gruzínskom území. A tak termín okupácia ponechávam na svedomí jeho autorov. Všetci veľmi dobre vedia, ako to bolo v skutočnosti.

Ako by sa však Rusko postavilo k situácii, ak by niekto zvonku podporil odtrhnutie niektorých kaukazských republík, súčasti Ruskej federácie?

Ktoré republiky máte konkrétne na mysli?

Napríklad Čečensko, ktoré volá po osamostatnení.

Kto po ňom volá? Určite nikto z legitímnej vlády ani nikto z tých, ktorých záujmy reprezentuje.

Ako sa bude vyvíjať situácia v Zakaukazsku?

Konkrétne vzťahy Gruzínska, Južného Osetska a Abcházska sa budú odvíjať od ich vzájomného dialógu nielen medzi jednotlivými vládami, ale hlavne medzi ľuďmi, ktorí v nich žijú.

Môže terajší dramatický vývoj na Blízkom východe zasiahnuť krajiny aj ďaleko za jeho hranicami? Napríklad už spomínanú oblasť pod Kaukazom?

Verím, že situácia na Blízkom východe sa čo najskôr normalizuje, bude opäť stabilná. Samozrejme, vychádzajúc z vôle obyvateľov krajín, cestou dialógu a dohôd medzi rozličnými skupinami tvoriacimi spoločnosť v týchto krajinách. Prvoradé je nezasahovať do situácie radikálnymi radami a výzvami na revolúciu.

A dianie na Kaukaze a Blízkom východe?

Ide o dve neporovnateľné veci.

Mnohí dnes kritizujú Rusko pre ústup z pôvodne začatých demokratických reforiem v krajine.

O demokracii na spomínanú tému možno hovoriť dlho. O kritériách i normách, o kultúrnohistorických a národných tradíciách tých či iných krajín. V Rusku máme skutočne zatiaľ nemálo problémov. Hlavné však je, že napredujeme, rozvíjame sa správnym smerom. Platí to napríklad o boji s korupciou, o reformovaní súdnictva, ale aj o vymáhaní práva či o občianskej spoločnosti. A mohol by som pokračovať. Je to evidentné. Zdá sa však, že tých, ktorí hovoria o ústupe demokratických reforiem v Rusku, vedie k tomu nie starosť o blaho ruského ľudu, ale želanie vrátiť Rusko do chaosu 90. rokov. Chápem, že nie každému sa páči silné a sebavedomé Rusko. Budú sa s tým však musieť zmieriť.

Rusko rovnako ako väčšina krajín sveta čelí teroristickej hrozbe. Tragédia na moskovskom letisku Domodedovo pripomenula, že jej ideológovia nespia. Je vôbec možné efektívne ochrániť životy nevinných ľudí?

V súčasnosti neexistuje ani jedna krajina na svete, ktorá by dokázala garantovať absolútnu bezpečnosť pred hrozbami terorizmu. Univerzálne recepty na boj s týmto zlom neexistujú. Úspešnosť zápasu s touto globálnou cezhraničnou hrozbou sa odvíja od našej solidárnosti, spoločných opatrení všetkých krajín. Nielen v prípade včasného odhaľovania plánov teroristov, ale aj ich hľadania a trestania. Predovšetkým je potrebné zamerať sa na sociálno-ekonomické korene terorizmu - biedu, nezamestnanosť, slabú vzdelanostnú úroveň. Musíme dosiahnuť, aby globálny rozvoj bol stabilný a spravodlivý. Mimochodom, po tragickej udalosti v Domodedove sme pociťovali súcit Slovákov. Na veľvyslanectve sme zaznamenali obrovské množstvo telefonátov, ale aj listov s vyjadrením sústrasti.Rád by som aj touto cestou poďakoval slovenským priateľom, ktorí v tieto dni vyjadrili svoje pocity solidárnosti s ruským národom.

O rusko-slovenskej spolupráci dnes prakticky nepočuť. Je vari je slabá?

Niekedy je dobre, keď o nej veľa nehovorí. Znamená to, že niet osobitných problémov, zložitostí, konfliktov a že sa všetko vyvíja na základe systematickej spolupráce a porozumenia. Ťažko hovoriť o nízkej úrovni spolupráce, keď len v minulom roku ročný obrat obchodu dosiahol 7 miliárd dolárov. V pokrízovom období to nie je zlý ukazovateľ. V posledných rokoch sa aktívne vyvíjali aj naše politické kontakty na úrovni ministerstiev, rôznych agentúr. Rozširuje sa právny základ vzťahov. Aktívne pôsobí Medzivládna komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, ktorá sa najbližšie zíde na pravidelnom rokovaní v marci v Bratislave. Máme početné projekty v rámci kultúrnych, vzdelávacích i mládežníckych výmen. Z dôležitých udalostí v poslednom čase spomeňme oficiálnu návštevu na Slovensku ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v apríli 2010. Jeho rokovania so slovenským vedením na ktorých sa dosiahli významné bilaterálne dohody.

Napriek tomu to vyzerá tak, ako by sme v našich vzťahoch zaznamenali akýsi útlm.

Je pravda, že v mesiacoch, po vlaňajších parlamentných voľbách na Slovensku, bolo v našich vzťahoch obdobím pokoja. Bol to ale iba dočasný jav. Akési obdobie skúmania. Už sme vypracovali plány na pokračovanie aktívnych kontaktov a interakcií medzi vládami, ministerstvami, parlamentmi, podnikateľskými kruhmi našich krajín. Som presvedčený, že rozvoj vzťahov priateľstva, spolupráce a vzájomného porozumenia medzi Ruskom a Slovensko nemá rozumnú alternatívu.

Veľa sa hovorí o predĺžení širokorozchodnej železničnej trate až do susedného Rakúska. Aké to má plusy a mínusy pre krajinu, ktorá sa má na projekte podieľať?

Niet pochybností o tom, že tovarové toky medzi Európou a Áziou, Európou a Ruskom v budúcnosti budú narastať. Ekonomické prognózy, vrátane analýzy firmy Roland Berger Strategy Consultants, ktorú v súčasnosti skúma slovenská vláda, naznačujú, že projekt môže byť rentabilný a prinesie značné hospodárske prínosy jeho účastníkom - Rusku, Ukrajine, Slovensku a Rakúsku. Realizácia projektu predĺženia širokorozchodnej trate podľa odhadov odborníkov umožní Slovensko získať miesto na perspektívnom trhu železničnej prepravy, zvýši jeho význam ako tranzitnej krajiny a veľkého európskeho logistického centra a zapojí Slovensko do systému transkontinentálnej prepravy tovaru. Ide o novú perspektívnu a konkurencieschopnú dopravnú službu v priestore Euroázie pri dodržaní moderných ekologických noriem, ktorá potenciálne vytvorí viac ako 20 tisíc pracovných miest.

Čie záujmy háji Rusko v tomto megaprojekte s finančnou účasťou EÚ a prečo?

Na prvom mieste sú to samozrejme naše záujmy. Rovnako ako všetky ostatné účastnícke krajiny, to vidíme ako príležitosť dosiahnuť zisk, zvýšiť zamestnanosť, podporiť technológie, logistiku, spoluprácu v doprave. Národné železničné spoločnosti Rakúska, Ruska, Slovenska a Ukrajiny už vytvorili spoločný štvorstranný projekčný podnik. Možná účasť EÚ na projekte by mu pridala celoeurópsky charakter. A tak v konečnom dôsledku Rusko obhajuje záujmy dlhodobej a vzájomne výhodnej hospodárskej spolupráce medzi Európou a Áziou, medzi Východom a Západom.

Ako si vysvetľujete tajomstvo znovuobjavovania slovenských hôr ruskými turistami?

Krásy Slovenska vždy lákali našich ľudí. Boli časy keď vaše Tatry navštevovali tisíce ruských turistov. Ako tvrdia majitelia hotelov a lyžiarskych stredísk práve ruskí zákazníci znamenali pre nich najväčšie zisky. Nie je tajomstvom, že keď oddychujú, tak dokážu byť štedrí. Rast dopytu sa odvíja od ponuky a naopak. Rusi sú zvedaví a tak navštívili aj vašich susedov a zistili, že tam majú vyššiu úroveň služieb a pohodlia. Výsledkom bolo prirodzené zníženie záujmu ruských turistov o slovenskú ponuku. V poslednom čase sa ale vaše cestovné kancelárie zaktivizovali. Objavili sa zaujímavé ponuky, vzrástla kvalita služieb, a tak ruský turista opäť zamieril aj k vám. Podľa najnovšej štatistiky len počas novoročných sviatkov pristálo vo Vysokých Tatrách až 40 chártrových liniek s našimi turistami. Verím, že táto tendencia potrvá. Veľký význam bude mať v tomto smere proces zjednodušenia vízového režimu medzi našimi krajinami o čo sa usilujeme.

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |