Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko a Putin očami Taliana - chelemendik.sk

 

Rusko a Putin očami Taliana

2019-12-08  (09:51)

 - Rusko a Putin očami Taliana

 

Foto: RIA Novosti
vytlačiť článok Porozprávať priateľovi Pridať do blogu

Riadenie akéjkoľvek krajiny nie je jednoduché. V prípade krajiny s počtom obyvateľov 140 miliónov, ktorá je multietnická, s obrovským územím a jeho nerovnomerným osídlením, v ktorej vládne prevážne drsná klíma, problémy spojené s jej riadením sú takmer neprekonateľné.

Prezident Vladimír Putin neplnil vždy svoje povinnosti v súlade s pravidlami liberálnej demokracie. Avšak nespravodlivo by bolo neporovnať dnešný život väčšiny ruských občanov s tým, akým bol do prvého prezidentského obdobia Putina.

Ten, kto pozorne sleduje vývoj dnešného Ruska si nemohol nevšimnúť rozdiel, vznik a neustály rozvoj strednej vrstvy, väčšina prírodných zdrojov opäť prešla do vlastníctva štátu a pod kontrolu demokraticky zvolenej vlády. Rubeľ sa stal valutou, ktorá ako aj ostatné, raz silnie, inokedy slabne, ale vždy pôsobí na svetových trhoch. Rusko opäť vplýva na svetovú politiku.

Treba prihliadať aj na faktory, ktoré nie sú v iných krajinách, ale pre Rusko predstavujú neprekonateľné prekážky.

Zabezpečenie ochrany ruského územia je veľmi komplikované: na jej severnej hranici sa nachádzajú arktické moria, ktoré sú prakticky neprístupné väčšinu roka. Na Východe je takmer rovnaká situácia. Na juhovýchode Rusko susedí s husto osídlenou a rýchlo sa rozvíjajúcou Čínou. Na juhu sú Kaukazské hory, ktoré slúžia prírodnou prekážkou pre Európu. Na východe sa rozprestierajú obrovské, neosídlené priestory, nie je tam žiadna infraštruktúra, okrem Transsibírskej magistrály, ktorá spája východ krajiny so západom. Naviac, nie je tam žiaden prirodzený východ do svetových dopravných a civilizačných ciest, pretože Čierne more je zatvorené zo strany Turecka.

Inak povedané, Rusko predstavujú len veľké mestá v európskej časti. Na ochranu svojej nezávislosti krajina musí kontrolovať bohaté a neosídlené sibírske priestory. V ruskej histórii bola vždy potrebná železná päsť, armáda a špeciálne služby, ktoré by zabezpečili ochranu jej bohatstva. Sovietsky zväz vytvoril danú ochrannú zónu okolo Moskvy a stredného Ruska. Jeho rozpad podnietil novú vládu, aby hľadala spôsob, ako opäť nastoliť rovnaké možnosti a záruky. Vláde Putina sa ich podarilo obnoviť, ale v inej forme, bez toho, aby musela zaplatiť takú vysokú cenu ako v minulosti.

Nevyhnutnou podmienkou úspechu bolo posilnenie hlavnej vlády. Počnúc vypracovaním novej geopolitickej stratégie vo vzťahu k strednej Ázii, Iránu, Ukrajine, Gruzínsku a v súčasnosti aj k Sýrii. Ďalšou úspešnou strategickou operáciou sa stalo vytvorenie Šanghajskej organizácie spolupráce.

Renaciolizácia veľkej časti energetických zdrojov, vytvorenie Colného zväzu, obmedzenie moci oligarchov, zrušenie pluralizmu opozičných názorov, zákaz činnosti zahraničných mimovládnych organizácií – to sú nevyhnutné kroky, ktoré umožnili Putinu vybudovať súčasné Rusko.

Prirodzene, časť ruskej inteligencie protestuje. A tiež je prirodzené, že u niektorých zahraničných veľmocí nevyvoláva nadšenie posilnenie centralizácie v Moskve. Ale ak spomenieme posledné roky do príchodu Putina a hrozbu, ktorú pre svet predstavoval chaos v krajine, môžno potom uvidíme Rusko v iných farbách. Určite nie v takých, ako ho opisuje západná tlač pišúca o ruskom cárovi, ktorý neprihliada na ľudské práva.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |