Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rusko-Poľsko: okno s výhľadom na blázinec - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Rusko-Poľsko: okno s výhľadom na blázinec - RUVR.RU

2020-07-31  (21:01)

 - Rusko-Poľsko: okno s výhľadom na blázinec - RUVR.RU

 

 

 

Mám historické rodinné dôvody pre vlažný vzťah voči Ukrajine. Bojujem proti sebe, aby tento vzťah bol objektívny, nie je to ale ľahké. Neviem, či vidím viac, ako moji krajania, ale určite vidím inakšie.

V piatok som sa vrátil zo Západnej Ukrajiny. Čítam tam prednášky študentom. Samozrejme, hovoríme o eurocentristických túžbach ich krajiny. Prečo chcú do Európskej únie? Kvôli bezvízovému režimu. O tom hovorili všetci. Čo očakávajú v oblasti ekonomiky? Väčší zárobok. Nemali dôveru voči mojim vysvetleniam, že EÚ im nezvýši platy. A čo očakávajú v oblasti infraštruktúry? Opravu ciest. Nedokázali akceptovať argument o tom, že cesty si môžu opraviť sami. Nikto z mojich študentov nesúhlasí po začlenení do EÚ platiť viac za čokoľvek vrátane benzínu a plynu. O polhodiny eurocentrizmus mladých ľudí zo Západnej Ukrajiny sa scvrkol, aj keď nevymizol – kvôli vízom.

Nepríjemným prekvapením pre nich bolo to, že Ukrajinu nechcú vidieť v EÚ ani Nemci, ani Francúzi. A ešte viac ich zarazilo to, že EÚ môže zrušiť víza aj bez začlenenia krajiny – tak, ako zrušila ich pre mnohé nečlenské krajiny.

V Poľsku je vzťah voči začleneniu Ukrajiny do EÚ ešte menej zrozumiteľný. Aký je náš hlavný problém? Nezamestnanosť. Práve nedávno jej ukazovateľ prevýšil 13,3%. A práve z tohto dôvodu v zahraničí ťažko pracuje niekoľko miliónov Poliakov. Či sa zlepší situácia našich krajanov na európskych trhoch práce? Pravdaže nie! Iba sa zhorší: bude ťažšie nájsť si prácu a mzdy poklesnú.

Prečo potom chceme, aby sa Ukrajina pripojila k EÚ? Aby sme ju vytrhli „z pazúrov Ruska“. Načo, keď o to nemáme záujem? Len tak, aby sme uškodili Rusku!

Nechápem to, čo hovoria poľskí politici. Počujem, že začlenenie Ukrajiny do EÚ pomôže tejto krajine nadobudnúť demokraciu. Ale keď sme navrhli Ukrajine, aby podpísala asociačnú dohodu, už sme uznali ju za demokratickú krajinu. Čo sa stalo, vari táto demokracia kamsi emigrovala?

Na hlavnom námestí Kyjeva prehovoril líder poľskej opozície Jaroslaw Kaczyński. V Poľsku bol euroskeptikom, ale v Kyjeve sa premenil na euronadšenca. Kaczyński sa tešil ako dieťa, keď dav odpovedal na jeho vystúpenie odobrujúcimi výkrikmi. Škoda, že mu nevysvetlili, že to boli výkriky členov Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) – organizácie zodpovednej za genocídu vyše 100 tisíc Poliakov počas svetovej vojny.

Jedným z prvých rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyča bolo zbavenie lídra UPA Stepana Banderu titulu hrdinu Ukrajiny. Toho urobil hrdinom „proeurópsky“ predchodca Janukovyča Viktor Juščenko. Juščenko sa stal prezidentom po Leonidovi Kučmovi – politikovi, ktorého obviňujú z diktatúry, ktorého Alexander Kwasniewsky nie raz podporoval svojou autoritou. Asi túto skutočnosť netreba spájať s tým, že Kwasniewskeho financoval zať Kučmu. Boli to milodary v hodnote miliónov dolárov. Ale asi by som to nemal spomínať.

To, čo sa odohráva v súčasnosti v Poľsku v súvislosti s diskusiou okolo Ukrajiny, stále viac mi pripomína pocit, ktorý vzniká po prečítaní kníh popisujúcich účinok drog. A nijako sa nemôžem zbaviť tohto pocitu.

 

Cyprian Darczewski, poľský publicista, Varšava.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |