Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ruské zbrane: Samopal Kalašnikova - stojí v niektorých krajinách menej ako živá sliepka - chelemendik.sk

 

Ruské zbrane: Samopal Kalašnikova - stojí v niektorých krajinách menej ako živá sliepka

2020-08-07  (07:32)

 - Ruské zbrane: Samopal Kalašnikova - stojí v niektorých krajinách menej ako živá sliepka
 


Asi jednou z najznámejších vo svete ruských značiek je legendárny samopal Kalašnikova (AK). Stal sa základom pre vývoj celého radu bojových a civilných strelných zbraní rôzneho kalibru.

AK a jeho modifikácia je najrozšírenejšou strelnou zbraňou vo svete. Podľa názoru mnohých odborníkov je vzorom spoľahlivosti a jednoduchej obsluhy. AK má tak nízku výrobnú cenu a je tak rozšírený, že stojí v niektorých krajinách menej ako živá sliepka.

V rokoch studenej vojny USA a ZSSR súperili o sféry vplyvu po celom svete, okrem iného aj cestou dodávok zbraní. AK značne prevyšoval americké automatické pušky M1 Garand a M14 čo do spoľahlivosti a jednoduchosti obsluhy, vďaka čomu bol oveľa vhodnejší pre chudobné krajiny, ktoré nemali vyvinutú zbrojnú infraštruktúru. Vysoká bojová efektivita tejto zbrane bola potvrdená v početných lokálnych konfliktoch z povojnových desaťročí vrátane vietnamskej vojny. Spoľahlivosť a bezporuchovosť AK sú pre zbrane tejto triedy skoro vzorom. Vyslovujú sa predpoklady, že AK je najspoľahlivejšou strelnou zbraňou od čias pušky Mauser 98. Je veľmi spoľahlivý dokonca pri veľmi nedbalom zaobchádzaní a nekvalifikovanej obsluhe aj v tých najťažších podmienkach.

Samopal Kalašnikova stanovil niekoľko rekordov. Je na prvom mieste v zozname najvýznamnejších vynálezov 20. storočia podľa verzie francúzskeho časopisu Liberation (pred atómovými zbraňami a kozmickými technológiami). AK je na 4. mieste v zozname "50 výrobkov, ktoré zmenili svet" po počítači, antikoncepčnej pilulke a videomagnetofónu. A podľa verzie britskej televízie je "Kalašnikov" na druhom mieste v zozname najdokonalejších zbraní všetkých čias a národov. Na prvom mieste je podľa názoru Britov človek.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |