Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ruská duma zakázala klonovať ľudí - chelemendik.sk

 

Ruská duma zakázala klonovať ľudí

2020-02-19  (10:26)

 - Ruská duma zakázala klonovať ľudí

Štátna duma Ruskej federácie predĺžila „zákon o prechodnom zákaze klonovania ľudí“

 

I keď isté množstvo osobitných experimentov je povolených: rast orgánov a buniek na transplantáciu a výskumné účely. Náhly rozvoj genetického inžinierstva a biotechnológií vytvoril priaznivé podmienky pre klonovanie živých organizmov. Metóda jadrového transferu sa ukázala byť tou najúspešnejšou a konečnou v podobe ovečky Dolly, ktorá žila 6 rokov. Vedci tvrdia, že podobný prístup je najlepší na spustenie klonovania ľudských bytostí.

Partenogenéza - forma bezpohlavnej reprodukcie nájdená u ženského pohlavia, kde sa rast a vývoj zárodku vyskytuje bez oplodnenia mužským pohlavím, je viac problematická. Ak by bol takýto projekt realizovaný, bude možné klonovať len druh ženského pohlavia. Technológia na rozklad zárodku predpokladá vytváranie geneticky identického jedinca, avšak nemôže zaručiť kompletný súlad s materským organizmom. Toto nemôže byť považované za technológiu klonovania.

Predmet klonovania ľudí čelil mnohej kritike v priebehu nedávnych rokov, najmä zo strany cirkvi. Vedci taktiež nemajú jednotný názor. Odporcovia tejto myšlienky tvrdia, že klonovanie ľudí môže priniesť abnormálnych jedincov. Technológia tiež môže vzbudiť záujem sveta zločinu, čo by mohlo viesť k nepredvídateľným skutočnostiam. Ak by klonovanie vstúpilo do sveta, myšlienka o ľudských právach by sa stala nejasná. Preto vlády vyriešili tento problém svojsky: zakázali vedecký výskum v oblasti ľudského klonovania.

Rusko uložilo zákaz tiež, avšak navrhovatelia zákazu súhlasili s povolením klonovania ľudských bytostí pre iné účely. Týka sa to obnovy buniek a organizmov pre vedecké účely a klonovanie zvierat a orgánov pre transplantácie. Ak sa na danú tému pozrieme z právneho hľadiska, ľudské klonovanie je hrubý zásah do základných ľudských práv.

Ľudské klonovanie je formálne zakázané v dvoch krajinách vlastniacich najmodernejšie technológie v oblasti molekulárnej biológie – USA a Veľká Británia. Liečebné klonovanie bolo v USA povolené pár dní po uvedení Baracka Obamu do funkcie. Proces sa začína vývinom ľudského zárodku, ktorý sa zastaví v 14. dni vývoja zárodku. Ľudské embryo je následne použité ako zdroj kmeňových buniek.

Dmitrij Šamenkov, vedúci špecialista Inštitútu kmeňových buniek a technológií v Ruskej Akadémii vedy povedal pre server Pravda.ru, že Rusko môže úspešne uskutočniť klonovanie ľudí. „Ľudské klonovanie je v Rusku technicky možné. Máme špecialistov, technológiu a organizácie. Naším cieľom v rámci výskumu vytvorenie priestoru pre tkanivové inžinierstvo. Prečo by sa ľudia chceli klonovať? V podstate to nie je potrebné. Úspešný rozvoj tkanivového inžinierstva vytvoril predpoklady pre rast zlučiteľných orgánov v testovacích skúmavkách. Rozvoj nanotechnológií zjednoduší transplantácie orgánov a predĺži život pacientov. Z toho dôvodu nie je prakticky nutné klonovanie ľudí ako darcov orgánov. Nie je žiadna iná potreba vytvárať biologické kópie ľudských bytostí,“ tvrdia vedci.

 

Jakub Mongel

http://english.pravda.ru/science/tech/12-03-2010/112572-human_cloning-0

 

Zdroj: protiprudu.info


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |