Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rozšírenie EÚ na Balkán sa odkladá, do NATO - nie - chelemendik.sk

 

Rozšírenie EÚ na Balkán sa odkladá, do NATO - nie

2020-01-16  (15:11)

 - Rozšírenie EÚ na Balkán sa odkladá, do NATO - nie

13.10.2014


Rozšírenie EÚ smerom na západný Balkán sa odkladá. Oficiálne bol zatiaľ tento proces pozastavený. Dňa 8. októbra Európska komisia neodporučila realizovať akékoľvek opatrenia v otázke politiky rozširovania v tomto regióne v priebehu budúceho roka.

Ak budeme hovoriť konkrétne, je očividné, že predošlé vyhlásenia o možnosti v najbližších šiestich mesiacoch začať rokovania s Macedónskom o jeho vstupe do EÚ, sú nateraz zrušené. Ako zámienka sa používa obvinenie na adresu Skopje, že v Macedónsku badať odstup od demokratických reforiem. V prípade s Macedónskom Európska komisia znova potvrdila neúspech  v riešení devätnásť rokov sa ťahajúceho sporu s Gréckom v otázke názvu bývalej juhoslovanskej republiky. Tento konflikt sa stáva pohodlnou zámienkou pre zamietnutie vstupu Macedónska do EÚ.

V rozpore s minuloročnými odporúčaniami nová bruselská správa o politike rozširovania nedáva nijaké nádeje ani Albánsku. Krajina získala status „kandidáta“ pre vstup do EÚ, ale začiatok rokovaní s ním, boli zamietnuté. Pritom Brusel Albánsko chváli za úspešné reformy. V situácii s Albánskom, reformy, ako sa ukázalo, nie sú zárukou progresu na ceste európskej integrácie.

Pripomeňme, že v súčasnosti cesta pre vstup do EÚ sa začína prijatím tzv. „Dohody o stabilizácii a asociácii“. Neskôr krajina, ktorá podala prihlášku na vstup do EÚ, získava status kandidáta. Ďalším dôležitým míľnikom je začiatok rokovania s kandidátskou krajinou, ktoré sa postupne vedú na základe 35 kapitol.

V tejto súvislosti rokovania, ktoré sa začali so Srbskom, Eurokomisia  na zasadnutí minulú stredu, sa rozhodla  neposunúť ani o krok, napriek uskutočneným radikálnym ústupkom Bruselu v kosovskej otázke. Srbsko zatiaľ nezdolalo ani jednu kapitolu. Od Srbska Brusel žiada „politický impulz“ pre zápas s korupciou a konkrétne výsledky v potlačení organizovaného zločinu.

Progres Srbska v rokovaniach s EÚ sa stále viaže k „normalizácii“ vzťahov s Kosovom. Teraz sa však objavil nový motív. Dňa 8. októbra prebehla informácia, že od Srbsku sa ukladá nová podmienka pre jeho vstup do EÚ. Srbsko na danej etape svojho kandidátstva a rokovaní podľa kapitol musí dodržiavať energetickú politiku EÚ. Konkrétne sa to má prejaviť v blokovaní budovania srbského úseku plynovodu Južný potok pod zámienkou revízie dohôd s ruským Gazpromom. V súčasnosti  je nádejnejším kandidátom v bruselských rokovaniach Čierna Hora. Podarilo sa jej prejsť 12 kapitol z 35 na rokovaniach o vstupe do EÚ. Podľa všetkého sa v najbližšom roku Čiernej Hore nepodarí nijaký pokrok v rokovaniach. Čiernej Hore sa vyčíta rozvinutá korupcia a násilie voči páchané voči novinárom.

Záležitosti v otázke európskej  integrácie najhoršie vyzerajú v Bosne a Hercegovine. Bosna a Hercegovina sa ešte nedostala ani na úroveň Dohody o stabilizácii a asociácii. V Európskej komisii sa domnievajú, že trenice medzi časťami konfederácie  majú rozhodujúci podiel na zdržiavaní procesu zblíženia s EÚ.

Rozvíjajúci sa euroskepticizmus Turecka v Bruseli sa rozhodli minulú stredu trochu stlmiť. Európska komisia odporučila otvoriť nové dve kapitoly 23. a 24. o prvoradosti zákona v rokovaniach s Tureckom  pokiaľ ide o jeho vstup do EÚ. Pritom sa však nikto netají s tým, že turecký progres pokiaľ ide o jeho prijatie do EÚ je relatívny, i keď Turecko zostáva „osobitým prípadom“ pre EÚ. Posledne spomenuté znamená nielen problémy vstupu Turecka do EÚ, ale aj „osobitý status“ tohto štátu v jeho vzájomných vzťahoch s EÚ. Turecko je strategickým partnerom EÚ v jeho zahraničnej politike na Blízkom východe. Navyše, Turecko zohráva osobitú úlohu v politike energetickej bezpečnosti EÚ ako tranzitného územia dodávok energetických nosičov. Napriek tomu, Brusel Turecku vyčíta autoritarizmus, ktorý vraj v krajine vládne, nedemokratické praktiky, násilie vo vzťahu k novinárom a „pokojným demonštrantom“. Štyridsať rokov trvajúci územný spor Turecka s Cyprom, za ktorým stojí Grécko, spoľahlivo blokuje možnosť postupu Turecka v rokovaniach s EÚ. 

Čo sa vlastne deje? Aké sú motívy brzdenia politiky rozširovania? Na zasadnutí Európskej komisie v stredu, vystúpil so správou komisár v otázkach politiky rozširovania Štefan Füle. Priznal „únavu z rozširovania“ v EÚ, no stále sľubuje európsku perspektívu výmenou za reformy, Ten istý Füle priznal, že spolu s „únavou z rozširovania“, aj samotní kandidáti sú unavení z reforiem“.

Absencia nových odporúčaní pre rozšírenie na západnom Balkáne bola prirodzenou odpoveďou Eurokomisie na vyhlásenie nastúpivšieho do funkcie predsedu EK Jeana-Clauda Junckera o tom, že v priebehu piatich rokov jeho predsedníctva   nebude žiaden z členských štátov do EÚ prijatý. Samotná politika rozširovania smeruje teraz iba k rozširovaniu rokovaní, ktoré nebudú mať praktické zavŕšenie. Do procesu v Bruseli však bude stále zapojených 900 úradníkov  pre otázky politiky rozširovania. Do sféry nového komisára politiky rozširovania Johannesa Hahna prechádzajú aj záležitosti politiky „susedstva“ EÚ s Ukrajinou. Dá sa konštatovať, že EÚ  dosiahla  svoje prirodzené hranice. Súčasne sa však nevzdáva a je pripravená dokonca rozširovať a upevňovať od nej závislú zmiešanú perifériu.

Ak politika rozširovania EÚ na západnom Balkáne stagnuje, pohyb NATO do tohto regiónu pokračuje v predošlom tempe. Pod NATO chápeme predovšetkým USA. Na poslednom summite NATO (4.-5. 9. 1914 v Newporte)  sa o zdržiavaní vôbec nehovorilo. Najbližšie zo všetkých má k vstupu do NATO Čierna Hora. V júni 2014 premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič a generálny tajomník NATO Anders von Rasmussen vyhlásili začiatok aktívnej fázy rokovaní. Podľa výsledkov týchto rokovaní sa plánuje navrhnúť Čiernej Hore vstup do NATO koncom roku 1915.  Pritom verejná podpora vstupu do NATO v Čiernej hore nie je dostatočne vysoká. Ale pre vstup do NATO sa ani nevyžaduje. Referendum o vstupe do NATO, ako to urobilo Chorvátsko, sa robiť nebude.

NATO, teraz bez oficiálneho členstva balkánskych štátov v Severoatlantickej aliancii, má plnohodnotnú vojenskú kontrolu v tomto regióne. Najväčšia americká základňa na Balkáne Bondsteel sa nachádza v Kosove. Tento kľúčový bod umožňuje USA vojenskú kontrolu aj smerom ku Grécku, Srbsku, Macedónsku a Albánsku. Mierotvorné misie a vojenské základne NATO sa nachádzajú aj v Bosne a Hercegovine. Paradoxné je, že na území najpravdepodobnejšieho kandidáta, Čiernej hory, sa  základňa NATO nenachádza. Zato vojenská prítomnosť NATO sa uskutočňuje práve v „problémových“ štátoch, ktoré práve pre tieto problémy oficiálne nemôžu vstúpiť do NATO.


NATO, na rozdiel od EÚ, je pripravené zvažovať možnosti ďalšieho rozšírenia na Balkáne. NATO, teda USA, zaujímajú iné možnosti v regióne. Po prvé, obsadiť doplňujúce políčko na šachovnici v Európe. Po druhé, urobiť  z fragmentovaného priestoru Balkánu pre seba maximálne ovládateľný jednoliaty priestor. Vstup do NATO si od potenciálnych kandidátov na Balkáne žiada riešenie vnútorných a vzájomných problémov podľa pravidiel USA.

Existuje ešte jeden dôležitý motív upevnenia prítomnosti NATO na Balkáne. V súvislosti s ukrajinskou krízou USA sa budú usilovať zabezpečiť stabilnosť tylu vo vzťahu ku krízovému regiónu. Preto úloha Balkánu v operačnej reťazi NATO od Rumunska po Turecko zjavne narastie. Táto okolnosť sa stáva rozhodujúcou pri rozširovaní  Severoatlantickej aliancie smerom na Balkán.


Zdroj: IA REGNUM


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |