Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rozhovory s Vitalijom Zacharčenkom - 3. časť - chelemendik.sk

 

Rozhovory s Vitalijom Zacharčenkom - 3. časť

2020-05-26  (21:05)

 - Rozhovory s Vitalijom Zacharčenkom - 3. časť

15.5.2015


Vzťah k veľkému Víťazstvu je lakmusový papier, ukazovateľ úrovne zradcovstva


Sergej Chelemendik:


Téma znovuzjednotenia s Ruskom na Ukrajine dozrieva vo vedomí ľudí – a nevyhnutne dozrie.
V súvislosti s touto témou sa však vynára tá najdôležitejšia otázka: ako bude časť ukrajinského obyvateľstva hodnotiť správanie druhej časti, ktorá je naladená proti Rusom a  považuje Rusko za nepriateľa? Zámerne sa vyhýbam slovu Ukrajinci, lebo mnohí z nich sa vždy považovali za ruských ľudí a stále sa za nich považujú.

Na Ukrajine je teraz rozšírený cynický názor, že zrada, je iba predčasná predvídavosť. Preto všetci všetkých zrádzajú a nezaťažujú sa nejakými výčitkami na túto tému.

Zo zrady pritom obviňujú všetkých do radu, všetci do jedného sú zradnyky, presne tak, ako sa to dialo počas občianskej vojny na začiatku minulého storočia, a to je dôvod prečo samotné slovo „zradca“ sa akoby rozmazáva, stáva sa nepochopiteľné, kto, prečo a ako zrádza, pretože všetci o všetkých hovoria, že sú zradcovia.

Ale reálna zrada existuje, je očividná  – je to zrada svojej minulosti, jazyka, kultúry, histórie, zrada veľkého víťazstva. Na Ukrajine dozrel veľký morálny, duchovný a filozofický konflikt: ako sa majú hodnotiť ľudia – chcem zdôrazniť, že je ich veľa –, ktorí si z rôznych dôvodov vybrali cestu popierania Ruska?

Osobne hodnotím správanie tých, ktorí sa stali nepriateľmi Ruska ako zradu vlastnej duchovnej podstaty, ako morálnu samovraždu.

Vitalij Zacharčenko:

Súhlasím s myšlienkou, že otázka zrady je naozaj kľúčová a jej riešenie potrvá celé roky.
V dejinách každého národa sa nájde veľa epizód, keď sa jedna časť národa pridá na stranu nepriateľa – v ruských dejinách to bolo obdobie smuty (obdobie vnútorných nepokojov a bojov o moc, pozn. prekl.), keď sa Poliakom prvý a posledný raz  podarilo obsadiť Moskvu.

Iba podotknem, že pre Poliakov a Poľsko to znamenalo Pyrrhovo víťazstvo a malo  ťažké dôsledky po celé stáročia.
Epizóda z nedávnej minulosti: počas Veľkej vlasteneckej vojny počet takzvaných žandárov, tých, ktorí so zbraňou v ruke šli slúžiť fašistickému Nemecku, bol na Ukrajine veľký.

Napríklad ukrajinská polícia tzv. Ríšskeho komisariátu Ukrajina  sa neraz zúčastňovala na masových trestných akciách. Takých, ako bola likvidácia Rovenského židovského ghetta, masové popravy v Babom Jare. Ukrajinské oddiely sa zúčastnili ako dozorcovia v 50 židovských ghettách a v 150 veľkých táboroch, ktoré na Ukrajine založili okupanti, ako aj na deportácii židov z varšavského ghetta.

Iba v tzv. haličskom distrikte slúžilo v ukrajinskej polícii približne 20-tisíc dobrovoľníkov. Vo Ľvove, kde Ukrajinci pred vojnou tvorili iba asi 15% obyvateľstva, sa stav miestnych žandárov formoval výlučne z radov Ukrajincov.
Celkový počet ukrajinských ochranných oddielov sa odhaduje na 35-tisíc ľudí.

S.Ch.

Aký bol  vzťah k žandárom po víťazstve nad fašizmom?


V.Z.

 

Ako k zradcom, ako k zločincom, ktorí si zaslúžili  trest a dostávali ho.

Analyzovať samotný mechanizmus zrady na Ukrajine sa v súčasnosti nedá bez toho, aby sme sa neobrátili k našim dejinám. Ukrajinská tragédia sa predsa začínala práve tým, že zradcov, žandárov, policajtov, trestajúcich, odsúdených a trestaných začali odrazu meniť na nových hrdinov národa. Keď sa z Banderu odrazu stala hlavná postavaou ukrajinských dejín a ľuďom začali ponúkať, aby svoju životnú pozíciu a svoju budúcnosť definovali na základe otázky – si za Banderu, alebo proti nemu.
Hovorí sa, že ak vystrelíš na históriu z pištole, ona ti na to odpovie výstrelom z dela.

Presne to sa stalo na Ukrajine, keď z ľudí, ktorí boli historicky uznaní za zradcov, začali robiť hrdinov a bojovníkov za nezávislosť Ukrajiny a všetko sa to začalo diať ešte za Kučmu.

A tak história vystrelila  z ťažkých Gradov a Uraganov  na mestá a dediny na juhovýchodnej Ukrajine.
Tí, ktorí to celé zapríčinili si stále myslia, že sa ich to celé netýka a ani sa ich to nedotkne. Ale takto to v dejinách Ruska a Ukrajiny nikdy nebolo – netýka sa ich to len do času.

Teraz sa tento proces doviedol do logického konca – každý, kto povie, že Bandera a banderovci neboli hrdinovia, ale zradcovia, sa môže na Ukrajine ocitnúť vo väzení.

Dovolím si citovať nový ukrajinský zákon:
„Štát uznáva, že bojovníci za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí, uvedení v článku 1. tohto zákona – reč je o Banderovi, Šuchevičovi, atď. – zohrali hlavnú úlohu pri obnove ukrajinskej štátnosti, vyhlásenej Aktom z 24. augusta 1991, čo je hlavným predpokladom pre poskytnutie právneho statusu a uctievania pamiatky bojovníkov za ukrajinskú nezávislosť v 20. storočí.
Verejné popieranie faktu oprávnenia zápasu za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí sa považuje za zneuctenie pamiatky bojovníkov za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí, poníženie dôstojnosti ukrajinského národa a je protiprávne“.

Tento zákon prakticky priamo dáva hrubú čiaru pod celou históriu Ukrajiny do 20. storočia a udalosti 20. storočia skresľuje na úroveň fantazmagórií. V zákone je banderovcami a ich ideovými následníkmi vymyslený čisto mytologický zápas za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí a stáva sa nedotknuteľnou pravdou, pravidlom nového života krajiny a národa.

S.Ch.


Predpokladáte, že účastníkov súčasných trestných oddielov, napríklad ako Azov čaká osud ukrajinských žandárov obdobia Veľkej vlasteneckej vojny?

V.Z.


Je to celkom možné. Ich osud môže byť aj horší, ako sa ukázalo, tieto oddiely vykonávajú  nielen trestnú funkciu, ale spoliehajú sa na nich v reálnych bojových akciách, a práve preto ich legalizujú v Ukrajinských ozbrojených silách (ВСУ). Ak vojna na Ukrajine bude pokračovať, spravodlivého súdu sa dočkajú zďaleka nie všetci trestajú, pretože musia nielen vyrovnávať účty s civilnými obyvateľstvom, ale aj bojovať. Existuje aj iný podstatný rozdiel v prospech svetlej budúcnosti týchto nových trestajúcich, ktorí sa stali živými zbraňami teroristickej vojny a genocídy svojho národa.

Je iná doba, všade vládnu digitálne technológie, mobilné siete, videokamery.

Ak sa nejakej časti ukrajinských  žandárov podarilo po vojne zamiesť stopy a ukryť sa v iných krajinách, teraz to bude zložité. Často sa ma pýtajú, či zostanú nepotrestaní kati, ktorí neľudsky zavraždili stovky ľudí v Odese 2. mája a otvorili tým epochu veľkého teroru na Ukrajine.

Som presvedčený, že nie. Ich stopy zostali, je ich veľa, veď dokonca svoje zverské video dávali na internet, posielali fotografie, telefonovali, písali maily. Celkom isto ich nájdu, niektorých už našli.


S.Ch.

Predsa len, zrada nebude vnímaná ako zrada a zradcovia nebudú odsúdení, pokým sa tak neudeje v hlavách ľudí. Kedy a ako sa to podľa vášho názoru môže stať?

V.Z.

Hlavnou podmienkou, rovnako ako pred sedemdesiatimi rokmi, je víťazstvo nad ukrajinským fašizmom, neonacizmom, nacionalizmom a rasizmom. Nejde tu o slová, ale o to, že skôr či neskôr drvivá väčšina ľudí bude toto všetko vnímať ako neúnosné zlo. Na Ukrajine sa teraz kryštalizuje masová predstava o tom, že príčinou katastrofy je to, že k moci sa dostali ukrajinskí neonacisti.

Je to pravda, naozaj je to tak. Skromná životná úroveň za Janukovyča len rok do udalostí, bola dvakrát vyššia než tá bieda a ten rozvrat do akej krajinu a národ uvrhla junta.

Dosiahnutie predmajdanovskej životnej úrovne si vyžiada celé roky a súčasná úroveň sa rozhodne nedá označiť ani za európsku, ani vysokú. Teraz je však perspektíva celkom iná – pokračovanie antiteroristickej vojny a genocída, teda fyzická likvidácia veľkej časti obyvateľstva krajiny, ktorá sa fakticky začala v podobe tzv. ATO na juhovýchode. 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |