Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rosnefť uzavrela dohodu s ExxonMobil - chelemendik.sk

 

Rosnefť uzavrela dohodu s ExxonMobil

2020-02-21  (06:07)

 - Rosnefť uzavrela dohodu s ExxonMobil

 

 
Rosnefť a ExxonMobil uzatvorili podrobnú dohodu o strategickej aliancii. Dohodu o spolupráci podpísali prezidenti spoločností Eduard Hudajnatov a Rex Tillerson v prítomnosti zvoleného prezidenta Ruska Vladimíra Putina a vicepremiéra Igora Sečina.

Tento raz strany určili, v ktorých medzinárodných projektov Rosnefť bude spolupracovať s najväčšou na svete kapitálovou ropnou spoločnosťou. ExxonMobil odovzdá na výmenu za účasť na projektoch na ruskom šelfe Rosnefti časť projektov v Severnej Amerike.

Dohodu o strategickej spolupráci podpísali Rosnefť a ExxonMobil ešte minulý rok v auguste. Vtedy sa ruská štátna spoločnosť  dohodla s americkým partnerom o spoločnom prieskume nálezísk na šelfe Karského a Čierneho mora. Nový dokument upravuje konkrétne etapy prác na ložiskách. Strany sa dohodli o založení dvoch operačných spoločností. Najprv sa budú venovať geologickému výskumu, na ktorý ExxonMobil vydelí 3 miliardy 200 miliónov dolárov. Podľa názorov analytikov v tom aj spočíva hlavná výhoda spolupráce. Americká strana aktívne financuje geologický výskum, čo zbavuje Rosnefť finančných rizík, v prípade ak budú skutočné zásoby nálezisk výrazne nižšie než sa odhadovalo, domnieva sa nezávislý analytik Dmitrij Ljutiagin.

- Pre Rusko je hlavnou výhodou spolupráce ExxonMobilu a Rosnefti to, že za prvé, začíname ovládať vlastný šelf pomocou technológií a investícií zahraničných spoločností. To v krajnom prípade znižuje riziko z komplikovaných geologických objektov, ktoré sa budú vytvárať práve na území Ruska.

Mimochodom, ak bude zdroj surovín objektov zodpovedať odhadom odborníkov, suma investícií bude ešte vyššia. Celkovo môžu investície podľa vicepremiéra Igora Sečina  Rosnefti a ExxonMobilu do projektov na Karskom mori dosiahnuť 300 miliárd dolárov a na Čiernom mori 50 miliárd.

Samostatnú pozornosť si vyžadujú časti dohody, ktoré upravujú podrobnosti expanzie Rosnefti v zahraničí. Dcérske štruktúry Rosnefti zakúpia 30% podielu ExxonMobilu na náleziskách v Kanade, Texase a Mexickom zálive. Podľa názoru vedúceho analytického oddielu Investkafe Dmitrija Adamidova, pre ruskú spoločnosť ide o najdôležitejšie nadobudnutia, veď už teraz prinášajú zisk.

- Karské more má 20-30 ročnú perspektívu. A v Mexickom zálive sa ropa ťaží už teraz. Tam sa už provincia rozšírila, možno sa už aj k vyčerpáva, ale aj tak je riziko úplne iné. Tona vyťažená v Karskom mori sa nevyrovná tone z Mexického zálivu, možno sa ju vôbec nepodarí vyťažiť, alebo bude mať inú kvalitu, alebo sa vyťaží s veľkými stratami.

Okrem toho bude podľa názoru Dmitrija Ljutiagina strategická spolupráca pre Rosnefť veľká skúsenosť.

- Prinesie to úžitok nielen diverzifikácii biznisu Rosnefti, ale aj skúseností zo spoločných projektov a ich riadenia.

Odborníci sa zhodujú v názore, že získanie západného kapitálu na rozvoj ruských hĺbkových nálezísk je správnym smerom v rozvoji Rosnefti a celého ruského ropného priemyslu.

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |