Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Je ropa v Mexickom zálive definitívne zastavená? Aké následky bude mať táto ekologická katastrofa? - chelemendik.sk

 

Je ropa v Mexickom zálive definitívne zastavená? Aké následky bude mať táto ekologická katastrofa?

2020-07-13  (16:12)

 - Je ropa v Mexickom zálive  definitívne zastavená? Aké následky bude mať táto ekologická  katastrofa?


Informácie ohľadne aktuálnej situácie s únikom ropy v Mexickom zálive sa akosi z médii nenápadne vytratili.

Je ropa už definitívne zastavená? Čo sa tam práve deje?Najdetailnejšie správy poskytuje stránka bbc.com

Súhrn všetkých informácii o ropnej škvrne

Vývoj katastrofy - jednotlivé kroky

Mapa pohybu škvrny


Webkamery pod vodouŠiesteho augusta spoločnosť  BP oznámila, že poškodený vrt definitívne zacementovala. 

Poškodený vrt v Mexickom zálive definitívne zacementovali

 06. august 2010, 08:15Poškodená časť ropného vrtu Deepwater Horizon.

Energetický koncern BP dnes oznámil, že v rámci operácie "static kill" ukončil proces pumpovania cementu do poškodeného vrtu v Mexickom zálive a urobil tak ďalší krok na jeho úplné uzatvorenie.

Ďalším krokom by malo byť dokončenie 5500 metrov dlhého odľahčujúceho vrtu tesne nad obrovským podmorským rezervoárom ropy.

V stredu spoločnosť pomocou ťažkého blata zatlačila unikajúcu ropu späť do jej podzemného zdroja, čo vyzeralo byť obratom v niekoľkomesačnej bitke s ropou. BP dúfa, že pomocou odľahčovacieho vrtu napumpuje zospodu ďalšie blato a cement pri procedúre nazvanej "bottom kill", čo bude doplnkom operácie "static kill" - takže vrt uzatvoria z dvoch smerov.

Americký prezident Barack Obama v stredu povedal, že problém s únikom ropy v Mexickom zálive sa chýli ku koncu a hovorca Bieleho domu Robert Gibbs nazval pokrok pri uzatváraní vrtu "začiatkom konca".

Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla a o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa v podstate stále znečisťovala Mexický záliv. Únik ropy z hĺbky 1600 metrov sa zastavil až v polovici júla, keď BP po niekoľkých neúspešných pokusoch inštaloval funkčný dočasný uzáver.

Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí, 115 sa podarilo zachrániť. Americké štáty pri pobreží Mexického zálivu však budú ešte dlho bojovať s ekologickými i hospodárskymi dôsledkami katastrofy.


Neskôr sa ešte objavili správy o odložení ďalších dokončovacích prác:USA: Operáciu "bottom kill" v Mexickom zálive odložili na september

19.08.2010 20:18 – HOUSTON

Definitívne uzatvorenie poškodeného ropného vrtu v Mexickom zálive sa odložilo na september. Uviedla to dnes tlačová agentúra Reuters.

Energetický koncern BP pôvodne plánoval operáciu "bottom kill", pri ktorej sa má vrt uzavrieť odspodu, v  polovici augusta. Ide o ďalší krok po úspešnej procedúre "static kill", keď inžinieri BP začiatkom augusta napumpovali blato a cement do vrtu zhora.       

Následná operácia "bottom kill" má prísť na rad začiatkom septembra, oznámil generál americkej pobrežnej stráže vo  výslužbe Thad Allen, ktorý má na starosti situáciu v Mexickom zálive. Podľa Allena to bude "niekedy v týždni po Labor Day" (americký Deň práce pripadá na prvý septembrový pondelok - pozn. TASR). Odloženie operácie umožní spoločnosti BP, aby odstránila pokazený ventil na vrchu vrtu v  hĺbke 1600 metrov.      

Firma Transocean, ktorá je vlastníkom potopenej vrtnej súpravy Deepwater Horizon, obvinila BP zo zadržiavania rozhodujúcich dôkazov, potrebných na určenie príčiny najhoršieho ropného nešťastia v dejinách USA. V príkrom liste firmy Transocean, ktorý získala tlačová agentúra AP, sa uvádza, že nedostatok informácií od BP zabránil majiteľom ropnej plošiny informovať vyšetrovateľov, ako aj rodiny obetí o tom, čo sa stalo.     

Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla a o dva dni sa potopila. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí, 115 sa podarilo zachrániť. Únik ropy zastavili až v  polovici júla. O množstve ropy, ktoré zostala v Mexickom zálive, sa stále polemizuje.

Zdroj: TASR

Aké sú však následky tejto obrovskej katastrofy? Tento článok sa na ne pozerá z ekonomického hľadiska:


Ľudia v Mexickom zálive sú v "zúfalom" staveAKTUALIZOVANÉ: Ropná katastrofa v Mexickom zálive môže vyjsť BP oveľa drahšie, než sa predpokladalo. Koncern prisľúbil, že dá 20 miliárd dolárov (16,14 miliardy eur) do fondu určenom na finančné náhrady pre ľudí a firmy poškodených katastrofou.


Spoločnosť však predpokladá, že celkové náklady spojené s touto udalosťou dosiahnu až 50 miliárd dolárov. Podľa mediálnych správ vedenie BP už buduje zodpovedajúce hotovostné rezervy.

Podľa Sunday Times si britský koncern chce zaistiť až 50 miliárd, aby mal k dispozícii dostatočnú hotovosť na odškodné. Predstavenstvo BP vraj plán už schválilo.

BP najprv dali k dispozícii 20 miliárd pre fond určený na odškodné pre obeti ropnej katastrofy. Koncern teraz zjavne počíta, že prípadné náklady môžu byť 2,5-krát vyššie.

Podľa správy Sunday Times chce BP spomínaných 50 miliárd dať dokopy tromi spôsobmi. Koncern predá obligácie v hodnote 10 miliárd, pričom cenné papiere by sa mali dostať na trh už na budúci týždeň. Okrem toho BP chce na úverových trhoch získať pôžičky v celkovej hodnote 20 miliárd dolárov. Zvyšných 20 miliárd by mal priniesť predaj aktív, ktorý sa zrealizuje počas najbližších dvoch rokov.

Britský koncern správu nekomentoval. Spoločnosť doteraz zdôrazňovala, že je dostatočne finančne silná, aby sa dokázala vyrovnať s následkami katastrofy. Analytici však varujú, že náklady spojené s katastrofou môžu byť obrovské. Niektorí dokonca prognózujú až 100 miliárd. BP doteraz vyplatil na náhrady škôd iba 105 miliónov dolárov.

Neistota týkajúca sa nákladov sa odrazila aj na hodnote spoločnosti. Jej trhová kapitalizácia sa v priebehu deviatich týždňov prepadla o viac než 40 percent. Ratingové agentúry Fitch a Moody's znížili rating koncernu a manažment škrtol dividendu pre tento rok.

Dalo sa katastrofe vyhnúť?

BP tiež požaduje, aby časť nákladov súvisiacich s bojom s ropnou katastrofou prevzali partneri koncernu.

Spoločnosť doteraz na to minula dve miliardy. BP vraj pripravuje právne kroky proti firme Anadarko, ktorá vlastní v ložisku chrliacom ropu do oceánu 25 percent. Ďalších desať percent patrí japonskej firme Mitsui a zvyšných 65 percent vlastní BP.

Šéf Anadarko Jim Hackett v piatok prisúdil celú zodpovednosť za ekologickú katastrofu BP. "Dôkazy, ktoré vychádzajú na povrch, jasne ukazujú, že sa tejto tragédii dalo vyhnúť a že je priamym dôsledkom bezohľadných rozhodnutí a konania BP," vyhlásil Hackett.

Koncern BP v dnešnej správe pre londýnsku burzu uviedol, že podľa dohody o prevádzke náleziska všetci partneri nesú zodpovednosť za škody. Dodal, že spoluvlastníci licencie pred americkou vládou potvrdili spoluúčasť na záväzkoch súvisiacich s odstraňovaním škôd spôsobených vyliatím ropy do mora.

Anadarko nemala na ropnej plošine Deepwater Horizon ani jedného zamestnanca a nezúčastňovala sa na jej prevádzke. Plošina patrila spoločnosti Transocean a prevádzkoval ju koncern BP.

Nové čísla prekonali aj najpesimistickejší scenár
Odhady týkajúce sa množstva ropy unikajúcej do mora sa neustále zvyšujú. Podľa BP je to zrejme oveľa viac, než sa doteraz predpokladalo.

Do mora už vytiekla takmer miliarda litrov ropy.

V najhoršom prípade to môže byť až 100.000 barelov (15,9 milióna litrov) ropy denne, uvádza sa v nedatovanom internom dokumente BP, ktorý v nedeľu zverejnil americký kongresman Ed Markey. Na začiatku sa hovorilo o tom, že do mora denne vyteká iba okolo 1000 barelov denne.

Nové čísla prekonali aj najpesimistickejší scenár americkej vlády, ktorá počítala s tým, že v najhoršom prípade do oceánu denne vyteká 60.000 barelov. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že od výbuchu plošiny Deepwater Horizon 20. apríla do mora už vytiekla takmer miliarda litrov ropy.

"Dokument nastoľuje znepokojujúce otázky, čo koncern BP vedel a odkedy to vedel," uviedol Markey. "Je jasné, že BP od začiatku nebol úprimný voči vláde a americkému ľudu, pokiaľ ide o to, koľko ropy vyteká do mora."

BP tvrdí, že čísla z citovaného dokumentu nie sú relevantné. Vraj sa týkajú prípadu, ak by bol odstránený uzatvárací ventil, čo sa nestalo. Hovorca britského koncernu odmietol, že spoločnosť klamala ohľadom rozsahu škôd.

Ďalší problém

Britský koncern má okrem toho ďalší problém. Britská spravodajská spoločnosť BBC dnes priniesla správu, že zamestnanec ropného vrtu Deepwater Horizon Tyrone Benton informoval svojich nadriadených o úniku ropy z bezpečnostného zariadenia už niekoľko týždňov pred výbuchom plošiny.

Pokazené bezpečnostné zariadenie vraj neopravili, ale iba vypli a používali iné. Podľa BP bola za prevádzku a údržbu tohto zariadenia zodpovedná spoločnosť Transocean, ktorá však vyhlásila, že pred nehodou ho úspešne testovala.

Zúfalá situácia

Muž, ktorého americký prezident Barack Obama poveril spravovaním fondu s 20 miliardami dolárov (16,16 mld. eur) určenými na odškodné za ropnú katastrofu, uviedol, že nikto by nemal podceňovať "frustráciu a hnev" ľudí žijúcich na pobreží Mexického zálivu.

Právnik Kenneth Feinberg povedal divákom relácie Good Morning America (Dobré ráno, Amerika) na celoštátnej televíznej stanici ABC, že hnev obyvateľov je naozajstný. "Tento týždeň som bol toho priamym svedkom," dodal. Freinberg vyhlásil, že mnohí jednotlivci a podniky v oblasti Mexického zálivu sa nachádzajú v zúfalej finančnej situácii.

Predstavitelia budú podľa jeho slov dôkladne preverovať žiadosti o odškodné, aby sa vyhli neoprávneným požiadavkám. Vyjadril však názor, toto nebude predstavovať veľký problém.

Zdroj: TASR

Video k téme: Ľudia v Mexickom zálive sú v "zúfalom" stave (1)


A čo osud spoločnosti British Petroleum, ktorá to celé spôsobila?

Jeden článok informuje, že sa znovu chystá ťažiť:


BP bude možno opäť ťažiť v Mexickom zálive

09.08.2010

Spoločnosť BP vyhlásila, že možno vyhĺbi nový ropný vrt v Mexickom zálive.

Koncern BP sa nechce vzdať svojho bohatého náleziska v Mexickom zálive. Napriek nehode, ktorá si vyžiadala životy 11 robotníkov a spôsobila najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách, sa nedá povedať, či bude ťažba v Mexickom zálive pokračovať aj v budúcnosti. „Evidentne je tu množstvo ropy a zemného plynu a budeme musieť porozmýšľať, čo s tým spravíme,“ cituje Energy Daily Douga Suttlesa, prevádzkového manažéra BP. „Prehlásili sme, že pôvodný vrt bude uzavretý a jeho okolie opustené.“ O ďalšej ťažbe v oblasti sa zatiaľ nerozhodlo.

Spoločnosť v súčasnosti čelí vysokým výdavkom. Pokuty a náklady na čistiace a kompenzačné práce sa vyšplhali na 6,1 miliardy dolárov. O odpredaní ťažobných práv inému ropnému koncernu zatiaľ BP neuvažuje.

Napriek zastaveniu unikajúcej ropy nie je všetkému koniec. Funkcionári pripomínajú rozsiahle čistiace práce a experti varujú, že dôsledky úniku sa môžu prejaviť aj o mnoho rokov alebo desaťročí neskôr. Masívna škvrna sa síce rozpustila, resp. rozptýlila, drobné kvapky sú však stále veľmi toxické pre morský ekosystém, ktorý je základom obrovského komerčného a rekreačného rybárskeho priemyslu.

Odsávaním a pálením sa odstránilo len 8% z celkového množstva ropy. Síce sa relatívne rýchlo rozpadáva pomocou biologických procesov, problémom ale zostáva jej ohromné množstvo. „Sú to preteky medzi mikroorganizmami, ktoré ju požierajú a všetkým ostatným, čo je pred ňou nechránené,“ povedal podľa Energy Daily Larry McKinney z výskumného inštitútu v Texase. „Práca mikroorganizmov má svoju cenu. Sú to organizmy, a preto spotrebovávajú kyslík.“

Ropná katastrofa môže byť kritickým zásahom pre morský ekosystém. Mexický záliv bol už aj tak zaťažený pobrežnou eróziou a tzv. „mŕtvou zónou“ vody. Mŕtva zóna vzniká v dôsledku poľnohospodárskej činnosti ľudí, ktorá stimuluje rast morských rias. Tie plytvajú kyslíkom, ktorý chýba morským živočíchom vrátane mikroorganizmov rozkladajúcich ropu. Skutočné znepokojenie prichádza s možnosťou, že sa ekosystém v zálive už nikdy nespamätá.

Po mesiacoch snahy je na dosah trvalé zničenie ropného vrtu Mocondo. BP vyhlásila za najpravdepodobnejší termín vyhĺbenia prvých dvoch odľahčujúcich vrtov polovicu augusta.

Zdroj:euractiv.sk


Ďalší článok sa zmieňuje o neochote BP podrobiť sa vyšetrovaniu:

Vyšetrovanie ropnej havárie v Mexickom zálive: BP zatajuje dôkazy

20. 08. 2010 08:35


Koncern BP údajne zatajuje informácie potrebné pre vyšetrovanie príčin vzniku humanitárnej katastrofy po havárii ropnej plošiny v Mexickom zálive.

Obrovská ropná škvrna spôsobila ekologickú katastrofu. Autor: SITA
 

Ťažobná spoločnosť Transocean, vlastník havarovanej ťažobnej plošiny, obvinila BP z toho, že odmieta odovzdať potrebné údaje o explózii. Obvinenie sa objavilo v liste jedného z právnikov spoločnosti Transocean. Ten firma odoslala členom kabinetu prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu. BP list odmieta s tvrdením, že obsahuje "mylné a zavádzajúce tvrdenia".

"BP naďalej preukazuje svoju neochotu, ak priamo neodmieta, poskytovať Transoceanu aj tie najzákladnejšie informácie ," uvádza právnik spoločnosti Steven L Roberts v liste. Transocean je najväčšou spoločnosťou prenajímajúcou ropné ťažobné plošiny na svete. Toto vyhlásenie ešte zvyšuje politický a spoločenský tlak a kritiku na koncern BP, ktorý si plošinu prenajal a považuje sa za zodpovedného za najhoršiu ekologickú katastrofu v modernej histórii USA. Podľa agentúry AFP list dostali všetci dôležití členovia Obamovho tímu a vedúci predstavitelia Kongresu .

Ekologická katastrofa v Mexickom zálive vypukla 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora unikli milióny barelov ropy. Škvrna zasiahla pobrežia Louisiany, Alabamy, Mississippi, Floridy a Texasu, všetkých piatich amerických štátov v Mexickom zálive. Prezident USA Barack Obama obvinil spoločnosť BP zo zavinenia tragédie a vyhlásil, že spoločnosť musí uhradiť všetky náklady spojené s haváriou. BP, ktorá si ťažobnú plošinu od Transoceanu prenajala, vyčlenila do fondu na likvidáciu a náhradu škôd po ropnej katastrofe 32,2 miliardy dolárov. Spoločnosti sa začiatkom augusta po početných neúspešných pokusoch podarilo poškodený vrt zabetónovať pomocou špeciálneho cementu.

Zdroj: cas.sk

 

Medzičasom sa Obama veselo kúpe na Floride aj s celou rodinou:

Obama sa na Floride okúpal v Mexickom záliveAmerický prezident Barack Obama si počas víkendového oddychu s rodinou na Floride zaplával v sobotu vo vodách Mexického zálivu, ktorý vyše pol roka bojoval s ropnou haváriou. Biely dom zverejnil fotografiu prezidenta, ako sa kúpe v mori s deväťročnou dcérkou Sashou.
Prezident, sprevádzaný manželkou, dcérou a psom, sa prišiel na Floridu osobne presvedčiť, ako sa cestovný ruch borí s následkami úniku ropy.
Druhá dcéra Obamovcov, Malia, je na letnom tábore.

Prezident, sprevádzaný manželkou, dcérou a psom, sa prišiel na Floridu osobne presvedčiť, ako sa cestovný ruch borí s následkami úniku ropy, ktorý spôsobila havária na ropnom vrte spoločnosti British Petroleum.

Obama pri tejto príležitosti vyhlásil pláže Mexického zálivu za čisté, zdravotne bezpečné a otvorené pre cestovný ruch. Obyvateľov ubezpečil, že na nich vláda nezabudne po tom, ako sa únik ropy podarilo zastaviť.

Prezidentova rodina strávila na Floride 27 hodín a okrem oddychu mala za cieľ presvedčiť Američanov, že je opäť bezpečné cestovať do tejto oblasti, ktorá je na turistickom ruchu závislá, pripomenuli dnes americké médiá.

Vláda požaduje ďalšie testy, kým nariadi spoločnosti BP ukončiť hĺbenie odľahčovacieho vrtu, ktorý má umožniť ropnej spoločnosti definitívne opustiť poškodený vrt. Thad Allen, ktorý má z poverenia vlády všetko okolo ropnej škvrny na starosti, v sobotu povedal, že výsledky týchto testov budú známe najskôr v pondelok alebo v utorok.

Zdroj: TASR


Aký  dopad  však bude  mať  únik ropy na ekológiu planéty? Aký je skutočný rozsah tejto katastrofy? 
Uverejnili sme už viacero článkov a videí  na túto tému: 


Mexický záliv - apokalypsa pre ľudstvo


Všetko o havárii v Mexickom zálive


"Je to biblická katastrofa, která ovlivní nás všechny," říká o havárii v Mexickém zálivu David Icke

Čakajú nás ďalšie katastrofy


No v poslednej dobe média akosi mlčia na túto tému.  Ak máte odkazy na ďalšie zaujímavé informácie o následkoch ropnej katastrofy v Mexickom zálive, môžete nám ich poslať na polina.chelemendikova@gmail.com
.

 

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |