Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ropa ako geopolitická zbraň hromadného ničeniia - chelemendik.sk

 

Ropa ako geopolitická zbraň hromadného ničeniia

2020-08-04  (01:27)

 - Ropa ako geopolitická zbraň hromadného ničeniia

17.12.2014

Cena ropy obnovila ešte jedno historické minimum. Experti si myslia, že onedlho dosiahne dno a cena ropy pôjde hore.

V utorok klesla cena ropy severomorskej značky Brent pod 60 dolárov za barel. Podľa radu analytikov ceny klesli nižšie, ako to vyžadovali trhové princípy. Hovorí vedúci expert Zväzu ropných a plynárenských priemyselníkov Ruska Rustam Tankajev:

- Bohužiaľ sú tu faktory, ktoré je ťažké riadiť zvonku. Prvý z nich je Islamský štát, ktorý dáva na svetový trh ropu za veľmi nízke ceny, 50 dolárov za barel. Ozbrojenci predávajú ropu za zbrane a muníciu. Druhým faktorom je cenová vojna v Saudskej Arábie proti bridlicovej rope v USA. Tieto procesy určujú nízku úroveň cien. Čo sa týka Islamského štátu, tak Američania podľa všetkého zastavia kontrabandu ropy z oblastí, ktoré dobyli ozbrojenci. A Saudská Arábia nebude môcť dlho držať ceny na nízkej úrovni. Treba očakávať, že v najbližšiu dobu sa ceny zvýšia.

Ekonomiky radu rozvojových krajín, medzi ktorými je okrem Ruska Irán, Venezuela, Ekvádor, Nigéria a Alžírsko, priamo závisia od vysokých cien čierneho zlata. Žiadajú monarchie Perzského zálivu znížiť ťažbu. Ale tie podľa všetkého nechcú ustúpiť. Pravdaže takisto úplne závisia od ropy, ale cena ťažby blízkovýchodnej ropy je 10 dolárov.

Avšak podľa väčšiny ruských expertov sa ropa vráti k cene 80 dolárov už na budúci rok. Môžeme sporiť o tempe tohto procesu, ale ropa v dnešnom svete nemôže byť lacná. Hovorí vedúci ekonomického departmentu Ústavu energetiky a financií Marcel Salichov:

- Dlhodobá tendencia je zvýšenie cien. Jednoducho vychádzajúc z ceny ťažby nových projektov na šelfe a v iných ťažkých geoklimatických podmienkach. Také projekty nepôjdu pri cene 70 dolárov za barel. A ak nepôjdu, tak ropy nebude dosť pre rastúce ekonomiky. Cena sa ihneď dvakrát zvýši.

Energetický trh, ako aj akékoľvek iné trhy, prechádza cez cykle. A pravdaže tieto ovplyvňujú geopolitické faktory. Politika v súčasnosti určuje ekonomický kurz. Vedúci hráči špeciálne idú proti trhu. Ale onedlho ich inštinkt sebazáchovy prinúti zvoliť faktor zdravého uvažovania a racionálnosti.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_12_16/Ropa-ako-geopoliticka-zbran-hromadneho-nicenia-8361/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |