Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Romano Prodi - Ukrajina je najväčšia a aj najdôležitejšia z kultúrneho, historického a geopolitického hľadiska - chelemendik.sk

 

Romano Prodi - Ukrajina je najväčšia a aj najdôležitejšia z kultúrneho, historického a geopolitického hľadiska

2020-08-04  (04:25)

 - Romano Prodi - Ukrajina je najväčšia  a  aj najdôležitejšia   z kultúrneho, historického a geopolitického hľadiska

Prečo by Francúzsko a Európa nemali upustiť možnosť nového partnerstva s Ukrajinou


Uplynulo už dvadsaťpäť rokov od pádu Berlínskeho múru a takmer desať rokov odo dňa, keď som opustil čestný post prezidenta Európskej komisie, ktorá mi umožnila  stať sa priamym svedkom najvýraznejších okamihov v histórii Európskej únie, konkrétne  vstupu bývalých sovietskych socialistických republík.

Ukrajina je najväčšia  a zrejme aj najdôležitejšia z nich z kultúrneho, historického a geopolitického hľadiska. Citlivá poloha Ukrajiny, ako suseda a bývalého privilegovaného partnera Ruska, doteraz vrhá tieň na akékoľvek perspektívy jej vstupu do EÚ.  Európska únia a Ukrajina chcú v novembri podpísať novú dohodu o pridružení, ktorá sa opiera o voľný obchod a voľný pohyb občanov. Reč je o zásadnom kroku pre budúcnosť Ukrajiny a EÚ.


Úloha spočíva v tom, aby sa v čo najkratšom čase zdvojnásobil objem tovarovej výmeny (v súčasnosti predstavuje 40 miliárd eur) s reálnou prevahou nielen pre Francúzsko a Nemecko, ale aj pre celú EÚ. Navyše, z geopolitického hľadiska Ukrajina perspektívne môže slúžiť ako ozajstný most medzi EÚ a Ruskom.


Krajina je pripravená prijať európske ideály


Ukrajina môže byť všeobecne stimulom pre ozdravenie celej európskej ekonomiky. Obyvateľstvo -  46 miliónov, kvalifikovaní robotníci, silný vývoz priemyselnej výroby, veľký poľnohospodársky sektor a rýchlym tempom sa rozvíjajúce informačné odvetvie – to všetko netreba ignorovať.
Prijatie Ukrajiny a záujem o ňu sa opiera nielen o hmotné výhody pre Európu, ale, podľa môjho názoru  o povinnosť číriť demokraciu. Táto krajina, napriek chybám, ktoré sa vyskytli po skončení ťažkých rokov jej existencie v rámci ZSSR, je dnes pripravená prijať európske ideály spravodlivosti, občianskej spoločnosti a ľudských práv. V posledných mesiacoch ukrajinský parlament schválil celú sériu súdnych, administratívnych, ekonomických a sociálnych reforiem, v súlade s normami, zákonmi a požiadavkami EÚ.


Zjednodušenie daní, posilnenie kontroly podnikania


Tento rok Ukrajina po prvý raz za pol storočie zaviedla trestný zákonník, v ktorom sú zaznamenané nové procedurálne záruky práv obvinených a integrity jedinca jednotlivca. Okrem toho, do novembra má byť potvrdená globálna reforma súdneho systému a systému riadenia štátu. Netreba zabúdať ani na reformy a na voľby 2012, ktoré sa uskutočnili pod kontrolou európskych pozorovateľov. Tieto voľby viedli k vzniku parlamentu, v ktorom sú zastúpené všetky politické strany a opozícia, ktorá sa nebojí ozvať sa a začať spory.

Pracovná atmosféra v krajine sa občas vníma nejednoznačne, v súvislosti s čím sa vláda rozhodla rozptýliť obavy Bruselu a začala sériu veľkých reforiem, ktorých úlohou je odstránenie prekážok pre vznik podnikov a investícií. Reformy v oblasti poľnohospodárstva a vzniku podnikov umožnili zjednodušiť systém odvádzania daní, zjednodušiť kontrolu podnikov a zaviesť tranzitné ceny v súlade s európskymi normami.

Toto zavedenie systému v súlade s európskymi normami si od Ukrajiny vyžiadalo veľké úsilie. Ukrajina tak ohrozila svoje vzťahy s Ruskom, svojím hlavným obchodným partnerom. Veľmi rýchlo dokázala prepísať množstvo zákonov (pritom často nevýhodne z pohľadu ruských záujmov) a demonštrovala tak snahu vyrovnať sa EÚ. Takéto obete nemôžu zostať bez odpovede.


Humanitárne riešenie prípadu Tymošenková


Okrem podpisu dohody o pridružení, ktorá má dodať význam úsiliu Ukrajiny o európsku budúcnosť, Francúzsko a členské štáty EÚ by mali využiť príležitosť a vynasnažiť sa Kyjevu pomôcť, podporiť ho v jeho úsilí o vyrovnanie sa európskym normám v zákonoch, ekonomike a občianskej spoločnosti.

V tejto perspektíve očakávame, že ukrajinská vláda pochopí snahy bývalého poľského prezidenta Aleksandra Kwaśniewskeho a bývalého tajomníka Európskeho parlamentu Pata Coxa o hľadanie humanitárneho riešenia prípadu Tymošenková. Účasť Európy tu môže seriózne pomôcť. Pre EÚ sa rok 2004 stal tým momentom, keď sme uverili, že spoločný osud nám dovolí realizovať všetky naše nádeje a dosiahnuť výnimočné  výsledky pre naše národy, umožniť občanom 28 štátov urobiť krok k spoločnej budúcnosti.
V posledných rokoch sme museli  čeliť  finančnej kríze a recesii. Dnes musíme spoločne viesť zápas za vzostup ekonomiky. Nech by bolo akokoľvek, duch širokej Európy musí ďalej žiť, najmä v súčasných neistých časoch. Európa zajtrajška musí vynaložiť veľa síl na dosiahnutie tohto cieľa, ale táto cena bude stáť za to.


Romano Prodi
Inomsi.ru; Le Monde
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |