Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Saudská Arábia: „Rezervovali si niekoľko atomových bômb“ - chelemendik.sk

 

Saudská Arábia: „Rezervovali si niekoľko atomových bômb“

2020-02-13  (19:53)

 - Saudská Arábia: „Rezervovali si niekoľko atomových  bômb“

19.5.2015


Saudská Arábia prijala strategické rozhodnutie o získaní jadrovej zbrane z Pakistanu. Oznámili to britské médiá s odvolaním sa na vysoko postaveného úradníka. Dôvod, prečo sa pre tento krok Saudská Arábia  rozhodla, boli obavy vyplývajúce z vývoja iránskeho jadrového programu, píše Sunday Times.

Posledných tridsať rokov Saudská Arábia financovala pakistanský jadrový program. Podľa informácií zdroja, Islamabád bude musieť vrátiť tento dlh, a to formou hotového produktu. Tvrdí, že dohoda o tom bola uzavretá hneď od začiatku a teraz záležitosti dospeli do stavu realizácie.

Informácie o tom, že pakistanský jadrový program bol spoločným projektom Rijádu a Islamabádu sa objavili už skôr. Ešte v roku 2013 BBC informovala o tom, že kráľovská vláda môže kedykoľvek získať pakistanské jadrové zbrane.

Dňa 29. apríla Saudská Arábia prvý raz demonštrovala čínske balistické rakety DF-3. Tieto rakety boli demonštrované na vojenskej prehliadke, ktorá završovala rozsiahle cvičenia Saif Abdullah.

Prezident Inštitútu pre náboženstvo a politiku Alexander Ignatenko súhlasí s názorom, že Rijád mnohé roky financoval vznik „islamskej jadrovej bomby“ v Pakistane. „Vznikala v spoločných záujmoch. Rijád nemusel nutne mať bombu na svojom území,“ vyhlásil expert pre denník Vzgľad. Výpočty spočívali v tom, že Pakistan v prípade nutnosti realizuje hrozbu a použije jadrovú zbraň.

Pred mesiacom sa však dôvera medzi dvoma najbližšími spojencami naštrbila, „Pri príprave kampane Búrka rozhodnosti v Jemene sa Pakistan sa „zasekol“ a neposlal tam svoje vojská. V saudskom  kráľovi Salmanovi nemohli nevzniknúť pochybnosti týkajúce sa toho, že Pakistanci môžu použiť bombu na ochranu kráľovstva, kedy im to bude vyhovovať.“ predpokladá Ignatenko.

Podľa neho žijú Saudi v pocite strachu, ktorý v ich chápaní predstavuje objavenie sa bomby a rakiet v rukách iránských ajatolláhov. „Nie je vylúčené že začali skúmať pôdu, aby si zabezpečili iný jadrový dáždnik, začali hľadať novú veľmoc, ktorá by  mohla zabezpečiť takúto ochranu. Podľa mňa ho našli vo Francúzsku,“ povedal arabista.

Ignatenko vyslovuje verziu, že Paríž už stihol navrhnúť Rijádu nejaké garancie. „Francúzsko má dávne a pevné vzťahy s Arábiou. Stačí povedať, že v rozhodujúcom momente počas povstania v roku 1979, keď padla Mekka a veci mohli vyústiť až  do pádu samotnej saudskej dynastie, Mekku zobrali od povstalcov francúzski výsadkári. Rozhodnutie o tom bolo prijaté za niekoľko hodín, čo len ukázalo, že vzťahy medzi Rijádom a Parížom boli veľmi úzke a dôverné“.

Teraz Francoise Hollande tiež upevňuje vzťahy so Saudmi, pripomenul Ingnatenko, existuje hneď niekoľko príkladov. „Nie je vylúčené, že Američania, ktorí sú konkurentmi Francúzska aj na Arabskom polostrove a v iných regiónoch, dávajú do pľacu podobné informácie. Zrejme sa snažia prekaziť takúto spoluprácu,“ domnieva sa Ignatenko. „Mimochodom, samotná informácia o tom, že Saudská Arábia sa rozhodla „kúpiť“ jadrovú bombu, vyvoláva  uňho úsmev. „Na čo je jej bomba, ak s ňou nevie zaobchádzať,“ rétoricky sa pýta politológ.

Inštitút pre východné vedy Ruskej akadémie vied /RAV/ sa neveľmi ponáhľa veriť informáciám britských médií. „Pokiaľ ide o spoluprácu medzi Saudskou Arábiou a Pakistanom v jadrovej oblasti, realizuje sa už niekoľko rokov a vojenská spolupráca niekoľko desiatok rokov. Obidve strany si už dávno vyriešili akých pozícií sa budú pridržiavať v tejto kooperácii, povedala  Natalia Zamarevova, staršia vedecká pracovníčka sektoru pre Pakistan Inštitútu pre východne vedy RAV. „K oficiálnemu financovaniu jadrového projektu Pakistanu zo strany Saudskej Arábie nedošlo. Ale naozaj zostáva jednou z hlavných sponzorov rôznych projektov v Pakistane“.

Vedúci toho istého sektoru pre Pakistan Sergej Kamenev tvrdí, že rozpory na obidvoch stranách  v súvislosti s intervenciou v Jemene, vôbec neviedli k sporu. „Vzťahy sú teraz trochu napäté, ale sú to iba dočasné problémy.“

Riaditeľ moskovského Centra Carnegie, amerikanista Dmitrij Trenin nevylučuje, že Saudi onedlho budú sami riešiť podobné otázky, už bez vedomia Washingtonu.

„Oddávna panoval  názor: tým, že Saudská Arábia financovala pakistanský jadrový projekt, hrubo povedané si tak rezervovala jednu alebo viac bômb v pakistanskom  arzenále – keď bude bombu potrebovať, môže ju získať. Je to veľmi hrubá, ale veľmi rozšírená verzia. Podľa mňa je to celé trochu zložitejšie,“ povedal Trenin.

Saudská Arábia sa však naozaj viac naozaj nespolieha na pomoc a ochranu USA, myslí si amerikanista.

„Treba mať na pamäti, že Irán, aj keď ušiel veľký kus cesty na ceste k jadrovej zbrani, je pripravený zastaviť sa v istej vzdialenosti od cieľa a využiť svoju schopnosť vyvíjať jadrové zbrane ako prostriedok zadržiavania,“ domnieva sa Trenin. „Preto nie je fakt, že Sauditi by tak ľahko mohli zadržať Irán. Pravda je ale taká, že Rijád  sa trochu vzďaľuje od spoliehania sa  na USA pri zabezpečení svojej bezpečnosti a hľadá alternatívne spôsoby ju upevniť na pozadí vyostrenia konfliktu s Teheránom“.

Zástupca výboru Štátnej dumy pre medzinárodné otázky Leonid Kalašnikov nevylučuje podobný rozvoj, o akom píše Sunday Times.

„Ak pripustíme takýto scenár, potom je to rozbuška pod dohodou o nešírení jadrových zbraní. Ak sa objavia  jadrové zbrane v Pakistane, potom by to isté nasledovalo aj na strane Indie, ktorá zostáva jeho neviditeľným protivníkom. Ak sa takáto zbraň objaví v Saudskej Arábii, je to približne tá istá cesta, po akej svojho času šiel Kaddáfí,“ vyhlásil Kalašnikov.

„Muammar Kaddáfi tiež kúpil časť jadrových technológií od Pakistanu. Keď sa to Západ dozvedel, navrhol mu, aby vydal svoje technológie výmenou za určitú amnestiu. Tak sa aj stalo. Na čas ho amnestovali a potom ho jednoducho zabili. Preto táto cesta musí byť priama, netreba sa na nej zastavovať, ako ukázal príklad Kaddáfiho, alebo radšej na túto cestu nevstupovať,“ povedal Kalašnikov pre denník Vzgľad.

„Pre našu krajinu je to absolútne neprijateľná cesta. Veľmi dobre si uvedomujeme, že keď sme raz uzavreli dohodu O nešírení jadrových zbraní, musíme ju jednoznačne dodržiavať a nepripustiť šírenie jadrových zbraní. Ak sa tak udeje, vtedy obyčajné konflikty môžu vyústiť do jadrovej vojny, ktorú už nikto – ani my, ani Bezpečnostná rada OSN – nedokáže zastaviť.“
„Ako to nedopustiť? Predovšetkým sú to sankcie Bezpečnostnej rady. Musíme zohľadňovať rôzne fakty, reagovať dokonca aj na úniky informácií v médiách, aby takéto informácie boli preverované v Bezpečnostnej rade,“ uzavrel Kalašnikov.

Zdroj: http://vz.ru/world/2015/5/18/745877.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |