Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Realita súčasnosti ... - Všetko, čo bolo kedysi naozaj dobré, sme vymenili za drahé šmejdy v načačkanom obale - DOSTALI SME MAILOM - chelemendik.sk

 

Realita súčasnosti ... - Všetko, čo bolo kedysi naozaj dobré, sme vymenili za drahé šmejdy v načačkanom obale - DOSTALI SME MAILOM

2020-08-04  (09:37)

 - Realita súčasnosti ... - Všetko, čo bolo kedysi naozaj dobré, sme   vymenili za drahé šmejdy v načačkanom obale - DOSTALI SME MAILOM


 Ryba, jedlo žobrákov, ako sa niekedy na bratislavskom trhovisku hovorilo sa  stala luxusnou lahôdkou.
 Kuracie zadky, ktoré sme hádzali psom sa začali predávať s kúskom chrbta v  honosnom balení s hrabákmi a krkmi ako delikatesa. Kvalitnú vodu z vodovodu, sme vymenili za sladké presýtené žbrndy.
 Rohlíky sa scvrkli o polovicu, kyslé mlieko sa nedá doma vyrobiť, pretože  vznikne jedna smradľavá odporne zapáchajúca tekutina,  ktorú udržíte v ústach len dovtedy, kým ju rýchlo nevypľujete, a to
 kamkoľvek!

 Všetko, čo bolo kedysi naozaj dobré, čo malo svoju hodnotu -tradíciu, sme  vlastne vymenili za drahé šmejdy v načačkanom obale. Sú tu aj dobré veci. Lenže, čím ďalej tým je ich menej a treba ich poriadne  dlho hľadať.
 Hľadať, premýšľať, čítať nečitateľné návody a obsahy, ktoré nemáme šancu  vidieť, ak sme si nepribalili lupu. Ulice sa nám zaplnili Bratislavčanmi z Číny, Taiwanu či Vietnamu. Cez  reklamy si nevidíme špičku nosa. Chodníky a prechody sú plné stojacich áut.  Exekútor dopisuje adresu a správca domu hádže do schránky vyúčtovanie s tučným nedoplatkom.  Žijeme v pomyselnom blahobyte.

 Máme dva aj tri telefóny, internet, televíziu, domáce kino, DVD, PC a stále  nám niečo chýba. Zákazy, príkazy, nariadenia, poučenia,  ktorým už človek prestáva rozumieť a vyznať sa v nich, je priam nemožné.

 Kamery nás sledujú na každom kroku. Kdekoľvek sa pohneme, sme pod  kontrolou.  Všetko je evidované, zaznamenané a to všetko  pre našu "bezpečnosť." Každá správa, každá pošta, každý telefonát, každá
 platba, každý mail, každý, niekedy veľmi súkromný pohyb,  je pod organizovaným dohľadom.

 Kedykoľvek sa dá vybrať z archívu ako zbraň, ktorá je pripravená na  okamžité  použitie proti nám. Zaujímavé je, že aj pri takomto špicľovaní  dochádza k trestným činom o akých som nemal v minulosti ani potuchy. Drogy,  prepady, násilie, výpalníctvo , vraždy, sa stali bežným sprievodným  javom tejto "slobodnej" doby.

 Zbavujeme sa vlastnej identity, pretože súhlasíme so všetkým, čo po nás  rôzne inštitúcie, ako banky, mobilní operátori a pod., požadujú.  Môžeme vidieť oči bezdomovca, ktorý sa určite na ulici nenarodil.
 Môžeme vidieť žobrákov, ako im trčia nohy z kontajnera, aby sa natiahli za  prázdnou fľašou, či noblesné hotely pre psov aj s vlastnou  webovou stránkou, lekárom a kaderníkom. Môžeme sledovať zložité operácie
 svojich psích miláčikov priamo na internete A ak sa nám náhodou náš drahý  psík stratí, okamžite sa oňho postarajú v útulku aj s lekárskou  starostlivosťou.
 Ak sa však ocitne na ulici človek, nezakopne oňho ani pes. Stávame sa  číslom  daňového úradu či sociálnej poisťovne. Kde sa podeli hodnoty, kde je vlastná podstata človečenstva? Kde je niečo  viac, ako len strohé konštatovanie ? Hrôza, čo sa tu udialo za tých  dvadsať rokov. Vytratila sa láska, porozumenie, ľudskosť, tolerancia, teplo  rúk, sklon pred šedinami. Nepoznáme suseda, nevieme aký plat  má vlastná žena či muž. Nesmieme dať po zadku vlastnému dieťaťu ak nechceme  mať problémy s úradmi.

 Sledujeme stupídne, nehodnotné až  deštruktívne pôsobiace televízne stanice, kde seriály bez konca nahradzujú kultúrne vyžitie určitej skupine nevedomých a možno aj nevidomých ľudí. Ale  čo ta druhá polovica?
 Nemá šancu fungovať dôstojne, bez toho aby jej boli podsúvané podobné  stupídnosti?
 Ak je toho málo, môžeme si pozrieť Superstar a tam nás pošlú verejne do  riti  aj s posmešným komentárom. Ak je ešte málo, potom sú tu  priblblé seriály prepadáku (rozumej Paneláku), pripečení policajti, alebo  niečo podobné o tzv. mafii! Nádhera a vďaka, za ten kultúrny  a hodnotný zážitok, ktorý nám za lacný peniaz podsúvajú ako duševným  mrzákom, niektoré televízie.

 Nehovoriac, aké celebrity tam má  možnosť človek vidieť (polovica z nich patrí za mreže). Kde že by mali na nich takí umelci, ako p. Króner, Dibarbora, Huba atď., čo sa celý život usilovali, aby predviedli ten najlepší herecký- umelecký výkon, aby zanechali v divákovi ozajstný zážitok.

 Rozdiel je len v tom, že títo herci s umením žili celý svoj život. Žili pre umenie a srdcom umenie tvorili.
 K lekárke chodíme s platobnou kartou, alebo s peňaženkou v ruke. Bavíme sa ako roboti, keď jeden rozpráva o živote a druhý hľadí do počítača.
Formulky, nacvičené frázy, ktoré nemajú s našim ozajstným ľudským vnútrom a presvedčením nič spoločného.

 Letákmi, ktorými sú upchané vchody bytoviek, nás lákajú do obchodov. Dobre nás neprosia, aby sme nakúpili len u nich. Keď sme však zaplatili, "u nich", nestačíme sa diviť ako musíme kmitať a hádzať svoj
 nákup do tašky. Hneď je jasné kto je tu pánom a kde ich zdvorilosť skončila.

 Môžeme povedať svoj názor. Slobodne, demokraticky sa aj /občas/ vyjadriť. No, k čomu to je, keď to nie je nič platné! Žijeme v neustálom strese a napätí. Nikto z nás si nie je istý zajtrajškom.
Je len pár jedincov, ktorým je to jedno a tí žijú aj tak mimo nás a v anonymite. Nie som sám, komu to všetko už začalo vadiť. Niekde sa stala chyba- veľká chyba, ktorej náprava bude trvať veľmi dlho.

 Svet ochorel a my v snahe uplatniť sa, sme ochoreli s ním! Socializmus nebol dobrý, ale takáto demokracia,
 nie je o nič lepšia. Možno až nástup duševných chorôb, depresii, samovrážd, naštartuje proces triedenia, ktorý nás položí na kolená, keď to už prestaneme zvládať.
 A čo ďalej?

 Mám dosť slobody tohto typu, slobody, ktorá so slobodou nemá nič spoločného. Slobody, ktorú si nedokážeme užívať, pretože je viac proti nám ako pre nás. Je tak oklieštená zákonmi a právami tých druhých, že je v podstate otvorená neprávosti, zločinu, podvodom, že jej existencia mi pripadá ako aura. Kdesi je, ale nevidím ju. Je mimo mňa.

 Nuž a záverom? Nechýba mi už reklama, ktorá ma tak ohúrila. Nechýba mi ani západ, o ktorého ideách som toľko sníval. Nechýbajú mi ani kuracie zadky, čo som hádzal psovi. Chýba mi však jedno: chcem ešte stretnúť človeka- priateľa. Chcem sa ráno prebudiť a celým srdcom sa tešiť novému dňu. Chcem mať okolo seba úprimných ľudí, ako tomu bolo voľakedy.

 Chcem stretnúť kamaráta, ktorého prvá otázka nebude smerovať k materiálnym veciam, ale opýta sa ma: Ako sa máš? Ako žiješ? Zájdeme si spolu niekam sadnúť? Kamaráta ktorého v polovici debaty nevyruší zvonenie mobilu a nebude musieť odísť. "Vieš, tento telefonát bol tak dôležitý, že ak by som to nezobral, mohlo by ma to stáť prácu."

 Nie! Verím že nie! No, ovládol nás strach a v tom strachu žijeme svoje každodenné životy. To
 je fakt a skutočná realita tohto novodobého, demokraticky pokazeného sveta. Nehovorím o novembri, ten prísť musel, ale o tom, čo všetko sem s novembrom vkĺzlo.

 Ďalšieho pokusu, ktorý príde keď sa to už celé nebude dať udržať, sa chvála Bohu nedožijem. Dokedy bude človek hľadať svoje miesto? 

 Na šťastie, ja ešte zopár priateľov mám...


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sergej Chelemendik   |   2011-02-24  (22:53)
62%  
mínus plus
  Autora prosim sa ohlasit


Mg   |   2011-02-25  (13:54)
62%  
mínus plus
  Veľmi dobrý článok, dokonala vystihuje situáciu - strata akýchkoľvek reálnych hodnôt, prechod ku konzmnému spôsobu života a atmosféra strachu a zhonu je to čo dnes charakterizuje spoločnosť

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |