Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Reakcie na prevrat v Kirgizsku - chelemendik.sk

 

Reakcie na prevrat v Kirgizsku

2020-05-31  (11:10)

 - Reakcie na prevrat v Kirgizsku

Jána Kubiš pocestuje ako osobitný vyslanec do Kirgizska

 

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyšle do Kirgizska, kde sa moci ujala samozvaná dočasná vláda, svojho osobitného vyslanca, ktorým bude slovenský diplomat Ján Kubiš.

"Ako osobitného vyslanca bezodkladne vysielam Jána Kubiša," povedal dnes Pan Ki-mun na tlačovej konferencii vo Viedni. Dodal, že osobitný vyslanec do Kirgizska dorazí v piatok.

Od stredy si nepokoje podľa kirgizského ministerstva zdravotníctva vyžiadali 68, podľa opozície najmenej 100 obetí. Šéfka novej samozvanej kirgizskej vlády Roza Otunbajevová dnes oznámila, že rozpúšťa parlament. Jej vyhlásenie prišlo po tom, ako prezident Kurmanbek Bakijev nútene odletel z hlavného mesta Biškek.

Bývalý slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš začal v januári 2009 pôsobiť vo funkcii výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN.

Nová šéfka kirgizskej vlády rozpustila parlament

Šéfka novej samozvanej kirgizskej vlády Roza Otunbajevová dnes oznámila, že rozpúšťa parlament. Jej vyhlásenie prišlo po tom, ako prezident Kurmanbek Bakijev nútene odletel z hlavného mesta Biškek.

"Na základe dekrétu o odovzdaní moci...rozpúšťame parlament," uviedla Otunbajevová, ktorá stála na čele opozície voči Bakijevovej vláde. Bakijev, ktorý prišiel k moci počas podobného ľudového povstania pred piatimi rokmi, podľa Otunbajevovej odletel do svojho domovského regiónu Džalalabad, aby tam zhromaždil svojich stúpencov a bránil svoju pozíciu.

"Chceme rokovať o jeho rezignácii... jeho práca sa tu už skončila," uviedla. "Ľudia, ktorý tu boli včera zabití, sú obeťami jeho režimu," dodala.

Kirgizská opozícia medzitým obsadila sídlo vlády v Biškeku po potýčkach medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami, pri ktorých v celej krajine prišlo o život 68 ľudí, a zjavne prevzala kontrolu nad touto stredo #225;zijskou krajinou, kde je kľúčová americká letecká základňa. Ďalších 400 ľudí je hospita lizovaných.

Sídlo kirgizskej vlády dnes nestrážili policajti a pred ním stáli oslavujúci, ale pokojní obyvatelia Biškeku. Niektorí ďalší sa voľne pohybovali po budove, ktorá je známa pod označením Biely dom. Otunbajevová, bývalá ministerka zahraničných vecí, informovala, že dočasná vláda bude v krajine fungovať nasledujúcich šesť mesiacov.

Jej zámerom je vypracovanie novej ústavy a pripravenie podmienok pre spravodlivé prezidentské voľby. Dočasná vláda má pod kontrolou už skoro celú krajinu a na ovládnutí južných oblastí miest Oš a Džalalabad "sa pracuje", dodala Otunbajevová.

Dočasná vláda má kontrolu nad armádou

Kirgizské ozbrojené sily a pohraničná stráž sú pod kontrolou dočasného ministerstva obrany, uviedol dnes šéf rezortu Išmil Isakov.

"Celá armáda i pohraničná stráž sú teraz pod našou kontrolou. Vojenské sily už nikdy nebudú využité na riešenie vnútorných záležitostí," povedal.

Šéfka novej samozvanej kirgizskej vlády Roza Otunbajevová dnes zároveň vyhlásila, že dočasný kabinet sa bude držať dohody s USA a povolí fungovanie americkej leteckej základne. "Jej status quo bude naďalej platiť. Stále máme v súvislosti s tým niekoľko otázok. Dajte nám čas, vypočujeme si všetky strany a všetko vyriešime," uviedla Otunbajevová. Spojené štáty majú v kirgizskom meste Manas leteckú vojenskú základňu, ktorá podporuje jednotky v Afganistane.

Severoatlantickou alianciou vedené sily v Afganistane dnes uviedli, že došlo k dočasnému pozastaveniu letov zo základne v Manase a niekoľko lietadiel z nej premiestnili. Na operácie a logistickú podporu v Afganistane to však nemá významný vplyv.

S novou šéfkou vlády telefonoval ruský premiér Putin

Ruský premiér Vladimir Putin dnes telefonicky hovoril so šéfkou samozvanej dočasnej kirgizskej vlády Rozou Otunbajevovou. Uviedla, že má stredoázijskú krajinu plne pod kontrolou, informoval Putinov hovorca.

Uzbekistan dnes medzitým uzavrel svoje hranice so susedným Kirgizskom po tom, čo tamojšia opozícia po násilných protivládnych nepokojoch prevzala moc v krajine. "Prechod ľudí a doprava bola na uzbecko-kirgizských hraniciach prerušená na žiadosť uzbeckej strany," potvrdil hovorca kirgizskej pohraničnej služby Džudar Isakonov.

Čína dnes vyjadrila "hlboké znepokojenie" v súvislosti s vývojom v Kirgizsku. Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dúfa v čo najskoršie opätovné nastolenie poriadku v krajine, kde od stredy trvajúce nepokoje vyústili do odstúpenia vlády a odchodu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva z hlavného mesta Biškek na juh krajiny. Potýčky demonštrantov s bezpečnostnými silami si podľa ministerstva zdravotníctva vyžiadali 68, podľa opozície najmenej 100 obetí.

Opätovné nastolenie poriadku je v záujme kirgizského národa a bude slúžiť mieru a stabilite v regióne, dodal čínsky rezort diplomacie.

O Kirgizsku aj Obama v Prahe

Kirgizská opozícia medzitým obsadila sídlo vlády v Biškeku po potýčkach medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami, pri ktorých v celej krajine prišlo o život podľa ministerstva zdravotníctva 68 ľudí, kým ďalších 400 ľudí je hospitalizovaných. Opozícia tvrdí, že si nepokoje, ktoré vypukli v stredu a prinútili prezidenta Kurmanbeka Bakijeva utiecť z hlavného mesta, vyžiadali až 100 mŕtvych.

Otunbajevová uviedla, že dočasná vláda, ktorá bude podľa nej v krajine fungovať šesť mesiacov, má kontrolu skoro nad celou krajinou s výnimkou južných miest Džalalabad a Oš, kde odcestoval Bakijev, aby zhromaždil svojich stúpencov a bránil svoju pozíciu.

Biely dom dnes vyjadril očakávanie, že kolaps vlády v Kirgizsku bude jednou z tém na pražskom summite prezidentov USA a Ruska Baracka Obama a Dmitrija Medvedeva.

Zdroj:  TASR, SITA

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |