Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rast DPH nám vezme 15 eur mesačne - chelemendik.sk

 

Rast DPH nám vezme 15 eur mesačne

2020-05-25  (13:20)

 - Rast DPH nám vezme 15 eur mesačne
Marcela Šimková | 26. augusta 2010

Každá z dvoch miliónov slovenských rodín bude mať zrejme od januára menej približne o 15 eur mesačne. Stane sa tak v prípade, ak vláda pristúpi k avizovanému zvýšeniu dane z pridanej hodnoty z 19 na 20 percent a zvýši tiež spotrebné dane na alkohol a tabak.

Taký variant uťahovania opaskov je aktuálne najpravdepodobnejší. Ministri o opatreniach do večera rokovali na ministerstve financií. Konečné slovo bude mať v utorok Koaličná rada.

Rast DPH sa najviac dotkne rodín s deťmi. Napríklad manželia s dvoma deťmi podľa Štatistického úradu míňajú mesačne na spotrebný tovar a služby 930 eur, z čoho si štát berie na DPH 178 eur. Ak sa daň zvýši o percento a domácnosť sa neobmedzí pri kúpe potravín či energií, odovzdá štátu mesačne o takmer desať eur viac. Ďalších päť eur za mesiac by takáto domácnosť s jedným fajčiarom odovzdala štátu navyše v prípade desatinového zvýšenia spotrebných daní na alkohol a cigarety.

Koalícia napriek tomu nateraz presadzuje rast DPH ako "najmenej bolestivý krok", ako splatiť dlhy spôsobené krízou. Ako alternatívu má pripravený už menej pravdepodobný rast odvodov pre 400-tisíc živnostníkov, pri ktorom by napríklad bežný murár prišiel mesačne o vyše 200 eur. Odborníci však majú pochybnosti aj o raste DPH. "Zvýšenie DPH ľudia zo strednej a z vyššej vrstvy výraznejšie nepocítia. Chudobnejší áno. Ľudí s nízkymi príjmami sa však šetrenie štátu dotkne takmer vždy," tvrdí Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Spotrebiteľské združenia vládu upozorňujú, že ak chce šetriť, mala by začať od seba. "Povinnosťou vlády je rozložiť bremeno spravodlivosti na všetky systémové zložky na trhu, nielen na spotrebu," upozorňuje predsedníčka Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska Božena Stašenková.

Jozef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov dúfa, že zvýšenie DPH sa neprejaví v cenách v obchodoch v plnej miere. "Časť by sa mala odrátať z marží obchodníkov," dodáva. V prípade rastu DPH o dva percentuálne body by sa všetky ceny zvýšili podľa odhadov asi o jedno percento. Ak by DPH išla na 20 percent, dosah by bol polovičný. Lounek predpokladá, že ceny by sa zdvihli najmä pri drahších tovaroch a každodenné potraviny ako rožky či mlieko by zdražovanie postihlo len nepatrne.

Vláda chce na budúci rok do štátnej kasy spolu naliať dodatočných 1,7 miliardy eur, z toho polovicu zrejme ušetria ministerstvá a úrady. Zvýšenie DPH z 19 na 20 percent by štátu prinieslo ročne asi 320 miliónov eur, z celkovej potrebnej sumy vyše 800 miliónov eur na strane príjmov. Z daňovo-odovodového balíka malo pôvodne natiecť asi 440-miliónov eur, ale predovšetkým odvodové zmeny sa zrejme nebudú realizovať, a tak pritečie výrazne menej. Vynahradiť by si to mal kabinet na raste spotrebných daní na alkohol a cigarety, kde sa očakáva prínos okolo sto miliónov eur. Akým spôsobom kabinet Ivety Radičovej nakoniec dostane do štátnej kasy o 800 miliónov eur na príjmov viac, by malo byť jasné až na budúci týždeň v utorok.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


apius2770   |   2010-08-27  (12:09)
50%  
mínus plus
  Pri vláde DSKU-DS ma to neprekvapuje. Je to len vec času, kedy sa dostaneme do stavu, kde si budeme ako národ potrebovať zase vydýchnuť z ich politiky, ktorú si ja odjakživa pamätám ako : vždy je dôvod uťahovať opasky, zvyšovať poplatky a dane a podobne.Pri nich na nič nie sú peniaze a neustále je dôvod prečo musíme platiť viac ako doteraz. A už to trvá 20 rokov. So sdražením plynu to bude budúci rok "fain". Pri Ficovi sme sa mohli aspoň nadýchnuť.Títo nás zase idú dusiť- nič iné nevedia. A toto predpokladám , že je iba začiatok...Nech sa teda ukážu, ľudia po povodniach teda tie peniaze potrebujú- ale zase nie je na ich pomoc.Kedy budeme cítiť, že peniaze získané pri uťahovanie opaskov môžeme i nejakým spôsobom dostať ako národ späť.


ing.pavel.cizmar@gmail.com   |   2010-08-27  (12:45)
50%  
mínus plus
  A nedalo by sa usporiť aj pri vývoze "demokracie" smerom na východ do neposlušných a rebelantských "destinácií"?


vladimir tyrol   |   2010-08-27  (13:51)
50%  
mínus plus
   Však túto tzv."demokraciu" už pomaly nikto nechce, kde by sa dala vyviezť? Toto je "partokracia" jak vyšitá- päť,šesť strán si robí v tomto režime absolútne čo im vyhovuje a názor ľudí akokoľvek silný je im ukradnutý. Ved uvidíme za chvíľu, počas referenda a po ňom, ako názor ľudu na imunitu a počet poslancov partokracia zlikviduje.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |