Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rasistický spot strany Jobbik - chelemendik.sk

 

Rasistický spot strany Jobbik

2021-11-26  (11:00)

 - Rasistický spot strany Jobbik

3.10.2010

Súd dal zelenú rasistickým spotom Jobbiku

Ivan Drábek


Pred nedeľnými komunálnymi voľbami smú maďarskí extrémisti vytiahnuť rómsku kartu. Verejnoprávna televízia v piatok večer odvysielala rasistický spot strany Jobbik, ktorý predtým odmietla. V reklamnom klipe mladá žena s obavami kráča a za ňou sa zakráda tmavý chlapík s kapucňou. "Už sa bojím vyjsť na ulicu. Majú cigánski kriminálnici dovolené všetko?" zaznie jej hlas.

Záber z kontroverzného spotu maďarskej strany Jobbik.
Záber z kontroverzného spotu maďarskej strany Jobbik.

Vedenie verejnoprávnej televízie i rozhlasu reklamu Jobbiku pôvodne stoplo s odôvodnením, že porušuje práva a ľudskú dôstojnosť rómskej menšiny a podnecuje voči nej nenávisť. Celoštátna volebná komisia a po nej vo štvrtok aj Najvyšší súd však rozhodli, že kampaň s názvom Preč s parazitmi neprekročila ústavné medze slobody slova a médiá, ktoré za jej obsah nenesú zodpovednosť, nemajú právo ju odmietnuť, lebo by tým porušili zásadu rovnosti kandidujúcich. Polminútový klip, v ktorom Jobbik nepriamo prirovnáva Rómov k cudzopasnému hmyzu, sa končí záberom na straníckeho vodcu Gábora Vonu, ako zabíja komára.

Jobbik mieni obe médiá zažalovať, hoci sám Vona pripustil, že nechcene spravili spotu dobrú reklamu. "Čoraz viac ľudí je naň zvedavých a vyhľadajú príležitosť pozrieť si ho," povedal podľa portálu radikálov barikad.hu.

Práve kampaňou proti Rómom, ktorých je v desaťmiliónovom Maďarsku do sedemstotisíc, Jobbik zabodoval v aprílových parlamentných voľbách. V nich sa extrémisti so ziskom 17 percent hlasov stali po Fidesze a socialistoch treťou najsilnejšou stranou. Pred zajtrajšími komunálnymi voľbami im prieskumy dávali vyhliadky na asi desať percent. V niektorých obciach severovýchodného Maďarska, kde je najväčšia koncentrácia Rómov, však majú šancu dosiahnuť aj vyšší pomer hlasov.

Rasistickú kartu Jobbik vytiahol už na úvod kampane, keď navrhol zatvárať neprispôsobivých Rómov do prísne strážených táborov, v ktorých by platil zákaz nočného vychádzania. Do parlamentu tiež predložil návrh zákona, podľa ktorého by sa popieranie "cigánskej kriminality" trestalo väzením.

Fidesz i socialisti rasistický prístup Jobbiku kritizujú. Pre odlišný stupeň ich citlivosti k rómskej otázke sa však iskrí aj medzi vládou a ľavicovou opozíciou. Socialisti napríklad včera vyzvali premiéra Viktora Orbána, aby za rasistický výrok odvolal svojho prvého námestníka Zsolta Semjéna. Ten podľa denníka Népszabadság na predvolebnom zhromaždení vyhlásil, že "ani všetci Cigáni dohromady nenakradli toľko ako dve predchádzajúce vlády".

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |