Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rakúšan založil pouličnú knižnicu - chelemendik.sk

 

Rakúšan založil pouličnú knižnicu

2020-07-05  (10:30)

 - Rakúšan založil pouličnú knižnicu

28. augusta 2010

Rakúšan odmieta monopol komercie na uliciach


Vo Viedni je možné si knihy požičať nielen vo verejných knižniciach, ale aj priamo na ulici. A to navyše zadarmo. Bezplatné požičiavanie ponúka záujemcom pouličná "Otvorená knižnica", ktorá je zatiaľ na dvoch miestach rakúskej metropoly. Literatúru si môžu čitatelia z voľne prístupne skrinky nielen zobrať. Môžu do nej tiež priniesť svoje knižky, ktoré už nechcú alebo pre ne doma nemajú miesto.

S týmto nápadom prišiel Frank Gassner. Nepáčilo sa mu, že sa verejný priestor využíva len na komerčné účely. Vybavil si na úradoch potrebné povolenia, špeciálnu skriňu na knihy navrhol a vyrobil, vytlačil si letáky a všetko si aj zaplatil. Stálo ho to asi 2200 eur. Na projekte "Otvorená knižnica" sa podieľa združenie Werkimpuls, ktoré vzniklo z Gassnerovho popudu. Text na letáku je v niekoľkých jazykoch v znení "knihy môžete odovzdať alebo vybrať, žiadna registrácia, žiadne poplatky".

Vo Viedni je v kurze pouličná knižnica

ČTK • 14,88 MB • zaznamenané: 28. 8. 2010

Prvá netradičná verejná knižnica vyrástla vo februári v centre Viedne neďaleko ulice Mariahilferstrasse. Storí na rohu Zieglergasse a Westbahnstrasse hneď pri zastávke električky. Zostať tu môže zatiaľ do polovice roku 2012.

Skrinka s dvermi z bezpečnostného skla sa dá otvárať z dvoch strán. Do troch políc sa vojde asi 250 kníh. "Skriňa stojí trochu nakrivo. To je zámer. Ochránia sa tak lepšie knihy pred nepriaznivým počasím. A knižky nevypadnú. Zatváranie dverí je ľahšie a bezpečnejšie," popisuje Gassner.

Mnohých Viednečanov pouličná knižnica nadchla. Za šesť mesiacov si už našla svoju stálu klientelu, ktorá sa neustále rozrastá. "Stalo sa tu z toho doslova miesto spoločenských stretnutí. Býva tu niekedy aj šesť ľudí naraz," pochvaľuje si dôchodkyňa Maria. Hovorí, že beletria ju ani tak nezaujíma, má radšej skôr odborné knihy. "Aj také sa tu dajú nájsť. Pred chvíľou som sa rozprávala s jednou pani, ktorá priniesla dva zväzky o starom Grécku," hovorí.

V poličkách sa dá nájsť klasika, ale aj detektívky, ženské romány i cudzojazyčné publikácie. "Videl som tu detské knižky, bolo ich asi desať. Pozerám – a oni sú v kórejčine. Priniesla ich kórejská obec. Nikto ich pritom k tomu nevyzval. To je pekné, nie?" hovorí ďalší z čitateľov.

Prinesené knihy sa označia samolepkou s logom projektu. "Tým sa dáva najavo, že tieto knihy majú byť trvalo vylúčené z kolobehu tovaru, teda zo zámeny za peniaze," objasňuje Gassner. Podľa nebo by sa časom mala vytvoriť rovnováha medzi "braním a dávaním kníh", takže by otvorená knižnica mala byť sebestačná.

To sa aj začína postupne dariť. Mnohí čitatelia si totiž už nechodia do skrinky na ulici len knižku vybrať. Rovno so sebou prinesú aj niekoľko ďalších, ktoré chcú venovať. "Mám celkom dosť kníh. Lenže nemám doma toľko miesta. Tie, ktoré som prečítala, prinesiem. Je super, že človek môže niekam svoje knižky doniesť. Niekedy o ne doma zakopávam, ale je mi ich ľúto vyhodiť. Takto majú druhý alebo dokonca tretí život," hovorí Chrissy Christiansenová. Teší ju, keď vidí, že sa jej knižky znovu čítajú a že urobili niekomu radosť. Obvykle do knižnice chodieva v nedeľu. Niekedy ale príde aj cez týždeň, keď chce vrátiť to, čo si sama požičala.

Otvorená knižnica v centre Viedne už nie je jediná. Nové kovové police s knižkami od júna stojí aj v štvrti Ottakring neďaleko vnútorného viedenského okruhu Gürtel. Autorom projektu navyše robí radosť umiestnenie knižnice hneď vedľa trhoviska. Princíp "môžete si knižky vziať a či alebo dať" sa tu tak vraj stretáva s princípom trhu. Dve súčasné bezplatné pouličné knižnice nebudú posledné. V budúcom roku by k nim mali pribudnúť dve v ďalších viedenských štvrtiach.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |