Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Radičová ustúpila Bruselu. Vláda schválila euroval - chelemendik.sk

 

Radičová ustúpila Bruselu. Vláda schválila euroval

2019-11-25  (03:44)

 - Radičová ustúpila Bruselu. Vláda schválila euroval
 15.7.2010 

Bratislava - Vláda sa na mimoriadnom rokovaní vo štvrtok dohodla, že súhlasí s podpisom Európskeho stabilizačného finančného mechanizmu, pôžičku pre Grécko však nepodporila.

Rovnako sa vyjadrila v stredu vo večerných hodinách koaličná rada.

Vláda odklepla euroval

Vláda sa dohodla, že odblokuje stabilizačný mechanizmus. Zároveň podporí aj samotné využívanie záchranného balíčka. Ale s výhradami. Využívanie balíka vláda odsúhlasí len v prípade, ak únia schváli posilnenie Paktu stability a rastu. Súčasťou zmien musí byť jasný mechanizmus riadeného bankrotu krajiny, ktorá bude nezodpovedne hospodáriť.

Kabinet podporí problémové krajiny, ak Európska komisia aj Európska centrálna banka preukážu, že dotknuté štáty spravili všetko, čo bolo v ich silách, aby si požičali peniaze na finančnom trhu.

Ďalšou podmienkou je, že musí byť návratná finančná výpomoc poskytnutá v súlade s podmienkami Medzinárodného menového fondu. Slovenská vláda nepodporí predĺžeie trojročného obdobia, na ktoré je európsky balíček schválený.

"Nová vláda musela riešiť problém pseudorokovaní predchádzajúcej vlády vo vzťahu k stabilizačnému mechanizmu a pôžičke Grécku. Bývalá vláda nerokovala, prijala rozhodnutia a vyhlásila generálny súhlas," povedala po rokovaní kabinetu premiérka Iveta Radičová.

Predsedníčka vlády povedala, že vláda v ničom neustúpila. Odobrenie eurovalu bolo podľa nej nevyhnutné kvôli stabilite eura.

Slovensko do spoločného záchranného balíka prispeje sumou približne 4,5 miliardy eur.

mimoriadne zasadnutie vlády
Mimoriadne rokovanie vlády Autor: TASR

S eurovalom súhlasili v stredu všetky koaličné strany. "My budeme súhlasiť s tým valom, pretože nechceme brzdiť celú úniu. Nechceme ale velebiť túto dohodu, nie je to dobrá vec, ale budeme hlasovať za tento val," povedal v stedu predseda SaS a šéf parlamentu Richard Sulík.

Ešte pred voľbami pritom Iveta Radičová vyhlásila, že záchranný plán únie je nebezpečný.

Parlament by mal o eurovale rokovať až začiatkom augusta po prijatí programového vyhlásenia vlády. Európski ministri financií pritom čakali, že Slovensko podpíše ochranný val do konca tohto mesiaca.

Nie Grécku

Vláda povedala nie pôžičke pre Grécko. Podľa Radičovej hlasovalo za 10 z 12 prítomných členov vlády. Zdržali sa ministri KDH.

Nová vláda s úverom pre Helénsku republiku nesúhlasí aj preto, že podiel Slovenska na gréckej pôžičke je vyšší ako v niektorých iných krajinách. "Je viac ako dvojnásobne vyšší ako podiel najbohatšej krajiny ako je Luxembursko. Podiel Luxemburska je 2,8 percenta, Slovenska 6,5 percenta," upresnil podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš.

Mikloš zároveň dodal, že jeho predchodca Ján Počiatek asi nemal v Bruseli na rokovaní kalkulačku a spal, ak súhlasil na pôžičke pre Grécko v takejto podobe.

Radičová je presvedčená, že grécky problém vznikol kvôli nezodpovednému správaniu sa vlád, bankového sektora, ratingových agentúr a zlyhaniu mnohých ďalších inštitúcií. Teraz na to doplácajú Gréci. Požičať Grécku však podľa nej nie je solidarita, ale kamuflovanie zlyhaní. "Sme pripravení pomôcť technickou asistenciou pri príprave reforiem," dodala premiérka.

Predstavitelia strany SDKÚ-DS nesúhlasili s úverom ešte pred parlamentnými voľbami. Sloboda a Solidarita v predvolebnej kampani dokonca vyhlasovala, že najlepšie by bolo nechať Grécko zbankrotovať.

koaličná štvorka
Koaličná štvorka rokovala v stredu o eurovale aj pôžičke pre Grécko
Autor: TASR

Miernejšie sa vyjadrovali kresťanskí demokrati, ktorí pôžičku podporovali.

"Čo sa týka gréckej pôžičky, my sme kriticky hodnotili správanie predchádzajúcej vlády, ktorej predseda Robert Fico niečo rozprával v Bruseli a nič nekonal v Bratislave. Nielen že obišiel NR SR, ale aj tým, že sa neusiloval formovanie, čo najlepších prijateľných podmienok. Postoj KDH je, aj bol podmienený súhlas s pôžičkou," povedal v stredu predseda strany Ján Figeľ.

V máji však v Bruseli s pôžičkou súhlasila bývalá vláda Roberta Fica.

Fico: Podvod na voličoch

Vláda na čele s Ivetou Radičovou rozhodnutím o podpise európskeho ochranného valu dokonala podvod na svojich voličoch. V reakcii na závery dnešného mimoriadneho rokovania vládneho kabinetu to vyhlásil expremiér a predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

"V predvolebnej kampani ich oklamala, že ochranný val EÚ nepodporí, dnes tak urobila, pričom ju k tomu nič a nikto nezaväzoval," konštatoval vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol tlačový odbor strany.

Podľa Fica totiž 7. mája tohto roka predstavitelia vtedajšej vlády dali len predbežný súhlas s prípravou tohto mechanizmu, pričom samotné oficiálne schválenie eurovalu si vyžaduje podpis ministrov financií a rozhodnutie národných parlamentov.

Mikloš už podpísal

Podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš hneď vo štvrtok popoludní podpísal rámcovú zmluvu medzi krajinami EÚ o vytvorení Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF), čím ho dnes poveril prezident SR Ivan Gašparovič. TASR to potvrdil vedúci komunikačného oddelenia rezortu financií Mikuláš Gera.

Definitívna účasť v tomto projekte však ešte podlieha ratifikácii v Národnej rade SR a podpisu prezidentom SR.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


universal   |   2010-07-16  (14:00)
55%  
mínus plus
  Klamanie pani Radičovej bolo zase odhalené.Pokiaľ chce pán Mikloš
zrovnávať Luxemburso so Slovensom, tak Slovensko je niekoľkonásobne vyšší príjemca peňažných prostriedkov z Bruselu, ako Luxembursko.Po voľbách vláda pána Fica nemohla garačný val podpísať,nakoľko nemala zabezpečenú ratifikáciu tohto paktu v novom parlamente, teraz v réžii Sulíka.Ten dnes podpiše aj čo odmieta, ako sám vyhlásil.Ak príde čas a bude treba požičať financie Grécku, pani Radičová túto pôžíčku s neakým vysvetlením taktiež podporí.Sulík zabezpečí súhlas v parlamente, aj ked s tým on, ako občan Sulík nebude súhlasiť.Bude s tým však súhlasiť iba ako poslanc a predseha NRS.Toto vyhlási po hlasovaní v parlamente.Podľa slovenských medií, predvolebné vyhlásenia pani Radičovej a spol. boli iba predvolebnou rétorikou.Predvolebná rétorika obsahom ktorej sú nepravdy a klamstvá v demokracii zrejme nie je klamanímje.Zrejme tak, ako kupovanie hlasov, napr. zľavy u Faxcopy pri zdokumentovaní, že nebola volená bývalá koalícia,klamanie pred voľbami je v našej demokracii bežné a naprosto akceptované.


Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |