Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koalícia čelí kríze. Radičová pre Trnku zvažuje pád vlády - chelemendik.sk

 

Koalícia čelí kríze. Radičová pre Trnku zvažuje pád vlády

2020-01-18  (09:52)

 - Koalícia čelí kríze. Radičová pre Trnku zvažuje pád vlády

3.11.2010

Iveta Radičová pohrozila odchodom z funkcie, ak bude Dobroslav Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora. "Zmenu považujem za veľmi podstatnú a je to pre mňa natoľko principiálne, že budem zvažovať svoje ďalšie pôsobenie," povedala premiérka. Na otázku, či by zložila funkciu, odpovedala: "Trošku predbiehame, ale porozumeli ste správne."
 

Hrozba Radičovej o podaní demisie prišla len štyri mesiace po vymenovaní vlády. Predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi tak vyslala signál, že v zásadných veciach použije aj krajné prostriedky. Hoci Dzurinda nikdy oficiálne nepodporil Trnku, v politických kuloároch sa hovorilo o tom, že je za to, aby pokračoval vo funkcii. Koaliční partneri navyše poukazovali na to, že práve SDKÚ bránila v dohode na spoločnom kandidátovi.

Klub SDKÚ po trojhodinovom rokovaní napokon rozhodol, že kandidátom celého klubu je Ján Hrivnák. S takýmto mandátom odišla Radičová aj na večerné rokovanie Koaličnej rady. Tam však narazila na odpor koaličných partnerov. Zvyšné tri strany SaS, Most - Híd a KDH totiž trvajú na tom, aby bola spoločnou kandidátkou vládnych strán Eva Mišíková. Na nej sa dohodli už pred časom. Koalícia tak ide na stredajšiu tajnú voľbu generálneho prokurátora rozdelená.

Radičová je presvedčená, že keď "poslanci SDKÚ povedia, za koho hlasujú, tak za neho budú hlasovať". Poslanec Stanislav Janiš, ktorý vyvolal v koalícii pnutie tým, že na funkciu prokurátora na ďalších sedem rokov navrhol Dobroslava Trnku, po rokovaní klubu povedal, že využil len svoje ústavné právo. Na opakované otázky, či bude hlasovať za Hrivnáka a či stiahne kandidatúru Trnku, odmietol priamo odpovedať. Trnka i Hrivnák sú podľa Janiša vyrovnaní kandidáti a "profesionáli na entú".

Podľa Radičovej je však najsilnejším kandidátom jednoznačne Hrivnák. Oceňuje jeho predstavy ako ďalej s prokuratúrou a aké programové zmeny chce urobiť, aj to, že veľmi otvorene pomenoval slabiny a chyby prokuratúry a aj spôsoby, ako by postupoval, aby sa prokuratúra takýmto chybám v budúcnosti vyhla.

Aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je rada, že klub sa dohodol na Hrivnákovi. Je presvedčená, že ide o najlepšieho kandidáta. Za jeho devízu považuje aj to, že je otvorený diskusii, ako má vyzerať prokuratúra. "Dokáže byť kritický aj k práci polície a dokáže byť garantom prokuratúry, ktorá chráni práva občanov," dodala Žitňanská. Je presvedčená, že Hrivnák bude nekompromisný aj v politických kauzách.

Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý chápe, že premiérka siahla aj ku krajným prostriedkom. "Je to pre ňu zjavne otázka, bez ktorej má pocit, že nemôže vláda pokračovať. Ak to ona tak vníma, tak to chápem," podotkol Beblavý. 

Na klube SDKÚ sa prezentovali všetci traja kandidáti na generálneho prokurátora. Spoločne prišli do parlamentu a spoločne aj odchádzali. Počkali sa. Najdlhšie diskutoval s poslancami SDKÚ Ján Hrivnák. Ten sa predstavil ako prvý. Pred poslancami prezentoval rovnaké zámery ako pred časom na ústavnoprávnom výbore parlamentu.

Nevedel posúdiť, či jeho podpora v koalícii vzrástla, lebo "všetko by to bola len hypotetická konštrukcia". O konkrétnych kauzách vrátane prípadu financovania SDKÚ sa na klube s poslancami nezhováral. Ak by sa aj na ne poslanci pýtali, nebol oprávnený odpovedať na ne, pretože je viazaný služobnou mlčanlivosťou. Na otázku, či sa necíti ako obeť politických hier, Hrivnák odpovedal: "Nevnímam to ako politickú hru, je to síce trošku zvláštne." Neskôr vysvetlil, že sa s voľbou generálneho prokurátora nestretávame denne. Od lídra SDKÚ Mikuláša Dzurindu nedostal žiadnu otázku.

Podstatne kratšie sa na klube zdržala Eva Mišíková. Nevedela odhadnúť výšku svojej podpory v SDKÚ. Na stretnutí sa snažila odborne vysvetliť možnosti ďalšieho rozvoja v rezorte prokuratúry, prípadne isté zmeny. Podľa nej na stretnutí zaznievali odborné otázky. O zložitej situácii v koalícii v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora povedala, že to vôbec nehodnotí. "Mojím cieľom je dôstojne odprezentovať odbornú stránku nominácie.

Trnka sa zdržal na vypočutí v klube SDKÚ približne rovnaký čas ako Mišíková. Odmietol odpovedať na otázky s tým, že ak aj niečo povie, tak sa na druhý deň v médiách dozvie pravý opak.

Parlament by mal o novom generálnom prokurátorovi hlasovať už v stredu, prípadne vo štvrtok.

Tri koaličné strany, SaS, KDH a Most-Híd v prvej voľbe podporia svoju kandidátku Evu Mišíkovú, poslanecký klub SDKÚ-DS zahlasuje za nominanta poslankyne NR SR za SDKÚ-DS Jany Dubovcovej Jána Hrivnáka. "Podľa toho, ako dopadne prvé kolo voľby, sa stretnú koaličné poslanecké kluby, v prípadne potreby aj Koaličná rada,” vysvetlila premiérka Iveta Radičová.


Koalícia prežíva najväčšiu krízu od svojho vzniku. Vládne strany sa včera ani po niekoľkohodinovom maratóne rokovaní nedohodli na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora.

Premiérka Iveta Radičová pritom pohrozila, že ak by vo funkcii ostal Dobroslav Trnka, v hre je pád vlády. "Zmenu považujem za veľmi podstatnú. Je to pre mňa natoľko principiálne, že budem zvažovať ďalšie svoje pôsobenie.“ Premiérka Iveta Radičová. Snímka: Reuters

Ešte popoludní to pritom vyzeralo na Radičovej triumf - presvedčila šéfa SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu aj celý poslanecký klub, aby sa vzdali podpory Trnkovi. Večer snaha premiérky definitívne stroskotala. "Nedospeli sme k plnej zhode na jednom mene,“ priznal šéf KDH Ján Figeľ. Štvorkoalícia tak ide do dnešnej voľby rozbitá: SDKÚ podporí Jána Hrivnáka (kandidát Jany Dubovcovej z SDKÚ), KDH, SaS a Most-Híd trvajú na svojej kandidátke Eve Mišíkovej.

Roztrieštenosť koalície nahráva práve Trnkovi, ktorého navrhol Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) a Mojmír Mamojka zo Smeru. Za Trnku totiž chce hlasovať Smer-SD aj SNS, ktoré majú spolu 71 hlasov. Ak by volili všetci 150 poslanci, terajší generálny prokurátor potrebuje presvedčiť piatich koaličných politikov. Jeho šance sú však tým vyššie, čím menej poslancov na voľby príde.

Neistotu zvyšuje aj fakt, že o šéfovi prokurátorov sa rozhoduje v tajnom hlasovaní. Napríklad Janiš napriek dohode klubu odmietol prezradiť, či Hrivnáka podporí. Rovnako nepovedal, či návrh na Trnku stiahne. "Pán Hrivnák aj pán Trnka sú profesionáli na entú,“ tvrdil Janiš. Najpravdepodobnejším scenárom je preto priamo Trnkovo víťazstvo, prípadne jeho postup do druhého kola, kde by sa stretol s Miššíkovou.

 

hnonline.sk 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2010-11-03  (18:05)
62%  
mínus plus
  Už aby to bolo "pani Šorošová". Harabinove rošády by neboli nič proti tomu, keby tandem Lipšic Žitňanská doplnila KDH pozitívna a most poslušná generálna prokurátorka. Zbohom právo. Už teraz tu je stav, že právo a spravodlivosť je špatný pojem. Spáchame dvaja to isté, jeden má na kauciu a je von, druhý nemá a bručí. Dvaja sa chceme súdiť o to isté, jeden má na súdny poplatok, druhý nie a nemá ani len šancu dostať to pred súd. Kapitalizmus ako remeň a spravodlivosť pre pracháčov, ešte politika k tomu a zbohom.


filip911   |   2010-11-04  (19:18)
50%  
mínus plus
  Majú toľko spoločných záujmov a musia vykonať pre svetových "filantropov" typu Soros toľko vecí, že určite vydržia pokope štyri roky. Takéto malicherné spory sú len divadelnou hrou na demokraciu.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |