Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Radiácia vyhnala hasiace vrtuľníky sponad Fukušimy - chelemendik.sk

 

Radiácia vyhnala hasiace vrtuľníky sponad Fukušimy

2020-02-23  (05:06)

 - Radiácia vyhnala hasiace vrtuľníky sponad Fukušimy


14:45 | Dnes
| Aktualizované | Red Zahr, TASR, SITA

Tokio - Vnútorný obal zemetrasením poškodeného reaktora č. 3 japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I bol dnes (v stredu) pravdepodobne narušený, čo mohlo spôsobiť výrazný únik rádioaktívnej pary do ovzdušia.

Krajina sa stanovila ako svoju prioritu schladenie tohto reaktora. Ako dôvod uvádza vláda, že ide o jediný jadrový reaktor v zariadení, ktorý funguje na plutónium. Ten je zo zdravotného hľadiska oveľa väčším rizikom, ako ostatné reaktory na urán.

Japonsko v stredu okrem toho zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdou 6,0. Podľa doterajších informácií si nevyžiadalo nové obete ani materiálne škody.

Oblak dymu z reaktora

Z reaktora č. 3 jadrovej elektrárne Fukušima-I bolo možné pozorovať od 08:30 h (0:30 h SEČ) miestneho času stúpanie bieleho oblaku dymu. Hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano uviedol, že poškodená je jedna z troch ochranných štruktúr reaktora, ktorá má brániť úniku rádioaktivity.

Vo Fukušime opäť horí. Silnie hrozba jadrovej skazy

Podľa spoločnosti TEPCO, prevádzkujúcej elektráreň, presiahla radiácia úroveň dvoch milisievertov - jednotky dávkového ekvivalentu ionizujúceho žiarenia.

Fotogaléria

Japonské ministerstvo obchodu už uviedlo, že približne po pol hodine už oheň nehorel. Po stanovisku ministerstva však japonské televízne stanice v živom prenose vysielali zábery na reaktor číslo 3, z ktorého sa šíril biely dym počas celého predpoludnia.

Chladiaci systém na všetkých šiestich reaktoroch elektrárne Fukušima-I zlyhal v dôsledku piatkového zemetrasenia a následnej vlny cunami.

Technici sa odvtedy snažia chladením morskou vodou zabrániť roztaveniu paliva v reaktoroch a úniku rádioaktivity do okolia.

Nový požiar na štvorke

V reaktore číslo 4 sa dnes rozpútal nový požiar. Požiar spozoroval približne o 05.45 h miestneho času zamestnanec elektrárne na rovnakom mieste, kde v utorok došlo k výbuchu vodíka.

Obrazom: Japonsko hojí rany po katastrofe

Spoločnosť TEPCO zalarmovala kvôli incidentu hasičov a vládne úrady, dohliadajúce na jadrovú energetiku.

Havária v elektrárni Fukušima-I dosiahla v utorok podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) stupeň 4 na sedembodovej stupnici podľa nebezpečenstva pre životné prostredie. Rádioaktívne žiarenie v priestore japonskej jadrovej elektrárne je také vysoké, že spoločnosť TEPCO, že jej zamestnanci už nemôžu ďalej zostať v kontrolných miestnostiach.

Japonsko Fukušima výbuch

väčší obrázokAutor: AP/TASR

Poškodené palivové tyče

Približne 70 percent palivových tyčí v reaktore číslo 1 a 33 percent v reaktore číslo 2 v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima-I bolo poškodených v dôsledku výbuchov v reaktoroch.

Ako uviedol Minoru Ohgoda, hovorca  Japonskej agentúry pre bezpečnosť jadrovej energetiky, nie je nateraz známe, k akej forme poškodenia došlo - či ide o roztavenie častí palivových tyčí alebo sú v nich nejaké trhliny.

Ďalšie zemetrasenie

Východné pobrežie japonského ostrova Honšu v stredu zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, ktoré bolo cítiť na rozsiahlom území vrátane Tokia, kde otrasy opäť rozkývali budovy. Informoval o tom Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete.

Otrasy s magnitúdou 6,0 zaznamenal o 12:52 miestneho času (4:52 SEČ) na úseku tichomorského pobrežia v prefektúre Čiba, približne 95 kilometrov východne od Tokia. Ich zdroj lokalizovali v pomerne malej hĺbke 25 kilometrov.

Predstavitelia úradov a polície v zasiahnutej oblasti informovali, že v súvislosti s najnovšími otrasmi nezaznamenali žiadne zranenia ani materiálne škody. Úrady taktiež nevydali žiadnu výstrahu pred vlnami tsunami, varovali však pred možnými zmenami výšky morskej hladiny.

 

Katastrofa v číslach:

  • 4 100 obetí
  • 7 558 nezvestných
  • 1 990 zranených
  • evakuovali 556 132 ľudí
  • 1,6 milióna budov je stále bez vody
  • 621 439 domácností je bez elektriny
  • 80 422 budov je poškodených
  • z toho 4 798 je úplne zničených
  • škody sa odhadujú na 200 miliárd dolárov

Japonsko v piatok 11. marca zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za posledných 140 rokov so silou 8,9 stupňa Richterovej stupnice. Po nepretržitých dvojminútových otrasoch prišiel ďalší úder v podobe 10-metrov vysokej vlny tsunami.

Udalosti v Japonsku sledujeme online:

14:42 - Snaha o ochladenie reaktora č.3 je novou prioritou v rámci prác na atómovej elektrárni Fukušima-I. Ide o jediný zo všetkých šiestich zariadení, ktorého palivom je plutónium. Jeho riziká pre zdravie obyvateľov sú tak oveľa vyššie ako je to v prípade jeho nevlastných bratov fungujúcich na urán.

14:29 - Japonsko nepotrebuje pomoc záchranárov, ale predovšetkým materiálu pomoc. Po rokovaní vlády to vyhlásil slovenský minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).

"Hneď ako bude táto pomoc na úrovni Európskej úrovni skoordinovaná, sme pripravení poskytnú materiálnu pomoc, či náhradné krízové ubytovanie pre obete katastrofy v Japonsku," ubezpečil Lipšic.

Zároveň vyhlásil, že kompetentné úrady začali s meraním možného výskytu rádioaktivity nad Slovenskom, ale doteraz nič nezvyčajné nenamerali.

"V tomto okamihu nie je dôvod na zvýšenú obavu. Ministerstvo zdravotníctva vykonáva dvakrát denne monitoring a má pripravené aj dva tímy pre prípadnú kontamináciu," vyhlásil minister vnútra.

V bezpečí by malo byť aj 114 Slovákov, ktorí sa nachádzali v Japonsku počas zemetrasenia a následných vĺn cunami. Sedemnásť z nich je už na domácej pôde.

"Všetci sú mimo bezprostredného rizika. Rezort zahraničných vecí však situácia naďalej starostlivo monitoruje," dodal Lipšic.

14:21 - Český letecký špeciál, ktorý má z Japonska do ČR dopraviť členov českej filharmónie, privezie aj dve slovenské občianky, ktoré dlhodobo žijú na japonskom území. Tie zaplnili dve voľné miesta, ktoré ešte boli na palube.

Štyria Slováci medzitým cestujú do Tokia mikrobusom vyslaným slovenským zastupiteľským úradom v japonskej metropole z mesta Sendai, vážne postihnutého zemetrasením, kde sú problémy s pohonnými látkami. Podľa webovej stránky televízie Markíza www.tvnoviny.sk sa odtiaľ presúva aj jej štáb.

13:50 - Odhad škôd v poničenom Japonsku sa zvyšuje. Zásah, ktorý utrpela ekonomika pri dvojkatastrofe by sa mal vyšplhať až na 200 miliónov dolárov.

12:55 - Záchranné práce skomplikovalo sneženie.

12:27 - Japonský cisár Akihito sa v stredu prihovoril obyvateľom Japonska. Nezvyčajné vystúpenie cisára zdôraznilo vážnosť situácie v krajine postihnutej prírodnou katastrofou. "Úprimne dúfam, že sa nám podarí zvládnuť situáciu tak, aby sa ešte nezhoršila," povedal Akihito. Vyzval obyvateľov krajiny, aby sa nevzdávali a jeden druhému v tejto ťažkej chvíli pomáhali.

11:35 - Červený kríž označil japonské hlavné mesto Tokio za bezpečné s tým, že je možné doň cestovať.

Situácia v Japonsku päť dni po zemetrasení

Záchranné práce komplikuje už aj sneženie.väčší obrázokAutor: TASR/AP

11:21 - Kórejský polostrov sa kvôli piatkovému zemetraseniu v Japonsku pohol podľa meraní Kórejského astronomického a vesmírneho inštitútu o päť centrimetrov smerom na východ. Hlavný Japonský ostrov Honšú zmenil svoju polohu o takmer 2,5 metra.

10:32 - Spoločnosť TEPCO oznámila, že začala pumpovať vodu aj do reaktorov 5 a 6 v jadrovej elektrárni v Fukušima.

10:15 - Japonský minister obrany uviedol, že nie je možné ochladzovať reaktor spôosobom zhadzovania vody z helikoptér, ako o tom uvažovali úrady. Informovala o tom agentúra Kyodo.

10:02 - Tajomník japonskej vlády vyhlásil, že úroveň radiácie v okolí jadrovej elektrárne Fukušima nemôže spôsobiť bezprostredné ohrozenie zdravia.

9:35 - Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že nezaevidovala významené zvýšenie radiácie v iných krajínach a japonský vláda by sa mala zasadiť o zastavenie šírenia nepotvrdených informácií a šírení radiácie.

9:11 - Japonská televízia NHK oznámila, že jednotky sebaobrany sa pripravujú ochladzovať reaktor číslo 3 v elektrárni Fukušima-I vodou zmiešanou s kyselinou boritou, ktorú budú zhadzovať z vrtuľníkov. Prevádzkovateľ elektrárne TEPCO uviedol, že tlak v ochrannom obale a aktívnej zóne reaktora číslo 2 klesol a stabilizovala sa aj teplota reaktora.

Poškodená jadrová elektráreň vo Fukušime

Výbuch nastal už na dvoch reaktoroch vo Fukušime. Reaktor č.4 už dvakrát horel. väčší obrázokAutor: TASR/AP

Hovorca vlády Jukio Edano dnes v tejto súvislosti povedal, že jeho krajina bude potrebovať na zvládnutie situácie v elektrárni Fukušima-I pomoc od amerických vojakov rozmiestnených v Japonsku.

9:00 - Pracovníkom z jadrovej elekrárne Fukušima bolo nariadené odísť, po tom ako bolo zaznamenané opätovné zvýšené hodnoty radiácie. Pracovníci sa snažili vybudovať cestu k reaktoru číslo štyri, v ktorom skoro okolo polnoci nášho času vypukol požiar.

8:45 - Južná Kórea dnes oznámila, že na základe požiadavky Tokia odošle istú časť svojich zásob bóru Japonsku. Bór pri zmiešaní s morskou vodou môže limitovať škody na reaktoroch v zemetrasením a vlnou cunami postihnutých japonských jadrových elektrárňach. Juhokórejské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že Soul pošle do Japonska takmer 53 ton bóru. Bór je jedným z hlavných prvkov, ktorý sa dodáva do kontrolných tyčí, používaných na zastavenie alebo spomalene štiepnej reakcie v jadrových reaktoroch. Po zlyhaní chladiacich systémov jadrovej elektrárne Fukušima-I sa reaktory začali ochladzovať zmesou bóru a morskej vody.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |