Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Putinova "ofenzíva šarmu" - chelemendik.sk

 

Putinova "ofenzíva šarmu"

2020-05-28  (11:23)

 - Putinova "ofenzíva šarmu"

Putin s trúfalou ponukou

18.12.2010

Immanuel Wallerstein, sociológ, Yaleova univerzita USA
Ruský premiér pred svojou nedávnou návštevou Nemecka poskytol rozhovor denníku Süddeutsche Zeitung, ktorý k interview pridal vlastný komentár s titulkom Putin objíma Európu.

Podľa neho treba z najvážnejšej krízy svetovej ekonomiky v posledných 80 rokoch urobiť záver, že Rusko musí užšie spolupracovať s Európskou úniou. "Navrhujeme vytvorenie harmonického ekonomického spoločenstva od Lisabonu po Vladivostok," povedal Vladimir Putin a dodal: "V budúcnosti môžeme dokonca zvážiť zónu voľného obchodu alebo ešte pokročilejšie formy integrácie." Taký kontinentálny trh by vraj mal hodnotu biliónov eur.

Putin navrhol, aby EÚ a Rusko užšie spolupracovali v priemysle a energetike, pričom by obe strany mali zvážiť, "čo môžeme urobiť, aby sme vytvorili podmienky pre novú vlnu industrializácie na európskom kontinente". Zmienil sa o takých odvetviach, ako je stavba lodí, letecký a automobilový priemysel, environmentálne technológie, farmaceutický priemysel, jadrová energetika a logistika. Vyzval na spoločné projekty európskych a ruských podnikateľov.

Podľa predsedu ruskej vlády je nevyhnutné pracovať spoločne "vo všetkých fázach reťazca vytvárania technologickej hodnoty – od zisťovania záujmu o energetické zdroje až po dodávku spotrebiteľovi". Potom by mohli Rusko a únia pokročiť ďalej k zrušeniu víz, ktoré by nepredstavovalo zakončenie, ale začiatok skutočnej integrácie.

Po prílete do Berlína sa Putin dočkal vrelého prijatia od viacerých popredných nemeckých bankárov a priemyselníkov. Obrátil sa k nim ako k "svojim priateľom" a generálny riaditeľ spoločnosti Siemens na odplatu vyhlásil: "V Rusku sme doma! Rusko je jasným príkladom toho, ako rozvíjajúca sa krajina dáva impulz k rastu svetovej ekonomiky."

Putinova "ofenzíva šarmu" zameraná na nemeckú ekonomickú elitu pokračovala. Premiér navrhol spoločný postoj v menových otázkach: "V menovom systému potrebujeme novú multipolaritu. Musíme zlomiť nadmerný monopol dolára." Dôrazne podporil euro, ktoré označil za dôležitú protiváhu dolára vo svetovej ekonomike. Zmienil sa o možnosti, aby sa obchody denominovali v rubľoch a eurách, nie v dolároch.

Odpoveď kancelárky Angely Merkelovej na tieto návrhy bola opatrná, ale nie záporná. Najsilnejšia podpora prišla od niektorých významných nemeckých ekonomických manažérov.

Reakcie tlače boli zmiešané. Francúzsky Le Monde poznamenal: "Táto výzva na ekonomické otvorenie urobená niekým, kto je viac známy svojím nacionalistickým charakterom ako oddanosťou myšlienkam voľného obchodu, je naozaj inovatívna. Platí to tým skôr, že vývoj priemyselnej spolupráce medzi týmito dvoma stranami bol opakovane zadržiavaný z politických dôvodov."

Treba si všimnúť, že Putin nenavrhoval dohodu "Západu", ale "Európe". Zdá sa, že ide o veľmi konkrétny pokus podporiť posilnenie väzieb s Európou na úkor Spojených štátov. Aj keď nejde v geopolitickom postoji Ruska o úplne novú myšlienku, až doteraz nebola vyhlásená tak otvorene a smelo. Mali by sme si tiež všimnúť, že ruský premiér sa výrazne vyjadril v prospech eura v čase, keď táto spoločná európska mena potrebuje politickú podporu.

Poznamenajme navyše, že Putin nehovorí o tom, že by Rusko malo zostať iba alebo dokonca zásadne exportérom energie do Európy. Hovorí o novej vlne industrializácie, na ktorej sa chce Rusko plne zúčastniť.

Táto otvorená Putinova diplomacia by mala znepokojovať vodcov USA viac ako skromné odhalenia na webovej stránke Wikileaks.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |