Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Putin uzavrel summit APEC: Rusko si stavia mosty do Ázie - chelemendik.sk

 

Putin uzavrel summit APEC: Rusko si stavia mosty do Ázie

2020-02-28  (04:24)

 - Putin uzavrel summit APEC: Rusko si stavia mosty do Ázie
 
Foto: RIAN

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že je plne spokojný s výsledkami dosiahnutými počas summitu APEC vo Vladivostoku. Vo svojom prejave na záverečnej tlačovej konferencii ocharakterizoval prezident tento summit ako jeden za najproduktívnejších za celú históriu APECu. Dnes bola taktiež schválená „Deklarácia ekonomických lídrov APECu“.

Pod deklaráciu sa podpísalo 21 členov, ktorí sa zúčastnili na fóre Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce. Dokument možno nazvať koncepčnou súčasťou ruského programu integrácie do ázijského hospodárstva. Rusko, ktoré v tomto roku zastávalo funkciu predsedajúcej krajiny, stanovilo program a označilo v ňom svoje priority v rôznych oblastiach spolupráce. Tie sa taktiež nachádzajú v deklarácii. Všeobecný a najdôležitejší výsledok: Rusko nasmeruje svoje hospodárstvo na ázijské krajiny a bude sa snažiť o to, aby sa APEC stal natoľko významným partnerom akým bola doteraz Európska únia.

Ruský prezident súčasne uviedol, že Moskva má v pláne integrovať sa do ázijských trhov spoločne so svojimi partnermi v colnej únii – Bieloruskom a Kazachstanom.

Rozvoj regionálnej ekonomickej integrácie je strategická voľba Ruska. Budeme ju realizovať opierajúc sa na zosúladené záujmy s partnermi v colnej únii a v Spoločnom hospodárskom priestore. Existujú vyhliadky na vytvorenie Eurázijskej hospodárskej únie. Rád by som poznamenal, že počas vladivostockého summitu sme obhajovali nielen svoje záujmy a postupy, ale opierali sme sa na zosúladenú pozíciu „trojky“ – Rusko, Kazachstan a Bielorusko.“

Najdôležitejšie body dokumentu: liberalizácia obchodu, hospodárska integrácia, posilnenie potravinovej bezpečnosti, rozvoj dopravy a logistiky, spolupráca v oblasti inovácií.

Ciele sú pravdaže kolosálne. Niekedy sa zdá, že sú dokonca až príliš odvážne. Jeden príklad. Ruský vicepremiér Igor Šuvalov počas stretnutia oznámil, že Moskva plánuje o 5-10 rokov spraviť z ázijsko-tichooceánskeho regiónu svojho hlavného obchodného partnera. Vyžiada si to predbehnúť EÚ, s ktorou má Rusko v súčasnosti viac ako polovicu obchodného obratu.

Vladimir Putin veľmi opatrne odpovedal na otázku a vyhlásil, že nemá zmysel okamžite a umelo presmerovávať Rusko zo západu na východ. Je to len o reagovaní na prirodzené procesy.

Čo sa týka presunu ťažiska spolupráce do ázijsko-tichomorského regiónu. Tu nič nemusíme robiť umelo. Vyvíja sa to prirodzene. V súčasnosti je obchodný obrat medzi Ruskom a Európou 51%, čiže viac ako 50%. Medzi Ruskom a ázijsko-tichomorským regiónom je to zas 24%. No s rastom potenciálu ázijsko-tichomorského regiónu (ide najmä o hospodársky rast) sa medzi nami bude zvyšovať aj obchodný obrat. Neznamená to však, že musíme sedieť a pozorovať to, čo sa deje. Uvedomujúc si, čo sa vlastne odohráva, sa na tieto procesy musíme pripraviť. Pripravujeme sa či nie? Áno, pripravujeme sa. Ako? Rozširujeme možnosti infraštruktúry.

Ruský prezident objasnil, že má na mysli rozšírenie možností Transsibírskej magistrály, Bajkalsko-amurskej magistrály, výstavbu nových prístavov a energetických objektov. Bude sa v tom pokračovať.

Vo Vladivostoku vyšlo najavo, aký smer si zvolilo Rusko. „Okno do Európy“ už existuje, teraz je načase začať s výstavbou „mostu do Ázie“.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |