Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Putin populárny aj počas krízy - chelemendik.sk

 

Putin populárny aj počas krízy

2021-11-30  (15:53)

 - Putin populárny aj počas krízy

Putin skromne hovorí o účasti vo voľbách 2012

 

The New York Times, USA

Putin odpovedal na prosby robotníkov z  priemyselných miest, ktorí sa ocitli v zložitej situácii. Ale najsústredenejšiu pozornosť počas dlhej verejnej debaty vyvolala odpoveď Vladimíra Putina na otázku o jeho budúcnosti v politike. Bude v roku 2012 znovu kandidovať na prezidenta?  „Porozmýšľam o tom,“ - povedal Putin.

Bývalý prezident a súčasný premiér Putin sa jednoznačne nepodobá na človeka, ktorý  sa nachádza na sklonku svojej politickej kariéry. Počas každoročnej televíznej relácie otázok a odpovedí vystúpil ako ozajstný virtuóz, posnažiac sa demonštrovať svoj status hlavného lídra Ruska a taktiež svoju starosť o radových Rusov.

Odpovedajúc na mnohé otázky, 57-ročný Putin spamäti uvádzal početné čísla štatistík a iné podrobnosti. Stretnutie, ktoré bolo vysielané v celej krajine, trvalo štyri hodiny - bolo položených takmer 90 otázok, ale zdalo sa, že Putin je pripravený pokračovať aj naďalej.

V jednej chvíli sa ho spýtali, či nie je na čase si oddýchnuť po dlhých rokoch služby štátu. Putin sa pousmial a povedal: „Toho sa nedočkáte.“

Vladimír Putin od roku 2000 strávil na poste prezidenta dve obdobia a nemohol kandidovať na tretie obdobie po sebe kvôli existujúcim ústavným obmedzeniam. Preto odovzdal túto funkciu svojmu blízkemu pomocníkovi Dmitrijovi Medvedevovi, ktorý bol zvolený v roku 2008 a Putina menoval za premiéra.

Aj napriek poklesu v ekonomike kvôli finančnej kríze si Putin zachováva svoju popularitu. Ak sa rozhodne znovu kandidovať na post prezidenta v roku 2012, je celkom možné, že sa na ňom bude môcť nachádzať dve obdobia po sebe až do roku 2024, keď už bude mať 71.

Teraz toto obdobie tvorí štyri roky, ale minulý rok Medvedev spravil zmenu v Ústave a predĺžil ho na šesť rokov. Mnohí to interpretovali ako Putinov pokus zabezpečiť si právomoci na veľa rokov dopredu.

Počas televíznej relácie minulý štvrtok Putin vyhlásil: „V závislosti od toho, ako sa bude  formovať situácia v ekonomike a v sociálnej oblasti, sa budú prijímať zodpovedajúce rozhodnutia ohľadne volebnej kampane roku 2012. Ale dnes je iba rok 2009.“

A predsa len, Putin neraz hovoril o svojich úspechoch, pokiaľ išlo o stabilizáciu ruskej ekonomiky a operatívne reagovanie na problémy, ktoré vznikali v krajine - od živelných pohrôm a katastrôf až po malé osobné nešťastia. “Ľudia veria v pozitívny rozvoj krajiny,“ - povedal.

Do určitej miery podujatie, ktoré sa konalo pred týždňom, zdôraznilo neobyčajnosť vzťahov medzi Putinom a Medvedevom, ktorí vládnu krajine v rámci takzvaného „tandemu moci“. Hoci nominálne Medvedev ma dôležitejšiu funkciu, takéto stretnutia a odpovede na otázky nerealizuje a kým Putin bol vo štvrtok hviezdou  televíznej obrazovky, Medvedev sa nachádzal na návšteve v Taliansku.

Odpovedajúc na otázku o tom, či sa zúčastní na volebnej kampani s cieľom opätovného zvolenia, Medvedev odpovedal, že vyrieši túto otázku s Putinom.

„Ako sme už obaja hovorili, sme si blízki, rozumieme si a pracujeme spolu, - vyhlásil Medvedev, - dokážeme sa dohodnúť, neodstrkujúc jeden druhého nabok.“

Vyhlásenia obidvoch lídrov ukazujú, že poskytujú dosť skromné prognózy o tom, čo ich čaká v budúcnosti, chápuc, že len čo jeden z nich vyhlási, že sa nebude zúčastňovať na voľbách v roku 2012, automaticky sa premení na politického smoliara.

Ruskí politici pravidelne hľadajú príznaky rozkolu medzi týmito dvomi lídrami, ale dôkazy prakticky nemajú. Zároveň, Putin a Medvedev sledujú mierne odlišné ciele, čo taktiež  vyplynulo z tohto televízneho fóra.

Putin sa vyhýbal alebo ignoroval otázky, na ktoré sústreďuje svoju pozornosť Medvedev. To je okrem iného korupcia, inovácie a ľudské práva. Minulý mesiac Medvedev vystúpil s prezidentským prejavom, v ktorom vyhlásil, že ak sa Rusko nemodernizuje, výrazne zaostane za inými poprednými štátmi.

V októbri Medvedev vystúpil s odsúdením Stalina. Putin dal minulý štvrtok najavo, že vzťah voči Stalinovi má viac aspektov. Povedal, že Stalin má na svedomí príšerné zločiny, ale taktiež zvíťazil v Druhej svetovej vojne a uskutočnil industrializáciu Sovietskeho zväzu.

„Akékoľvek historické udalosti je treba analyzovať komplexne, v širokých súvislostiach“ - podotkol Putin.

Medvedev vystupuje v prospech liberalizácie politického systému, zatiaľ čo Putin, ktorého kritizujú opozičné strany, nazývajúc ho autokratom, vyjadril svoju spokojnosť s existujúcim systémom.

Kremeľ vo štvrtok neľutoval ani prostriedky, ani reklamu pre  túto reláciu. Ľudia kládli otázky po telefóne, prostredníctvom emailov, posielali SMS správy. Dokopy prišli viac ako dva milióny otázok – viac ako počas rovnakej relácie minulý rok.

Putin si vypočul Irinu Cvetkovu z Omsku, ktorá  sa spýtala, či je možné  použiť pomoc štátu na liečbu detí-invalidov a taktiež Olega Trusova z mesta Rostov-na-Donu, ktorý prosil o pomoc, aby jeho 84-ročná teta ako vojnová veteránka mohla dostať byt.

Putin vyhlásil, že vláda robí všetko, čo je v jej silách, aby obnovila priemysel v odľahlých oblastiach krajiny. Odpovedal na otázky o problémoch v zdravotníctve, nezamestnanosti a vzdelávaní. Sľúbil „zlomiť chrbát“ terorizmu po teroristickom útoku na  Nevský expres, ktorý sa stal minulý týždeň a v dôsledku ktorého zahynuli ľudia.

Toto vystúpenie občas pripomínalo prehliadku Putinových úspechov  v roku  2009. Štátna televízia poslala korešpondentov na  tie miesta Ruska, ktoré Putin navštevoval za účelom vyriešenia krízových situácií: do Pikaleva, kde ľudia protestovali proti nevyplácaniu platov v jedinom  podniku v meste; do „ruského Detroitu“ mesta  Toľjatti, kde obrovský automobilový stavebný komplex  sa nachádza v biednej situácii; aj na vodnú elektráreň na Sibíri, kde sa stala havária, ktorá si odniesla množstvo ľudských životov.

Televízia ukazovala v priamom prenose, ako ľudia z týchto miest ďakujú Putinovi za pomoc. Ale potom ihneď  kládli svoje otázky a pýtali si dodatočnú pomoc. Hoci väčšia časť otázok, adresovaných Putinovi, bola položená v dosť miernej forme, mnohí ľudia sa nehanbili hovoriť ani o pálčivých, kontroverzných  témach.

Napríklad pani Tatiana Gulina z Pikaleva povedala, že mesto postupne zomiera. „Nás vari tiež odtiaľ postupne vysťahujú, alebo tu máme sami živoriť?“ – opýtala sa.
 
Bola to jedna  z mnohých otázok určených Putinovi ohľadne priemyselných regiónov najviac postihnutých krízou. Povedal tejto žene, že situácia sa bude zlepšovať. A odpovedajúc na otázku o tom, prečo pricestoval do Pikaleva, Putin dal najavo, že bude aj v budúcnosti podnikať takéto cesty.

“Považoval som za správne a potrebné  dať signál aj spoločnosti, aj lídrom všetkých úrovní, že sa budú musieť zodpovedať za to, čo sa tam deje,“ - vyhlásil ruský premiér.

Zdroj: The New York Times, inosmi.ru

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toho varovanie na konci každého článku.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |