Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Putin: Nájdeme ich a potrestáme - chelemendik.sk

 

Putin: Nájdeme ich a potrestáme

2020-07-12  (14:49)

 - Putin:  Nájdeme ich a potrestáme

17.11.2015

Príčina havárie ruského lietadla  А321 na Sinaji bola oficiálne pomenovaná: výbuch   neidentifikovaného zariadenia zahraničnej výroby o kapacite až 1 kilogram TNT. Prezident Putin poveril špeciálne služby, aby našli teroristov a vojakov zintenzívniť bojové operácie v Sýrii. FSB vyhlásila odmenu o výške 50 miliónov dolárov za relevantné informácie o tej o kauze.  

Bez dátumu trvanlivosti  

Prezident Vladimir Putin v utorok uskutočnil poradu o výsledkoch vyšetrovania okolností pádu lietadla А321 s ruskými turistami na Sinaji. 

Ruská vláda sa definitívne ustálila na verzii: príčinou skazy lietadla  sa stal výbuch na palube. Hlava štátu pomenoval tento teroristický útok za jeden z najkrvavejších. 

„Zavraždenie našich ľudí na Sinaji patrí medzi tie najkrvavejšie zločiny, čo do počtu obetí. A nebudeme utierať slzy z našich duší  a sŕdc. Zostane to s nami  navždy. Ale nebude nám to brániť nájsť a potrestať zločincov,“ – povedal prezident, podotknúc, že operácia ruských Vzdušných síl bude posilnená. 

„Bojová práca letectva v Sýrii musí byť nielen jednoducho predĺžená. Musí byť zintenzívnená takým spôsobom, aby zločinci pochopili, že odplata je neodvratná,“ – podotkol Putin. 

„Rusko už nie prvý krát musí čeliť barbarským teroristickým zločinom, najčastejšie bez akýchkoľvek viditeľných príčin, vonkajších alebo vnútorných, tak ako to bolo aj v prípade výbuchu na stanici v Volgograde na konci roku  2013. na nikoho a na nič sme nezabudli,“ - pripomenul hlava štátu a poveril tajné služby, aby sa sústredili na hľadanie teroristov.

„Musíme to robiť bez dátumu trvanlivosti, poznať ich všetkých po mene. Budeme ich hľadať všade, nech sa schovali kdekoľvek. Nájdeme ich v ľubovoľnom kúte planéty a potrestáme,“ - sľúbil Putin.

„Prosím Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, aby sa obrátilo na všetkých našich partnerov. V priebehu tejto práce, okrem iného aj hľadania a potrestania zločincov, počítame so všetkými našimi priateľmi,“ – obrátil sa prezident na ministerstvo. 

Zdôraznil, že Rusko bude konať v súlade s článkom  51 Charty Organizácie Spojených národov, ktorý počíta s právom  štátov na sebaobranu. 

„Všetci, ktorí  sa budú pokúšať poskytnúť pomoc zločincom, musia vedieť, že následky pokusov takéhoto spolupáchateľstva budú ležať plne na ich ramenách. Žiadam všetky naše špeciálne služby, aby sa sústredili na túto prácu,“ - vyhlásil Putin. 

Pritom prezident podotkol, že sa „musíme opierať o ľudí, ktorí zdieľajú naše morálne hodnoty, ležiace v základoch našej politiky, v danom prípade – zahraničnej politiky a politiky bezpečnosti, politiky zápasu s terorizmom.“

Kilogram výbušniny doniesli na palubu 

„Môžeme jednoznačne povedať, že išlo o teroristický akt,“ – konštatoval na porade hlava FSB Alexander Bortnikov.

Podľa jeho slov, v lietadle zafungovalo po domácky vyrobené výbušné zariadenie zahraničnej výroby o kapacite 1 kilogram TNT, v dôsledku čoho lietadlo roztrhlo na časti. Tým sa aj dá vysvetliť veľký rozsah dopadu úlomkov, dodal Bortnikov. 

Vo FSB vyhlásili, že robia všetky opatrenia potrebné pre hľadanie teroristov. „Federálna služba bezpečnosti a policajné orgány Ruskej federácie realizujú všetky potrebné kroky pre hľadanie osôb, ktoré  mali niečo dočinenia s týmto zločinom,“ - oznámila FSB a vyhlásila odmenu za relevantné informácie. 

„Federálna služba bezpečnosti sa obracia na ruskú a medzinárodnú verejnosť s prosbou o spoluprácu pri chytaní teroristov. Za poskytnutie informácií, ktoré by napomohli zadržaniu zločincov, bude vyplatená odmena o výške 50 miliónov dolárov USA,“ - oznámilo Centrum pre verejný styk FSB. 

V Egypte 

Medzičasom sa objavila informácia o zadržaní v Egypte dvoch pracovníkov letiska  Sharm el-Sheikh v dôsledku podozrenia z ich podieľania sa na umiestnení výbušniny na palube. Obaja mali službu v deň odletu havarovaného lietadla, oznamuje agentúra  Reuters  s odvolaním sa na zdroj v egyptských bezpečnostných službách. 

V ministerstve občianskeho letectva Egyptu tvrdia, že egyptskí vyšetrovatelia nedostali informáciu, potvrdzujúcu verziu teroristického útoku  na palube lietadla А321.  Podľa slov zdroja egyptského portálu  Youm7, v ministerstve, vyšetrovanie, ktoré sa realizuje pod egyptským vedením ešte stále nedostalo údaje alebo dôkazy o príčinách krachu lietadla. Zdroj taktiež dodal, že v súčasnosti sa egyptská vláda snaží ujasniť si u ruskej strany situáciu, oznamuje agentúra RIA Novosti. 

Dlho rozmýšľali 

Pripomenieme, verziu analytici opatrne prezentovali už počas prvých hodín po tragédii: iné vysvetlenie toho, že rýchlosť lietadla náhle klesla niekoľkonásobne, nebolo ľahké nájsť. Potom sa zistilo, že lietadlo  sa rozpadlo v letovej hladine, čo sa z technických príčin deje mimoriadne zriedkavo. Zároveň už v deň tragédie veľké európske letecké spoločnosti oznámili pozastavenie letov nad Sinajom, kým sa nezistia príčiny tragédie. 

Následne verziu o teroristickom útoku začali čoraz nástojčivejšie vyjadrovať zahraniční experti a potom aj zástupcovia vlád západoeurópskych krajín. Analytici uvádzali, že na letisku Sharm el-Sheikh je dosť slabý bezpečnostný systém, pasažieri často ponúkajú pracovníkom letiska úplatky, aby neboli kontrolovaní na skeneri  a aj samotná prehliadka tu nie je taká prísna ako napríklad v USA alebo v Európe. 

Egypt ako krajina, ktorá má mimoriadny záujem na tom, aby jeho bezpečnostný systém na letiskách nebol uznaný za naničhodný, oficiálne aj neoficiálne presadzoval verziu o technickej poruche na lietadle. To však podrobne a argumentovane vyvracali v spoločnosti  Kogalymavia, ktorú mnohí hneď po tragédii začali obviňovať z toho, že sa nestará o svoj letecký park. Šéfovia spoločnosti vyhlásili, že lietadlo bolo vo výbornom technickom stave a tragédia sa udiala v dôsledku vonkajšieho  faktoru. 

Zároveň však oficiálna ruská vláda až doteraz nijako nekomentovala verziu o teroristickom útoku   a v deň katastrofy vyšetrovatelia Ruskej federácie zahájili trestné stíhanie podľa článku Porušenie pravidiel letov a prípravy na ne. 

Lietadlo A321 ruskej leteckej spoločnosti  Metrojet (Kogalymavia) havarovalo  31. októbra na Sinaji. Na palube bolo 217 pasažierov a sedem členov posádky. Všetci zahynuli. 

Katastrofa sa stala najväčšou v dejinách ruského letectva. 

6. novembra  prezident Ruska Vladimir Putin súhlasil s odporúčaniami  riaditeľa FSB Alexandra Bortnikova pozastaviť leteckú premávku do a z  Egyptu, kým nebudú  zistené príčiny pádu А321. O dva dni neskôr nariadenie o zákaze leteckého spojenia medzi  Egyptom a Ruskom  bolo podpísané hlavou štátu. 

Zdroj: http://vz.ru/society/2015/11/17/778524.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |