Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Putin: Budovanie spravodlivosti. Sociálna politika pre Rusko - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Putin: Budovanie spravodlivosti. Sociálna politika pre Rusko - OPEN TEXT

2020-06-03  (08:49)

 - Putin: Budovanie spravodlivosti. Sociálna politika pre Rusko - OPEN TEXT

Putin chce podporiť „kreatívnu triedu“


Ruský premiér a   kandidát na post prezidenta Vladimir Putin uverejnil  v Komsomolskej pravde ďalší predvolebný článok s názvom Budovanie spravodlivosti. Sociálna politika pre Rusko. Píše v ňom najmä o zdravotníctve, vzdelávaní, dôchodkoch problémoch  bývania a demografii.
Putin si stanovil cieľ zvýšiť do roku 2050 počet obyvateľov Ruska na 154 miliónov. V článku popisuje   sériu opatrení, ktoré podľa jeho názoru pomôžu dosiahnuť tento ukazovateľ. Premiér tentoraz venuje väčšiu pozornosť konkrétnym plánom, ale vo väčšine prípadov sa hovorí o zvýšení financovania v každej zo sociálnych oblastí.
Napríklad mzdy vysokoškolských učiteľov a lekárov sa navrhujú zvýšiť  už od 1. septembra a v rokoch 2013 – 2018 ich zvýšenie má byť dvojnásobné. Putin vysvetľuje, že akékoľvek reformy v zdravotníctve a oblasti vzdelávania sú možné iba v takom prípade, ak zabezpečia dôstojné mzdy štátnych zamestnancov. „Ak nesplníme túto podmienku, potom všetko úsilie zmeniť organizačno-ekonomické mechanizmy, obnovy materiálnej bázy týchto sektorov bude zbytočné“.
Vzhľadom na to, že   realizácia týchto plánov si  vyžaduje značné prostriedky – približne 1,5% ročného HDP, premiér navrhuje využiť „vnútorné rezervy odvetví“. Inými slovami, žiada reorganizáciu neefektívnych organizácií a programov. Podľa jeho názoru to má ušetriť približne tretinu nutných prostriedkov.
 „V každej krajine tvoria učitelia, lekári, vedci a pracovníci v oblasti kultúry nielen chrbtovú kosť „kreatívnej triedy“. Sú to ľudia, ktorí dodávajú rozvoju spoločnosti stabilitu, slúžia ako opora spoločenskej morálky,“ tvrdí Putin.
Okrem toho, sa reč opäť zvrtla aj na zväčšujúcu sa vrstvu s vysokými príjmami. Tentoraz sa nehovorilo o strednej vrstve, ale o tzv. robotníckej aristokracii. V roku 2020 má predstavovať približne tretinu kvalifikovaných pracovníkov, teda asi 10 miliónov obyvateľov. Premiér vysvetlil, že vnútri robotníckych profesií zle funguje sociálny kolobeh. Tento problém sa týka mladých pracovníkov, ktorí prichádzajú na trh práce po skončení vysokých škôl.
V regiónoch s negatívnou demografickou situáciou sa navrhuje vyplácať špeciálne dávky pri narodení tretieho a nasledujúcich detí až do dovŕšenia ich tretieho roka. Rodinný rozpočet má pritom predstavovať aspoň  sedem tisíc rubľov mesačne. Okrem toho sa v najbližších štyroch rokoch plánujú likvidovať povestné očeredi (dlhé rady) a materské škôlky.
Premiér sa opäť postavil proti zvyšovaniu dôchodkového veku a študentom sľúbil zvýšiť štipendiá na päť tisíc rubľov. Navrhol  aj opatrenia na zabezpečenie bývania pre občanov: výstavba   má byť zbavená korupčnej záťaže a byrokratických schém, čo podľa premiérových výpočtov umožní znížiť ceny za byty asi o 20%.
Putin sa dotkol aj otázky zvyšovania kultúrnej úrovne Rusov. Podľa jeho názoru, Rusko nutne potrebuje televízne stanice, ktoré by vysielali klasickú hudbu, divadlo, výtvarné  umenie, architektúru. Programy majú byť venované aj literatúre a dejinám.
Politici a odborníci v svojich komentároch premiérovho článku uvádzajú: Putin navrhol prejsť od pomoci   všetkým k pomoci tým, ktorí to potrebujú. Konkrétne takýto názor zdieľa poslanec Andrej Isajev. Líder strany Jednotné Rusko navrhol seriózny komplex opatrení, vďaka ktorým, zachovajúc sociálny charakter nášho štátu, zachovajúc sociálne garancie, sa dá prejsť od paternalizmu (pomoci všetkým; dnes 60% rodín poberá v tej či onej miere nejaké dávky), k adresnej pomoci tým, ktorí to reálne potrebujú. Majú sa vytvoriť podmienky pre  realizáciu ľudí, ktorí môžu zarábať a zarábajúc, zo svojich odvodov môžu zase vytvárať možnosti pre ľudí, ktorí zarábať nemôžu. Isajev súčasne prisľúbil, že v najbližšom čase budú navrhnuté pripomienky a dodatky do Zákonníka práce, pokiaľ ide o problémy,, ktorých sa premiér dotkol.
„Vladimir Putin formuluje politickú filozofiu zachovania národa,“ tvrdí šéf Agentúry pre politické a ekonomické komunikácie Dmitrij Orlov. Podľa Orlova, Putin chápe problém spravodlivosti komplexne a termín „budovanie“ poukazuje na permanentný charakter tejto práce. Cena je naozaj veľká: 107 miliónov obyvateľov Ruska v roku 2050, alebo 154 miliónov. Rozdiel je značný.
„Finančné rozhodnutia a indikatívne plánovanie rastu príjmov rozpočtových príjmov, sú prirodzene v článku obsiahnuté. V nich však nespočíva podstata,“ myslí si Orlov. „Podstata nie je v cene, ale v hodnotách. Fungujúci sociálny kolobeh,   najmä vzdelanie, aby nedochádzalo k vleklej chudobe a triednym bariérami. Robotnícka aristokracia - aby žila a rozvíjala sa vysokotechnologická výroba, aby sa robotnícka trieda nestala pre spoločnosť vyvrheľom. Osobitné postavenie vedcov, spočiatku aspoň ich časti – uprednostnenie intelektu, ktorý sa v Rusku vždy viac cenil ako peniaze. Bývanie a vyhovujúce prostredie, podmienky práce – pozornosť k týmto otázkam jasne ukazuje:  Putin si dobre uvedomuje, že sociálna štruktúra spoločnosti sa mení. Už Katarína druhá povedala, že najlepší rod ľudí je stredný rod. Premiér sa s ňou očividne stotožňuje, keď hovorí o „sociálnom rozmere“ ekonomiky. V článkoch Putina, ktoré vyšli, je obsiahnutá   politická filozofia - filozofia zachovania národa“.
Podľa názoru predsedu výboru Štátnej dumy pre bezpečnosť a boj s korupciou Iriny Jarovej, nemá význam hovoriť o tom, kto dnes formuje politické názory. Hlavné je to, že spoločnosť diskutuje o pozícii Putina. Premiér v svojich článkoch „rozpráva“ s občanmi svojej krajiny bez toho, aby ich delil na elektorálne skupiny.
Jarová poukazuje na to, že Putin navrhuje skúmať otázky sociálnej politiky ako otázky spravodlivosti, hovorí o „vytvorení možnosti pre realizáciu človeka“. A to zahŕňa aj nové prístupy v profesionálnom vzdelaní človeka.
„Pokiaľ ide o kritiku konkrétne komunistov, ktorá sa dotýka Putinových článkov, všetky pripomienky sa obrazne povedané, rozbíjajú na jednom kameni. Konkrétne na tom, že všetko, čo navrhoval Putin v rámci  programu rozvoja krajiny od roku 2001, vrátane antikrízového programu, to všetko sa splnilo. Komunistická strana, ktorá v 90. rokoch v Dume dominovala, sa fakticky spoluzúčastňovala na rozpade krajiny. Nasledujúcich desať rokov komunisti aktívne bránili v rozvoji Ruska a teraz sa snažia tvrdiť, že nič z toho, čo povedal Putin sa nesplní,“ uzavrela poslankyňa.
„Nie je nijakým tajomstvom, že dnes jeden z hlavných problémov našej spoločnosti je pocit nespravodlivosti z rozdeľovania celospoločenského bohatstva,“ pokračuje na túto tému Sergej Železňak zo strany Jednotné Rusko. „Nepremyslená, spontánna, či lobizmu jednotlivých sociálnych skupín alebo regiónov podliehajúca politika, vedie iba k nespokojnosti. Formuje sa paradox: čím viac štát vynakladá na sociálne služby, tým viac obyvateľov je nespokojných. To znamená, že dopyt už nie je po výške sociálnej pomoci, ale po jej kvalite, teda efektívnosti a adresnosti je poskytovania“.
Podľa názoru poslanca, sociálna politika štátu má sledovať dva ciele: pozitívny – obnoviť sociálnu spravodlivosť a zaručiť rovnoprávnosť občanov a negatívny -  nepripustiť, aby sa sformovali skupiny, ktoré by štátnu pomoc brali ako nejakú rentu za svoje postavenie.
Pripomeňme, že článok Budovanie spravodlivosti. Sociálna politika pre Rusko, je piatym zo série článkov, ktoré sú súčasťou predvolebného programu Vladimira Putina. V prvom článku Rusko sa sústreďuje – výzvy, na ktoré musíme odpovedať premiér uvažoval o mieste Ruska v globálnej politike a ekonomike, možných rizikách,   ktorým bude potrebné čeliť. V článku Rusko: národná otázka hovoril o medzietnických problémoch ruskej spoločnosti. Tretí článok – Potrebujeme novú ekonomiku – bol venovaný zmene priorít v ekonomickej politike. Štvrtý – Demokracia a kvalita štátu sa dotkla otázky boja s korupciou, budovania štátu a rozvoja demokracie.
Zdroj: Utro.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |