Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prvou vojnovú obeťou sa stala pravda. - chelemendik.sk

 

Prvou vojnovú obeťou sa stala pravda.

2021-11-30  (15:48)

 - Prvou vojnovú obeťou sa stala pravda.


V Líbyi vládne a opozičné sily bojujú o strategicky významné mestá v rôznych častiach krajiny. Údaje o "úspechoch" strán sú veľmi protichodné: nastolenie svojej kontroly nad tým či iným mestom vyhlasuje tak vládnuci režim, ako aj povstalci.
Líbyjská štátna televízia vyhlásila, že vojská Muammara Kaddáfího si navrátili kontrolu nad mestom naftárov Zavíja. Leží iba 50 km od Tripolisu. V zrážkach zahynulo vyše 30 pokojných obyvateľov vrátane žien a detí. Povstalcom zhabali vyše 100 jednotiek bojovej techniky: tanky, protilietadlové delá, obrnené vozidlá. Medzitým televízia Al-Džazíra oznámila, že mesto je naďalej v rukách povstalcov. Predstavitelia opozície boli ale nútení priznať, že počas zrážok bol zabitý vodca povstalcov a jeho zástupca, ďalší poľní velitelia boli zajatí.
V piatok opozičné sily vytlačili armádne jednotky z letiska Ras-Lanúf 600 km na východ od Tripolisu. Vedľa sa nachádza jedna z najväčších v krajine rafinérií ropy, ktorá pracuje pre vývoz. Podľa zahraničných médií Kaddáfího jednotky ustúpili z Ras-Lanúfu a stratili 130 žoldnierov. Nepomohla ani podpora bojových helikoptér, ani reaktívnych zariadení. Mesto plne kontrolujú rebeli. Ale predstaviteľ líbyjského MZV čoskoro túto informáciu vyvrátil. Medzitým je dnes práve východ krajiny prakticky úplne kontrolovaný opozíciou. Udržuje medzi iným druhé najväčšie líbyjské mesto Benghází. V piatok bombardovali líbyjské provládne sily arzenál na okraji tohto mesta. Viac ako 20 ľudí zahynulo. Kaddáfího lietadlá bombardovali aj vojenskú základňu a skladisko munície v neďalekej Adžedábii. Avšak podľa vyhlásenia opozície na území základne nespadol žiadny náboj. Takéto protirečivé správy sú ďalším dôkazom vážnej informačnej vojny medzi bojujúcimi stranami, povedal v rozhovore pre Hlas Ruska riaditeľ Ústavu Afriky Ruskej Akadémie vied Alexej Vasiliev:
- Prvou vojnovú obeťou sa stala pravda. Je ťažké zistiť, čo sa dnes robí v Líbyi, ktorá stále hlbšie upadá do občianskej vojny. Obe strany vyhlasujú svoje víťazstvá, ale povstanie dôstojníkov proti Kaddáfímu je živelné. Zatiaľ sa nedá hovoriť o reálnych vodcoch opozície, o reálnej organizácii a jej programu. Nie sú vylúčené tiež vážne rozpory medzi povstalcami. Na tomto pozadí svetové médiá rozpútavajú určitú hystériu okolo Kaddáfího, aby odôvodnili vpád cudzích vojsk do Líbye. Tak tomu bolo aj pred americkým útokom na Irak.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |