Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prvotné príčiny krízy na Ukrajine — to sú fašisti, oligarchovia a západná expanzia - chelemendik.sk

 

Prvotné príčiny krízy na Ukrajine — to sú fašisti, oligarchovia a západná expanzia

2020-09-19  (20:55)

 - Prvotné príčiny krízy na Ukrajine — to sú fašisti, oligarchovia a západná expanzia

31.1.2014

Príbeh, ktorý nám rozprávajú o protestoch, ktoré sa zmocnili Kyjevu má veľmi málo spoločného  s realitou

Seumas Milne


Také niečo sme už videli. Trvajúce dva mesiace ukrajinské protesty západné médiá vykresľujú v súlade s dobre nacvičeným scenárom. Bojovníci za demokraciu bojujú s autoritárnym režimom.  Demonštranti žiadajú, aby im dali právo byť časťou Európskej únie. Ale ruský prezident Vladimir Putin ich zbavil šance na slobodu a prosperovanie.

Tento príbeh sme počuli a počujeme  v takej alebo onakej podobe znovu a znovu, okrem iného pred desiatimi rokmi, keď na Ukrajine začala podporená Západom oranžová revolúcia. Má  však veľmi málo spoločného s realitou. Európska únia nikdy nenavrhla a sotva niekedy navrhne Ukrajine, aby vstúpila do jeho radov. Tak to už bolo v Egypte minulý rok: prezident,  ktorého chcú vyhodiť protestujúci, bol zvolený počas volieb, ktoré medzinárodní pozorovatelia  označili  za spravodlivé a čestné. A mnohí z tých, ktorí vyšli do ulíc, vôbec netúžia po demokracii.

Zo správ v médiách sa nijako nedá dozvedieť, že v centre protestov a útokov na štátne inštitúcie  stoja extrémni pravicoví nacionalisti a fašisti. Jedna z troch opozičných strán, ktoré stoja na čele  protestov, je extrémistická pravicová antisemitská strana Sloboda a jej líder Oleg Ťagnibok tvrdí, že Ukrajinu kontroluje „moskovsko-židovská mafia“.  Americký senátor John McCain však minulý mesiac radostne vystúpil spolu s ním na scénu v Kyjeve. Strana, ktorá dnes pôsobí v meste Ľvove, na začiatku mesiaca stála na čele pochodu s fakľami o počte 15 000 osôb na počesť pamiatky lídra ukrajinských fašistov Stepana Banderu, oddiely ktorého bojovali na strane nacistov počas Druhej svetovej vojny a zúčastňovali  sa na likvidácii Židov.

Takže počas týždňa, kedy sa oslavoval Deň pamiatky na holokaust, ktorý bol  zriadený na počesť oslobodenia Osvienčina Červenou armádou, západní politici vítali na uliciach Kyjeva stúpencov tých , ktorí pomáhali uskutočňovať genocídu. Ale Slobodu behom protestov teraz vytlačili nabok ešte extrémistickejšie zoskupenia, také ako Pravicový sektor, ktorý žiada „národnú revolúciu“ a vyhráža sa „dlhou partizánskou vojnou“.

A EÚ si to vôbec nevšíma. Nemá čas: podnecuje Ukrajinu k podpísaniu dohody o spolupráci a sľubuje jej úvery výmenou za zavedenie režimu prísneho šetrenia v rámci navrhnutej Nemeckom iniciatívy otvorenia  Ukrajiny pre západné spoločnosti. Protesty vyprovokovalo zamietnutie Viktorom Janukovičom návrhu EÚ, po ktorom Putin ponúkol Ukrajine pomoc o výške 15 miliárd  dolárov.

Ale Ukrajinci sa dosť  nejednoznačne stavajú ako k európskej integrácii, tak aj k protestom. V týchto veciach medzi nimi existuje hlboký rozkol a línia tohto rozkolu prechádza prevažne medzi rusy hovoriacim východom a juhom (kde a doteraz solídnej podpore teší komunistická strana), a nacionalisticky naladenou západnou Ukrajinou. Priemysel na východe krajiny je orientovaný na ruské trhy a konkurencia zo strany EÚ ho ničí.
Západ sa od 1990-tých rokov pokúša využiť túto historickú líniu rozkolu na Ukrajine, aby oslabil ruský vplyv. Okrem iného sa nástojčivo snaží vtiahnuť  Ukrajinu do NATO. Lídrov oranžovej revolúcie Západ  podnecoval poslať ukrajinské vojská do Iraku a Afganistanu.

Posunu NATO východným smerom zabránila vojna v roku 2008 v Gruzínsku a taktiež zvolenie Janukoviča na platforme nepripájania sa k NATO. Ale generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes rozptýlil všetky  pochybnosti, že pokusy EÚ zlákať Ukrajinu  na svoju stranu úzko súvisia s vojenskou stratégiou Západu. Vyhlásil, že neúspešný pakt s Ukrajinou  sa mohol stať „veľkou oporou pre euroatlantickú bezpečnosť“.

To vysvetľuje, prečo takí politici ako John Kerry a William Hague, tak zúrivo odsudzujú  násilnosti ukrajinskej milície (v radoch ktorej je už niekoľko zabitých). Ale zároveň prejavujú výnimočnú zdržanlivosť ohľadne zavraždenia tisícok protestujúcich  po minuloročnom prevrate v Egypte.

Pravdaže, Janukoviča sa nijako nedá  nazvať  progresívnym vodcom. Stabilne ho podporujú miliardári-oligarchovia, ktorí dostali pod svoju kontrolu zdroje a privatizovali spoločnosti po rozpade Sovietskeho zväzu. Zároveň financujú  opozičných politikov a protestujúcich. Jedno z vysvetlení súčasných problémov ukrajinského prezidenta spočíva v nasledovnom:  existujúcim oligarchom sa zunovalo byť patrónmi vláde skupiny namyslencov, známej pod označením „rodina“.

Pripojiť sa k protestom mnohých jednoduchých Ukrajincov donútila nespokojnosť s týmito grotesknými  zneužitiami, korupciou  a nerovnosťou, ekonomická stagnácia na Ukrajine, chudoba a taktiež pobúrenie z krutého počínania milície. Rovnako ako Rusko, Ukrajinu zbedačila  uskutočnená počas postsovietských rokov neoliberálna šoková terapia a masová privatizácia.  Behom piatich rokov krajina stratila viac ako polovicu svojho štátneho zisku a doteraz sa úplne nezregenerovala.

Ale hlavní lídri opozície a protestného  hnutia  neponúkajú nejakú alternatívu krokov a určite sa nechystajú hádzať rukavicu oligarchom, ktorí držia krajinu v pevnom stisku. Janukovič už pristal na závažné ústupky voči opozícii, poslal do demisie premiéra, pozval do vlády lídrov opozície a zrušil schválené tento mesiac tvrdé zákony proti protestujúcim.

čoskoro bude jasné, či tieto opatrenia protestujúcich upokoja alebo im naopak pridajú sily. Nebezpečenstvo  rozrastania sa konfliktu (а poprední politickí činitelia už varujú pred občianskou vojnou) je celom vážne. Existujú iné kroky, ktoré dokážu zastaviť krízu: vytvorenie širokej koaličnej vlády, uskutočnenie referenda o vzťahoch s EÚ, vzdanie sa prezidentského systému  v prospech parlamentnému a rozšírenie regionálnej autonómie.

Rozkol Ukrajiny nebude čisto ukrajinskou záležitosťou. Podobne ako Čína začína hádzať rukavicu nadvláde USA vo Východnej Ázii, rozkol na Ukrajine môže vtiahnuť vonkajšie sily,  a to privedie ku strategickej zrážke. Iba samotní Ukrajinci dokážu prekonať svoju krízu. А pokračujúce zásahy zvonku sú nebezpečné  a provokačné.

Zdroj: The Guardian, Veľká Británia


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |