Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Protesty v Turecku: zasiahne armáda? - chelemendik.sk

 

Protesty v Turecku: zasiahne armáda?

2020-01-12  (22:29)

 - Protesty v Turecku: zasiahne armáda?

10.6.2013

Nehladiac na obvinenia vicepremiéra Turecka Bulenta Arynca za použitie mimoriadnej sily počas rozohnania manifestácií, je situácia v centre Istanbulu naďalej napätá. V spoločenstve expertov začali povrávať o možnom zásahu do situácie ozbrojených síl.

O pozícii generálov a o traktovaní istanbulských udalostí porozprával z pohľadu armády pre Hlas Ruska bývalý náčelník správy medzinárodnej bezpečnosti tureckého Generálneho štábu, brigádny generál v zálohe Haldun Solmaztürk:

Hlas Ruska: Členovia Platformy solidárnosti Taksimu zastupujúci záujmy protestujúcich v Istanbule sa v Ankare zišli s predstaviteľmi vládnej strany a odovzdali im zoznam svojich požiadaviek. Nakoľko je veľká pravdepodobnosť splnenia týchto požiadaviek, ak vziať do úvahy rozhodný tón Recepa Tayyipa Erdogana?

Solmaztürk: Tieto požiadavky skutočne protirečia vyhláseniam premiéra. No vláda tým nemenej môže ísť na ústupky. Vec tkvie v tom, že v súčasnosti sa pozoruje v radoch vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja rozkol. Premiér pred samým svojim odchodom na turné po Afrike vystúpil s tvrdým vyhlásením. No ešte ani nestihol odísť z Turecka a jeho námestník Bulent Arync sa zišiel s prezidentom, zvolal kabinet ministrov, vystúpil s aboslútne rozpornými vyhláseniami a vybral na to zmierlivý tón. Je zjavné, že vo vláde sú tí, kto nepodporuje pozíciu, správanie a spôsob komunikovania dnešného premiéra. Erdoganovi nič v takej situácii nezostáva, iba ako odstúpiť.

HR: Od samého zahájenia istanbulských udalostí experti pozorujú reakciu tureckej armády. Vedenie ozbrojených síl nevystúpilo zatiaľ so žiadnymi vyhláseniami ohľadne protestných akcií. Ak tam tieto udalosti budú naďalej pokračovať, prijme Armáda nejaké opatrenia a zasiahne?

Solmaztürk: V súčasnosti sa voči asi tisícky vojakov vysokého rangu vedú súdne pojednávania, obviňujú ich zo snahy organizácie prevratu. A už niekoľko rokov sa z nich väčšina nachádza vo väzbe. Voči vyše 300 z nich vyniesli rozsudok a uväznili ich. Dostali po 16 a 18 rokov.

No zasiahne armáda do situácie? Vôbec to nepotrebuje. Ale pozície vlády boli tak podryté, že zachrániť ju môžu iba mystické predpoklady o vojenskom prevrate. Niektorí politici, vrátane vicepremiéra Mehmeta Ali Shahina, už v prvé dni istanbulských protestov tvrdili, že všetky tieto nepokoje boli iniciované za účelom prípravy pôdy pre vojenský zásah. No armáda vidí pascu, ktoré jej pripravili. Je rozhodne naladená na to, aby neurobiť také kroky, ktoré by pomohli vláde vyjsť zo súčasnej ťažkej situácie, do ktorej sa sama zahnala.

Zdroj: 
http://slovak.ruvr.ru/2013_06_07/Protesty-v-Turecku-zasiahne-armada/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |