Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prízrak separatizmu sa túla Európou - chelemendik.sk

 

Prízrak separatizmu sa túla Európou

2020-07-12  (15:16)

 - Prízrak separatizmu sa túla Európou

13.11.2014


Viac než 80% účastníkov prieskumu  v Katalánsku 9. novembra  podporilo oddelenie tejto kultúrno-historickej oblasti od Španielska. Pre väčšinu Kataláncov bol 9. november historickým dňom. Uskutočnený prieskum mnohí prirovnávajú k plnohodnotnému referendu. Zúčastnilo sa na ňom viac než 2,25 milióna ľudí, alebo polovica ľudí majúca právo hlasu v autonómii. Čísla sú naozaj sugestívne. Po sčítaní 96,8 lístkov sa ukázalo, že 80,76% účastníkov prieskumu chce, aby Katalánsko bolo samostatným štátom.

Hlavný dôvod pre tento stav mysle Kataláncov spočíva v tom, že ich vlasť je ekonomicky najvyspelejším regiónom Španielska. Pri počte obyvateľstva približne 16% z celkového počtu obyvateľov, Katalánci vyrábajú viac než 23% hrubého domáceho produktu. Preto si myslia, že by bolo dobré, aby zarobené peniaze nešli na udržiavanie iných španielskych provincií.

Predseda katalánskej  vlády Artur Mas po zverejnení prvých výsledkov plebiscitu povedal, že Katalánsko chce mať samosprávu. Vyzval Madrid, aby uskutočnil oficiálne konečné referendum o suverenite Katalánska, ako to bolo v prípade Škótska a v minulosti v Quebecu.

Deviaty november je prelomom v rozvoji moderného Španielska. Aby sa centrálnej vláde nevymkla situácia spod kontroly, musí teraz nielen zohľadniť postoj katalánskych lídrov v mnohých otázkach, ale aj hľadať dohody na vzájomne výhodnom základe.

V Španielsku už celé regióny riadia ľudia, ktorí sa usilujú o väčšiu nezávislosť od Španielska. Prívrženci oddelenia sa od centra sú silní nielen v Katalánsku, ale aj v krajine Baskov, Galícii, Andalúzii, Valencii a tiež na Kanárskych ostrovoch.

Baskickí radikáli (ETA - Euskadi Ta Askatasuna – Baskická vlasť a Sloboda) sa v Španielsku aktivizovali pred niekoľkými rokmi. Ich región je ekonomický úspešný a  aj oni sú nespokojní s tým, že produkt, ktorý sa vyrába na ich území,  sa prerozdeľuje  v prospech iných regiónov. Skupina ETA, ktorá vznikla v polovici 60. rokov vedie ozbrojený zápas za vznik nezávislého baskického štátu. Podľa separatistov musí pozostávať z troch provincií, tvoriacich krajinu Baskov, provincie Navarra (obývaných etnickými Baskami) a departmentov južného Francúzska.

Andalúzsky nacionalizmus sa objavil po vláde generála Franca, keď po jeho smrti prijatá ústava dovolila všetkým regiónom Španielska získať autonómiu. Andalúzania však neboli spokojní ani s týmto stavom a žiadali zakotviť ich status ako národa.

Aj Galicia sa snaží o väčšiu autonómiu a radikálna časť hnutia Galičanov vystupuje za nezávislosť. Tzv. valencionizmus je rozdelený na dve časti. Dôvodom je národná identita obyvateľov Valencie. Jedna časť sa cíti byť Kataláncami a podporuje hnutie za nezávislosť Katalánska. Druhá časť, tzv. blaveros (modrí, podľa farby valónskej vlajky), Kataláncov považuje za piatu kolónu a vystupujú za vyspelú autonómiu Valencie.

Ďalšie separatistické hnutie existuje na Kanárskych ostrovoch. Tieto ostrovy, ktoré  sú prevažne miestom pre dovolenky Európanov, po prvý raz žiadali autonómiu ešte v roku 1933.

Dá sa očakávať, že výsledky katalánskeho referenda nielen upevnia pozície všetkých regionalistov v Španielsku, ale súčasne budú doplňujúcim stimulom k aktivizácii škótskych, flámskych, severotalianskych, bavorských autonomistov a separatistov v štátoch EÚ. „Regionálne hnutia za nezávislosť a autonómiu silnejú všade: v Belgicku, Veľkej Británii, na Balkáne, v Katalánsku, dokonca aj na Kaukaze“, napísal ešte pred referendom v Škótsku a Katalánsku v článku „Prízrak separatizmu sa túla Európou americký magazín The National Interest. Autor článku Gordon N. Bardos zdôrazňoval, že „ak sa EÚ nedostane zo súčasnej krízy, ktorá ohrozuje jej existenciu, potom, ako ukazujú dejiny, tieto hnutia môžu ešte viac zosilnieť a dosiahnuť nové úspechy a zmeniť Európu, akú poznáme v posledných dvadsiatich rokoch“.

Tu treba ešte dodať, že takéto hnutia silnejú aj v Severnej Amerike. A to nielen v Kanade, kde je známy problém Quebecu. Nie je to dávno, keď po znovuzvolení Baracka Obamu, vyše 70% Američanov v anketách uviedlo, že systém štátneho riadenia USA považujú za neefektívny. Pritom približne každý piaty občan USA je pripravený podporiť separatistov v svojom štáte a zmenu týchto štátov, predovšetkým južných, na samostatné štáty...


Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |