Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Pripojenie Ruska k NATO - spôsob, ako sa vyhnúť novej „studenej vojne“ - chelemendik.sk

 

Pripojenie Ruska k NATO - spôsob, ako sa vyhnúť novej „studenej vojne“

2021-11-25  (15:22)

 - Pripojenie Ruska k NATO   -   spôsob, ako  sa vyhnúť novej „studenej vojne“

The Times, Veľká Británia

Teraz, keď USA a Rusko  sa objali  a uzmierili po  svojom konflikte kvôli umiestneniu systému protiraketovej obrany vo Východnej Európe, ďalším logickým krokom, ako zabrániť novej „studenej vojne” bude pripojenie Ruska k NATO.

V priebehu posledných rokov takmer všetky napäté situácie, ktoré prispeli k vyhroteniu vzťahov medzi Ruskom a Západom, boli priamo spojené s obavami, ktoré u Ruska vznikali v súvislosti s takzvanou hrozbou „útoku“ NATO  na jeho hranice. Táto otázka stratí aktuálnosť, ak sa aj Rusko stane kandidátom na členstvo.

NATO dokonca ani nebude musieť okamžite odpovedať kladne, na to, aby sa vzťahy zlepšili. Samotný proces získania pozvania poslúži pre Moskvu ako mocný podnet prehodnotiť svoje nepriateľské vzťahy k pobaltským krajinám, k Ukrajine a Gruzínsku, a, berúc do úvahy nedávne udalosti, aj k Poľsku, keďže získanie ich podpory bude predstavovať nevyhnutnú podmienku pre prijatie rozhodnutia o vstupe do tejto organizácie.

Pre NATO sa to taktiež stane skúškou. Hranice aliancie obkolesia severnú pologuľu, vrátane Ruska, a týmto sa dokončí proces transformácie bloku z organizácie orientovanej  predovšetkým na starostlivosť o bezpečnosť Európy, na spolok, ktorého primárnym záujmom, ako je to vidieť na  príklade Afganistanu, je zabezpečiť globálnu stabilitu.


Minulý týždeň Anders Fogh Rasmussen vo svojom inauguračnom prejave ako nový   generálny tajomník NATO vyhlásil, že pre alianciu je nevyhnutné, aby sa Rusko stalo „plnohodnotným účastníkom európskej a medzinárodnej bezpečnosti“. Členstvo v NATO práve zabezpečí jeho nepretržitú účasť.


Snažiac sa zmierniť napätie, prezident Medvedev navrhol novú európsku bezpečnostnú architektúru. Ale väčšina členských štátov NATO nechce vynaliezať bicykel – čiastočne z dôvodu podozrievavosti ohľadne ruských motívov.


Žiadosť o vstup Ruska do NATO by však donútila krajiny aliancie zamyslieť sa nad nedostatkom pocitu sebavedomia u Moskvy.  Okrem toho, ak by Rusko a Ukrajina boli členmi NATO, oslabilo by to napätie medzi krajinami, súvisiace s osudom ruského Čiernomorského loďstva v Kryme.


Ak jediným cieľom, ako si myslia mnohí Ukrajinci, je získať Krym naspäť, potom ruské ambície by boli skrotené tým, žeby sa Rusko muselo zaviazať pri vstupe do organizácie poskytovať ďalším členom NATO  vzájomnú pomoc v prípade agresie.

Rovnaká situácia je aj s ruskými základňami v regiónoch Južné  Osetsko  a Abcházsko, ktoré  sa odtrhli od Gruzínska. Momentálne Kremeľ nemá ani najmenší dôvod sa ich zrieknuť, bol by však nútený prehodnotiť ich nevyhnutnosť ich existencie v kontexte potenciálnych výhod, ktoré ruské ozbrojené sily získajú vďaka členstvu v NATO.


Rusko zahájilo úplnú reštrukturalizáciu svojich ozbrojených síl, aby ich dostalo do stavu, zodpovedajúceho požiadavkám moderných, teda natovských štandardov. O čo jednoduchšie by sa to dalo uskutočniť s pomocou NATO v rámci pripraveného procesu na integráciu do aliancie?


Členstvo v NATO poskytne Moskve záruky toho, že ani jedno  rozhodnutie, súvisiace s bezpečnosťou európskeho kontinentu, nebude prijaté bez jeho súhlasu, a teda poskytne Rusku tú úroveň vplyvu, ktorú vždy chcelo mať.


Počas svojho prvého summitu s prezidentom Georgom Bushom mladším, ktorý  sa konal v Slovinsku v roku 2001, Vladimír Putin povedal, že v roku 1954 sa ZSSR tajne obrátil na NATO s iniciatívou, aby bol prijatý za člena organizácie. Odpovedajúc na otázku o tom, či sa Rusko pripojí, alebo nie, Putin povedal: „A  prečo nie?“


Vysvetliac, že Rusko  sa nikdy nepozeralo na NATO ako na „nepriateľskú organizáciu“, Putin povedal USA dosť významnú vetu  v kontexte ďalších vzťahov: „Keď prezident silnej veľmoci oznamuje, že chce vidieť v Rusku partnera, а možno aj spojenca, pre nás to znamená veľa.“


Kroky pre „reštart“ vzťahov s Ruskom, ktoré podnikol prezident Obama po kríze so systémom protiraketovej obrany umožňujú overiť, nakoľko výhodné bude pre Moskvu sa stať spojencom v rámci NATO.


Žiadosť o vstup do NATO by vyvrátila  šírený „vreckovými“ advokátmi kremeľského autoritarizmu mýtus o tom, že NATО je antiruská organizácia. Ak obavy o bezpečnosť zmiznú z dennej agendy, téme demokracie v Rusku sa bude venovať oveľa sústrednejšia pozornosť.


Komentáre čitateľov portálu inosmi.ru


Ryan Adair napísal:


Skúste presvedčiť kohokoľvek z východných spojencov NATO, aby na to pristali, ba čo tam po nich, skúste presvedčiť ľubovoľného člena NATO.


Rusko nebude aktívum, ale záťaž, viete si predstaviť nakoľko sa zväčšia hranice a vzdušný priestor NATO? Budeme musieť vkladať peniaze, aby sme to všetko udržiavali. Okrem toho, ako nováčikovia, ktorí nemajú výstroj NATO, budú zapadať dfo našich plánov?


Bude nutné kompletne prestavať ruské ozbrojené sily. Táto rozsiahla modernizácia môže priviesť k ešte väčšej studenej vojne s NATOm a Áziou...


Je to príšerná myšlienka, keďže jednoducho vystraší Čínu a destabilizuje hranice NATO, príliš ich natiahnúc.

Dmitry Klenin napísal:


Táto  otázka si zasluhuje rovnakú diskusiu ako budovanie jadrovej elektrárne na Marse. Perspektíva pripojenia Ruska k NATO – to je úvaha zo sféry bujarých fantázií.


K R  napísal:


2 negatívne komentáre z troch (zatiaľ). Je však treba pamätať nato, že:


Nemecko (Západné) bolo prijaté do NATO v roku 1955.


V roku 1957 Rímska zmluva skoncovala s hrozbou periodicky sa opakujúcich francúzsko-nemeckých vojen v Západnej Európe.


Tieto dve udalosti sa udiali približne 10 rokov po páde nacistického Nemecka a pevne začlenili Nemecko do mierovej Európy.


Sovietsky zväz zmizol v roku 1989, takmer pred 20 rokmi. Skutočná otázka znie nasledovne:  „Prečo nediskutujeme o členstve Ruska v NATO?“


Liam B napísal:


Rusko je obrovská veľmoc. Chcem, aby EÚ, Amerika a Rusko vytvorili  alianciu. V jednote je sila. Predstavte  si, aký blahobyt a svetovú stabilitu by to prinieslo!

 

Zdroj: inosmi.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |