Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Priemysel pomaly rastie - chelemendik.sk

 

Priemysel pomaly rastie

2019-10-18  (11:25)

 - Priemysel pomaly rastie

Priemysel dosiahol najlepší výsledok od septembra 2008

BRATISLAVA. Priemysel na Slovensku v októbri dosiahol najlepší výsledok od septembra 2008. Produkcia podnikov sa v desiatom mesiaci znížila medziročne o 3,8 percenta, zatiaľ čo v septembri 2009 klesla o upravených 5,6 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.

Podľa analytikov by sa priemyselná produkcia v novembri mohla po viac ako roku vrátiť k medziročnému rastu.

Za prvých desať mesiacov roka sa výroba v priemysle prepadla o 17 percent. V medziročnom porovnaní klesala nepretržite od októbra uplynulého roka, keď spadla o štyri percentá. Produkciu negatívne zasiahla svetová hospodárska kríza, ktorá znížila objednávky podnikov.

"Celkovo možno hodnotiť vývoj produkcie v priemysle ako postupne sa zlepšujúci, za čím stojí oživenie dopytu v zahraničí, avšak v nemalej miere aj bázický efekt," poznamenal v komentári analytik VÚB banky Martin Lenko.

Práve vďaka nižšej porovnávacej základni z vlaňajšieho novembra by sa mohla produkcia priemyslu v jedenástom mesiaci v medziročnom porovnaní vrátiť do kladných čísel, dodal. Odhadol, že priemysel by si v novembri mohol polepšiť o tri percentá.

Autá padajú pomalšie

Produkcia dopravných prostriedkov v októbri medziročne klesla o 10,1 percenta, čo bol najmenší prepad od septembra 2008. V septembri 2009 sa znížila o necelú pätinu. Naopak, pohoršila si výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, keď v októbri klesla o 15,4 percenta v porovnaní s revidovaným miernym prepadom o 1,3 percenta v deviatom mesiaci. Pôvodne štatistici vykázali v septembri jej nárast o 38,5 percenta. Obe odvetvia patria k ťahúňom ekonomiky.

"Výroba v priemysle (sezónne očistená) je po silných rastoch v auguste a septembri približne o pätinu až štvrtinu vyššia ako na prelome rokov 2008 a 2009, keď priemysel dosiahol svoje dno," uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Oživenie v priemysle sa prejavuje aj na vývozoch, ktoré prispievajú k prebytku obchodnej bilancie krajiny, dodala.

Prvý medziročný prírastok od augusta 2008 si v októbri pripísala výroba elektrických zariadení, keď vzrástla o 4,4 percenta. O dve percentá v desiatom mesiaci stúpla výroba chemikálií a chemických produktov, zatiaľ čo v septembri sa znížila o 4,8 percenta. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v októbri oproti septembru zvýšila o 0,1 percenta.

Nedarilo sa stavebníctvu

Slovenské stavebníctvo sa v októbri prepadlo najviac od januára. V desiatom mesiaci produkcia odvetvia medziročne klesla o 22 percent v porovnaní so septembrovým znížením o 16,9 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.

Zníženie produkcie významne ovplyvnila aj jej vysoká úroveň spred roka, keď v októbri 2008 vykázala medziročný rast o 16,3 percenta.

"Vývoj stavebnej produkcie v rozhodujúcej miere ovplyvnili podniky s 20 a viac zamestnancami," komentoval údaje Štatistický úrad. Ich výkony klesli o viac než pätinu, a to najmä v dôsledku výrazného zníženia prác na budovách, dodali štatistici. Druhý mesiac po sebe klesali aj stavebné práce na inžinierskych stavbách.

"Negatívne k poklesu produkcie prispelo zrejme aj horšie počasie s postupným príchodom zimy," napísal v komentári analytik VÚB banky Martin Lenko. Za prvých desať mesiacov roka stavebníctvo kleslo medziročne v stálych cenách zhruba o desatinu.

Nové stavby taktiež prepadli

Hodnota stavebnej produkcie v absolútnom vyjadrení v októbri v bežných cenách dosiahla 511,8 milióna eur, v septembri predstavovala 546,4 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov októbrová stavebná produkcia klesla oproti septembru o 7,3 percenta.

V najdôležitejšej časti stavebníctva, novej výstavbe, rekonštrukcii a modernizácii produkcia v októbri medziročne klesla o 21,3 percenta po septembrovom znížení o 16 percent. Stavebná produkcia v opravách a údržbe sa v desiatom mesiaci roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška znížila o 20,9 percenta.

"Dokončujú sa staré projekty, nových projektov je málo," poznamenal analytik ING Bank Eduard Hagara. Odhadol, že stavebné firmy, ktoré sa nezapoja do výstavby infraštruktúry, budú naďalej trpieť nedostatkom zákaziek.

Výrazný medziročný pokles zaznamenala aj produkcia slovenských stavebných firiem v zahraničí. Po septembrovom prepade o 25,6 percenta sa v októbri medziročne znížila o viac ako tretinu.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |