Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Príde Srbsko o európske perspektívy? - chelemendik.sk

 

Príde Srbsko o európske perspektívy?

2020-08-06  (16:41)

 - Príde Srbsko o európske perspektívy?

24.11.2014

Srbsko je už dva roky oficiálnym kandidátom na členstvo v EÚ. Ale prvýkrát mu navrhli za túto perspektívu zaplatiť. Veď Belehrad odmieta sa postaviť proti Rusku a uvaliť naň sankcie.

Brusel a Washington vo svojej snahe izolovať Rusko prešli od taktiky presviedčania k netajenému vydieraniu. Srbsku hrozia prehodnotením jeho žiadosti o členstvo v Európskej únii, ak nebude podporovať jednotnú líniu budúcej európskej rodiny. Treba povedať, že Belehrad nečelí bruselskému tlaku prvý mesiac. Doteraz ale srbská vláda dokázala nátlak vydržať.

Angela Merkelová počas svojho prejavu v Sydney po summite G20 prvýkrát zaradila Srbsko medzi krajiny, o ktoré sa usiluje Moskva. Potom bolo úplne jasné, že sa Belehradom budú vážne zaoberať. EÚ sa nepáči osobitný postoj Srbska. Srbská spoločnosť je príliš vlastenecky naladená. Vzniká proruský blok. Líder srbských radikálov Vojislav Šešeľ, ktorého Haagsky tribunál po 12 rokoch väzenia oslobodil kvôli zlému zdravotnému stavu, prehlasuje, že sa nevrátil, aby sa liečil, ale aby vyliečil krajinu z európskej integrácie. A podľa toho, koľko ľudí prišlo na jeho prvý míting, môže mať úspech.

Otázka expertovi pre balkánske krajiny Alexandrovi Karasjovovi:

- EÚ skutočne môže pripraviť Srbsko o európske perspektívy, ak bude Únii odporovať?

- EÚ nemôže žiadať Srbsko , aby schválilo sankcie proti Rusku, pretože Srbsko nie je členom EÚ a nemusí dodržiavať požiadavky jednotnej politiky. Práve takéto vydieranie sa začalo v poslednom čase prejavovať. Sú tu dva varianty - buď EÚ bude opäť odkladať perspektívy členstva, alebo bude táto procedúra vôbec zmrazená.

- Nakoľko je pevný srbský postoj ? Môže krajina vzdorovať nátlaku Bruselu?

- V súčasnosti srbská vláda realizuje postoj nezávislého štátu – chová sa realisticky a vyrovnane. Iná vec, že je ťažké predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať, ak bude nátlak únie zosilnený. Veď všetko záleží na vývoji krízy na Ukrajine.

- Proruské nálady v Srbsku sú príliš silné, aby sa dali prehliadnuť. Ako môžu ovplyvniť vzťah medzi Belehradom a Bruselom?

- Takéto nálady v Srbsku skutočne existujú. Ale nie je možné zabúdať, že okrem proruských nálad sa časť spoločnosti orientuje na Európu. Ale pretože významná časť spoločnosti je za nezávislú politiku Srbska, bude čeliť nátlaku Európskej únie.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_11_21/Pride-Srbsko-o-europske-perspektivy-6732/

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |