Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prichádzajú „cestné vlaky" - doprava budúcnosti - chelemendik.sk

 

Prichádzajú „cestné vlaky" - doprava budúcnosti

2019-12-08  (18:54)

 - Prichádzajú „cestné vlaky" - doprava budúcnosti

21.1.2011


Európska únia plánuje tento rok v rámci iniciatívy Sartre skúšobné zavedenie takzvaných cestných vlakov v troch štátoch Európskej únie. Chce tým obmedziť spotrebu paliva a dopravné zápchy.

Pozadie:

Cestný vlak je projekt iniciatívy Sartre (Safe Road Trains for the Environment) v rámci Európskej únie, ktorý na obdobie troch rokov spustia na diaľniciach vo Veľkej Británii, Španielsku a Švédsku. V prípade úspešného fungovania sa jeho použitie predĺži a rozšíri.

Iniciatíva Sartre vznikla už na začiatku deväťdesiatych rokov. Vedci a výskumníci zo štátov Európskej únie v rámci neho spolupracujú v otázkach bezpečnosti cestnej premávky.

Pohodlný spôsob dopravy

„Cestný vlak“ má byť novým a bezpečným spôsobom jazdy na cestách Európskej únie. Podľa projektu Sartre bude systém fungovať na báze bezdrôtovej rádiokomunikácie. Do rady na ceste sa zaradí od šesť do osem dopravných prostriedkov – áut, automobilov či kamiónov. Vedúci dopravný prostriedok bude riadiť profesionálny vodič. Ostatné vozidlá pôjdu za ním.

Vodiči, ktorí sa budú chcieť do riadenej kolóny pridať len udajú svoju polohu a ich navgátor v aute im nadiktuje najbližší „cestný vlak.“ Auto sa potom zaradí na koniec kolóny a systém automaticky prevezme kontrolu nad vozidlom.

Vodič môže zatiaľ pracovať na svojom laptope, čítať si či robiť iné aktivity ako pozeranie filmov.

Systém bude zabudovaný priamo v autách, takže nebude potrebné zaviesť ďalšiu infraštruktúru. 

V prípade, že sa automobil priblíži ku konečnej destinácii, šofér jednoducho opäť prevezme riadenie a vyradí sa z cestného vlaku, pričom pokračuje vlastným smerom.

 „Chápem, že to ľudia vnímajú ako utópiu. Tento typ autonómneho riadenia si však nevyžaduje žiadnu hókus – pókus technológiu ani investície do infraštruktúry,“ cituje TG daily Erika Coelingha, technického riaditeľa v spoločnosti Volvo Cars.

Na zapojenie sa do cestného vlaku však bude šofér potrebovať nevyhnutné zariadenie a zabudovanú potrebnú komunikačnú technológiu. Projekt sa zameriava najmä na tých vodičov, ktorí jazdia na dlhé vzdialenosti.

Využitím tejto technológie by sa vďaka aerodynamike mala znížiť spotreba paliva až o dvadsať percent, tvrdia tvorcovia projektu.

Ak bude projekt účinný, vedci odhadujú, že do desať rokov by mohol byť cestný vlak bežnou súčasťou na vozovkách Európskej únie.


Zdroj: euractiv.sk
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


protopartorg   |   2011-01-21  (18:56)
50%  
mínus plus
  To sa u nás neujme...
Kto by to vydržal? Prejsť STOVKY kilometrov, a BEZ PREDBIEHANIA??? :))

A nebolo by vôbec najlepšie investovať radšej do starej, osvedčenej VEREJNEJ DOPRAVY?


strelec   |   2011-01-22  (07:46)
50%  
mínus plus
  Logika nastoľuje hneď viaceré otázky a odpovede. Opäť niečo čo "sme" vymysleli, nestojí nás nič a zaplatia to ľudia - zariadenie do auta. "Bomba" myšlienka a asi aj dobré prašule EU na projekt, dobré prašule pre prevádzkovateľa. Výhoda nejasná, ale presadzujeme svoju stupídnosť na populárnom - úspore paliva. Neviem stále len kde vznikne? Prečo mi to pripomína film Cisárov pekár - Pekárov cisár. Hatlala a patlala...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |