Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prezidentka Litvy: Prečo sa snažíme nehnevať Putina? - chelemendik.sk

 

Prezidentka Litvy: Prečo sa snažíme nehnevať Putina?

2020-02-27  (18:43)

 - Prezidentka Litvy: Prečo sa snažíme nehnevať Putina?

26.9.2014


The Washington Post, USA

Lally Weymouth

Agresia prezidenta Ruska Vladimira  Putina na Ukrajine vyvoláva znepokojenie, keďže potom môžu prísť na rad  pobaltské krajiny, ktoré sú členkami NATO. V interview pre  The Washington Post Dalia Grybauskaiteová varovala pred týmto nebezpečenstvom.

— Podporujete bombardovanie Sýrie, ktoré uskutočňuje prezident USA Barack Obama?
— Áno, ukázal, že môže riadiť. Nedostatok riadenia pociťujeme v dnešnom svete — v Európe a USA —  to je príčina, kvôli ktorej silnejú teroristické hnutia.

— Pociťujete nedostatok líderstva v regióne?
— Áno. Nedostatok líderstva vytvorilo podmienky na to,  aby nabrali silu teroristické zoskupenia, také ako Islamský štát. Ak máme hovoriť o Ukrajine, vytvorilo to podmienky na to, aby sa Rusko stalo krajinou s teroristickými  prvkami.

— Ako hodnotíte situáciu na Ukrajine?
— Situácia je ešte stále hrozivá. Ruská armáda sa ešte stále nachádza na území Ukrajiny. To znamená, že Európa a celý svet dovoľujú Rusku byť krajinou, ktorá nielen ohrozuje svojich susedov, ale aj podniká proti nim vojnové akcie. Je to rovnaký medzinárodný terorizmus ako v Iraku a Sýrii. Na Ukrajine prebieha ozajstná vojna. Európska únia a väčšina svetových lídrov sa pokúša hovoriť o tom tak, akoby to nebola vojna, ale len  svojrázne poskytnutie pomoci teroristom. Videli sme, čo sa dialo na Kryme. Najprv tam boli „zelení mužíci“, neskôr – ruská armáda. Teraz sa to isté deje na Východnej Ukrajine. Som presvedčená, že to nie je posledné územie, na ktorom Putin chce demonštrovať svoju silu.

— Podľa vašej mienky pôjde ďalej?

— Ak budeme príliš mierni pri uvaľovaní sankcií  alebo ich aplikovaní, ak ich nebudeme realizovať, myslím si, že sa pokúsi zjednotiť Východnú Ukrajinu s Južnou Ukrajinou a Krymom. Nedávno povedal, že behom dvoch dní môže prísť do Varšavy, Pobaltských krajín a Budapešti  a to je otvorené nebezpečenstvo pre susedné krajiny.

— Môže sa posunúť ďalej do Podnesterska?
— Ak to pripustíme, môže sa pohybovať ľubovoľným smerom. Problém je v tom, že putinovské Rusko je teraz pripravené na vojnu  a túži po nej. Európa a Západ na vojnu nie sú pripravené a nechcú ju. V Európe a na celom svete nie je sila, ktorá môže zastaviť Putina. Nakoniec sa budeme  čudovať, že budú obsadené nové územia, rozdrobené nové krajiny а vtedy to riešiť bude príliš drahé a príliš neskoro.

— Znepokojuje vás, že Ďalšie v poradí môžu byť pobaltské krajiny?
— Ak ho nezastavia na Ukrajine, pôjde ďalej.

— Znamená to, že NATO nestačí piaty článok?
—  Nie, všetci hovoria, že bude aplikovaný piaty článok zriaďovacej charty NATO.  To však nezastaví Putinove plány, ak nebudú podniknuté reálne kroky  zo strany európskych a svetových lídrov. Oni len hovoria. Musíme ho zastaviť na Ukrajine. Zatiaľ to nepochopili. Preto vravím, že dnes v Európe vládne Putin, a nie Západ.

— Je Putinovým cieľom rozdrobenie Európy?
— V súčasnosti nebezpečenstvo vyvolané správaním Ruska nie je o nič menšie ako to, ktoré predstavuje Islamský štát v Iraku a Sýrii.

— Myslíte si, že aj Islamský štát, aj Rusko sa zaoberajú teroristickou činnosťou?

— Áno. Myslím si, že Rusko terorizuje svojich susedov, používajúc teroristické metódy.

— Svet však znepokojuje viac Islamský štát.
—  Pravdaže.  To je hlavný cieľ. Bohužiaľ, vytvára to výborné podmienky pre Putina robiť to, čo chce. V skutočnosti, tak zvané mierové rokovania v Minsku sa konali vďaka Putinovmu ultimátu. Západné krajiny a EÚ pristali na jeho podmienky  a to v podstate svojej znamená rozdelenie Ukrajiny. USA poslali na Ukrajinu potraviny, ale rozdali ich z nemeckých nákladiakov, aby nehnevali Putina. Prečo sa teraz všetci snažíme nehnevať Putina, ktorý teraz posiela svoju armádu vraždiť a okupovať územie Ukrajiny? Prečo tak bezcitne nereagujeme na to, čo prežívajú Ukrajinci? Skôr alebo neskôr ho označíme za teroristu a zločinca.

— Pripomína Vám táto situácia Sudety?
— Situáciu pred Druhou svetovou vojnou? Áno, pravdaže. Výborne chápuc, čo sa deje, dovoľujeme deliť Ukrajinu.

— Po summite vo Walese sa Litva cíti byť dostatočne chránená?
— Po summite vo Walese sa NATO prebralo, už nespí. Môžeme upevňovať bezpečnosť krajiny. Je treba viac investovať. Ale koľko máme na to času?

— Znamená to, že sankcie nespôsobujú Putinovi nevyhnutnú ujmu?
— Nie je ich dosť.  Ale ak sa nezastaví, možno, že krajiny schvália ešte tvrdšie sankcie. Hlava ukrajinskej rozviedky povedal americkému funkcionárovi, že ich donútili pristúpiť na navrhnuté prímerie. Áno. Európania a ďalšie krajiny poprosili Porošenka, aby súhlasil s podmienkami, ktoré pre Ukrajinu boli neprijateľné, keďže znamenali rozdelenie územia Ukrajiny.

— Takže Rusko dostalo Krym  а teraz — Východnú Európu?
— So súhlasom lídrov Európy a ďalších krajín, pretože Ukrajine nijako nepomohli.

— Máte obavy o svoju krajinu... 
— Teraz sa cítia ohrození všetci susedia Ruska. Vyhrážajú sa im, smejú sa im, hovoria, že nie sú ozajstné štáty.

— Vyústi to do vojny?
— Vojne sa dá vyhnúť. Ak sú obide krajiny pripravené na vojnu, vojna nikdy nebude. Ak Rusko chce vojnu  a Západ sa jej snaží vyhnúť, Rusko pôjde dopredu koľko sa bude dať.

— Zdá sa, že USA majú viac záujem na uzavretí jadrovej dohody s Iránom...
— To je problém. Ak z nejakých dôvodov predávame nezávislé štáty, za aké morálne hodnoty potom bojujeme?

— Myslíte si, že je to pravda?
— Vidiac, ako plynie ten proces, môžem tvrdiť, že je to veľmi pravdepodobné. Podmienky prímeria boli pripravené na podnet  Ruska. Západ vo vojenskom ohľade Ukrajine nepomáha. Rusko na území Ukrajiny môže robiť, čo sa mu zachce. Všetci západní lídri, ktorí  v 21. storočí dovoľujú agresorovi robiť všetko, čo sa mu zachce v nezávislej krajine, by sa mali hanbiť. Som spokojná s tým, že Obama demonštroval líderstvo v Iráne a Sýrii. Dúfam, že mu to umožní urobiť to isté aj v otázke Ukrajiny. Schopnosť riadiť sa vyvíja počas procesu učenia. Ako lídri  sa ľudia nerodia, lídrami sa stavajú.

—  Litva sa nachádza v zložitej situácii...
— 50 rokov sme boli okupovaní, preto vieme ako sa máme správať voči tomuto susedovi. Prekvapivé je to, že vzdialené krajiny, ktoré nikdy nezažili ruskú agresiu, sa tak boja Moskvy. Iba krajiny, ktoré majú spoločné hranice s Ruskom — pobaltské krajiny a Poľsko — nemlčia. Proti Rusku  existuje iba jedna zbraň: nemlčať a byť odvážny, zahanbiť  západných lídrov, ktorí nepreberajú zodpovednosť za ochranu slobody, suverenity a demokracie v Európe.Zdroj: http://www.washingtonpost.com/opinions/lithuanias-president-russia-is-terrorizing-its-neighbors-and-using-terrorist-methods/2014/09/24/eb32b9fc-4410-11e4-b47c-f5889e061e5f_story.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |