Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prepukne v Iráne konflikt o ropu? Teherán svoje varovania stupňuje - ČTK - chelemendik.sk

 

Prepukne v Iráne konflikt o ropu? Teherán svoje varovania stupňuje - ČTK

2019-12-03  (17:07)

 - Prepukne v Iráne konflikt o ropu? Teherán svoje varovania stupňuje -   ČTK

 

S odvolaním sa na šéfa iránskych revolučných gárd Alího Ašrafa Núrího denník napísal, že k rozhodnutiu uzavrieť v prípade exportného kolapsu Hormuzský prieliv dospeli najvyššie postavení iránski činitelia. Správy o možnosti takého kroku sa objavovali už skôr, tento raz sú však najzreteľnejším dôkazom, že zablokovanie prielivu ústiaceho do Perzského zálivu je skutočne súčasťou oficiálnej iránskej stratégie.

Západné štáty podozrievajú Irán z vývoja jadrových zbraní a vyhlásili proti Teheránu už niekoľko súborov medzinárodne organizovaných sankcií. Týkajú sa zbrojnej a obchodnej spolupráce s Iránom, zmrazenie iránskych účtov v zahraničí a cestovania najvyšších iránskych predstaviteľov do západných krajín. Nákup ropy zatiaľ predmetom sankcií nebol. Na zavedenie ropného embarga sa však už podľa neoficiálnych správ dohodli štáty Európskej únie a Washington ich rozhodnutie privítal. Nič na rozhodnutí európskych štátnikov nemení ani to, že situácia vyústi do ďalšieho zdražovania pohonných látok v týchto krajinách.

Zablokovanie obchodu s ropou by bolo pre Teherán ťažkým úderom, pretože krajiny EÚ sú po Číne najväčším dovozcom iránskej ropy a odoberajú takmer pätinu jeho exportu. Čína a Rusko s rozšírením protiiránskych sankcií nesúhlasia.

Teherán doteraz trval na tom, že prípadné európske embargo mu väčšie problémy nespôsobí. "Stratu týchto zákazníkov ľahko nahradíme," povedal nedávno hovorca iránskej spoločnosti National Iranian Oil Co. Podľa expertov by síce Teherán mohol predať viac ropy najmä do ázijských krajín, musel by však ponúknuť výraznú zľavu.

Hormuzský prieliv je bránou do Perzského zálivu a prepravuje sa cez neho 40 percent svetovej ropy. Irán nedávno v oblasti uskutočnil námorné manévre, pri ktorých sa vojenské loďstvo zameriavalo údajne najmä na nácvik v kladení podmorských mín.

Veľká Británia tento týždeň varovala Irán pred akýmkoľvek pokusom o uzatvorenie Perzského zálivu. Podľa britského ministra obrany Philipa Hammonda by taký krok bol nelegálny a neúspešný a vyvolal by ostrú medzinárodnú odozvu. Hammond, ktorý o situácii rokoval vo Washingtone so svojím americkým kolegom Leonom Panettom, nepohrozil priamo ozbrojeným zásahom, upozornil však, že v oblasti Hormuzského prielivu budú dozerať nad dopravou ropných tankerov britské a americké námorné sily.Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/prepukne-v-irane-konflikt-o-ropu-teheran-svoje-varovania-stupnuje-1df-/sk_svet.asp?c=A120108_135420_sk_svet_p23#ixzz1isVgBYUj

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |