Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Premiérka je slabá a osamotená - chelemendik.sk

 

Premiérka je slabá a osamotená

2020-05-25  (13:00)

 - Premiérka je slabá a osamotená
25.9.2010

Premiérka Iveta Radičová v koalícii a vo vláde stráca autoritu, navyše je čoraz viac osamotená. Týždeň nevedela rozhodnúť v kauze hayekovci. Nepomohli jej nielen koaliční partneri, ale ani vlastná strana. "Ako keby čakali, aby sa v tom sama vykúpala," povedal politológ Rastislav Tóth. Nepodporil ju ani minister financií Ivan Mikloš, ktorý je jedným z najsilnejších mužov v SDKÚ. Mikloš patrí ku skupine Mikuláša Dzurindu. "Obaja sú mimo premiérky a možno dedukovať, že majú silné postavenie, ale aj silné slovo," hodnotí politológ Ján Baránek.

Radičová s riešením napokon čakala, kým sa nevráti jej stranícky šéf Mikuláš Dzurinda z USA. "Je to minimálne zvláštne, že sa čakalo na Mikuláša Dzurindu, aby on vyriešil problém. Z toho vyplýva, že premiérka nemá autoritu vo vláde ani v koalícii," povedal politológ Tomáš Koziak. Baránek hovorí, že riešenie tohto problému odzrkadľuje schizofrenickú pozíciu v SDKÚ v tom, že Dzurinda zostal predsedom strany, Radičová je premiérkou a obaja sú v Koaličnej rade. Výstupy politikov podľa neho pôsobia tak, akoby si navzájom šéfovali. "Nie je to dobré," hodnotí.

Celá kauza bola podľa politológov vedľajšia a zástupná, pretože išlo "len" o štátnych tajomníkov. "Zároveň však bola pre Radičovú testom, či problém dokáže vyriešiť rýchlo a elegantne, a v tom zlyhala," dodáva Koziak. Upozorňuje, že pod slabým premiérom si budú koaliční partneri robiť, čo chcú a nevie si predstaviť, ako bude Radičová riešiť závažnejšie problémy, ktoré sa v budúcnosti objavia.

"Teraz po voľbách je koalícia ešte pevná a nehrozí rozpad. Iná situácia bude pred voľbami, keď bude každá strana kopať za seba. Koalícia bude ešte krehkejšia. Vtedy sa môžu objaviť problémy, ktoré môžu vyústiť aj do rozpadu koalície," dodal. Podľa neho si Radičová bude len veľmi ťažko získavať autoritu.

To, že premiérka je "slabým náčelníkom koalície", si myslí aj Tóth. "Nedokáže presadiť to, čo hovorí a vystupuje naozaj zvláštne. Najprv povedala, že obaja štátni tajomníci musia odstúpiť, potom potichu jedného rehabilitovala a neskôr vyhlásila, že odvolá ministra, ak ponechá štátneho tajomníka vo funkcii. Takto predseda vlády nemôže vystupovať," zhodnotil šéfku kabinetu. Podľa neho touto taktikou stratila body u verejnosti, ale aj pred koaličnými partnermi.

Podľa Baránka premiérka môže získať silné postavenie, ak sa k problémom postaví razantnejšie "Silu jej postaveniu dáva ústava. Bude musieť urobiť aj také rozhodnutia, s ktorými jej koaliční partneri nebudú súhlasiť, žiadna katastrofa sa nestane," dodal.

Tóth, naopak, veľké šance Radičovej nedáva. "Žiadala odstúpenie dvoch štátnych tajomníkov skôr, ako to rozobrala Koaličná rada. Tým, že išla najprv do médií, si zabuchla dvere za chrbtom," skončil Tóth. Myslí si, že jesenný kongres SDKÚ ukáže reálne postavenie Radičovej v strane. "Dzurinda tam zrejme získa silný mandát a straníci môžu volať po tom, aby ju na poste premiéra vymenil. Uvidí sa, či to prežije bez ujmy."

Ústavný právnik Peter Kresák takúto rošádu na poste predsedu vlády nevidí ako reálnu. "Teoreticky je možné vymeniť premiéra a vládu bez predčasných volieb, no nikdy sa to ešte nestalo," povedal právnik.


Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


glovastefan   |   2010-09-25  (12:55)
55%  
mínus plus
  Radičovej možno konečne dôjde, že bola len využitá skutočnými mocnými v strane na to, aby strana uspela,, teraz je premiérka a myslí si, že má moc, ale jej funkcia je len dosadená na oblbnutie voličov,,je to pre ňu možno traumatizujúce a smutné,, ale je to proste tak,,


strelec   |   2010-09-27  (17:21)
50%  
mínus plus
  Radičovej to nedôjde, lebo ona to vie, že je nesvojprávna hovorkyňa...... Je to taký maličký obyčajný bojovník, taký malý gašparko na niti. Pred pár dňami jej bolo aj do plaču, z tripartity ušla a pod. Najradšej by ušla vôbec, ale vodca ešte nekázal, úlohu ešte nesplnila. Vieme aj kto je v jej prípade za oponou. Aj keď to tušíme, keby sme tak vedeli jej celú divadelnú rolu = čo nás ešte pod jej "vedením" od zlepenca čaká.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |