Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Premiér Fico nestráca popularitu - chelemendik.sk

 

Premiér Fico nestráca popularitu

2020-05-25  (12:59)

 - Premiér Fico nestráca popularitu

Pre jedných arogantný populista, pre iných politik, ktorý má pochopenie pre starosti bežných ľudí a neváha sa ich zastať.

Slovenský premiér a predseda sociálnych demokratov Robert Fico (45) patrí k tomu druhu politikov, ktorí majú svojich oddaných stúpencov ako aj vyhranených odporcov. Počet premiérových sympatizantov je však podľa prieskumov verejnej mienky stabilne vysoký a Ficova strana je jasným favoritom júnových parlamentných volieb na Slovensku.

Vo voľbách pred štyrmi rokmi vsadil Fico na kritiku hospodárskych sociálnych reforiem, ktoré zaviedol kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu. Tvrdé odsúdenie "pravicových experimentov" oslovilo nemalú časť verejnosti a Ficov Smer-sociálna demokracia vyšiel z volebného zápasu ako víťaz.

Po radikálnej predvolebnej rétorike sa Fico v čele vlády zachoval pragmatickejšie, než očakávali jeho politickí konkurenti. Zrušil síce nepopulárne poplatky za návštevu u lekára a do zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty previedol napríklad lieky a knihy, ďalšiu z ikon reforiem - rovnú daň z príjmu - s istými úpravami zachoval. Principiálny zvrat nenastal ani v oblasti dôchodkového systému, napriek tomu dala Ficova vláda jasne najavo, že odvody časti peňazí do súkromných dôchodkových spoločností jej nie sú príliš po chuti.

Ficovi priaznivci na premiérovi oceňujú jeho sociálne cítenie, ochotu načúvať obyčajným ľuďom a schopnosť zrozumiteľne s nimi komunikovať. Jeho spolupracovníci o ňom obvykle hovoria ako o veľmi pracovitom, húževnatom a ambicióznom človeku.

Naopak, stúpenci opozície vo Ficovi vidia arogantného populistu, vyčítajú mu posilnenie postavenia štátu v ekonomike alebo napríklad to, že sa tlačovým zákonom pokúša obmedziť slobodu médií, voči ktorým má dlhodobo negatívny vzťah. Podľa iných Fico predstavuje politického pragmatika, ktorým voličom hovorí to, čo chcú počuť, ale nikdy nie je isté, čo si skutočne myslí a ktoré zo svojich sľubov naplní.

Robert Fico sa narodil 15. júna 1964. Z rodných Topoľčian odišiel študovať právnickú fakultu do Bratislavy a v hlavnom meste sa zabýval. Od roku 1986 do polovice 90. rokov pôsobil ako expert na trestné právo v Právnickom ústave ministerstva spravodlivosti. V rokoch 1994 až 2000 okrem iného zastupoval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

V roku 1987 vstúpil Fico do komunistickej strany a tri roky po nežnej revolúcii zasadol do snemovne za postkomunistickú Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). Prvýkrát na seba výraznejšie upozornil v roku 1994 pri takzvanej "noci dlhých nožov", počas ktorej Mečiarova vládna koalícia personálne ovládla štátnu správu. Fico vtedy ako jediný zástupca opozície zostal sedieť v parlamentnej sále a sledoval počínanie víťazov volieb.

V SDĽ zastával Fico najskôr post šéfa poslaneckého klubu, neskôr bol zvolený za podpredsedu strany. Po voľbách v roku 1998 sa SDĽ stala vládnou stranou. Fico, pre ktorého napriek popularite nezostalo žiadne ministerské kreslo, kabinet často kritizoval. Nakoniec stranu opustil a v decembri 1999 si založil vlastnú.

V čele strany Smer išiel Fico do volieb v roku 2002. O svojom úspechu bol vtedy presvedčený, ale jeho strana skončila so zhruba 13,5 percentami hlasov až na treťom mieste. Po štyroch rokoch v opozícii, počas ktorých sa Smer spojil s trojicou malých ľavicových strán, sa Fico konečne dočkal a po víťazných voľbách sa 4. júla 2006 stal predsedom vlády. Kabinet zostavil so Slovenskej národnou stranou a Ľudovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko niekdajšieho premiéra Vladimíra Mečiara

Robert Fico je ženatý, s manželkou Svetlanou má syna Michala. Je známy ako náruživý amatérsky futbalista a rád jazdí na kolieskových korčuliach.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |