Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prelomové dielo o slovenských dejinách mieri do sveta - chelemendik.sk

 

Prelomové dielo o slovenských dejinách mieri do sveta

2020-05-25  (12:58)

 - Prelomové dielo o slovenských dejinách mieri do sveta
Radovan Krčmárik | 26. marca 2011  7:27 - aktualizované 27.3.2011  15:00 


Slovensko by si už v cudzine nemali mýliť so Slovinskom. S dejinami našej krajiny sa už budú môcť oboznámiť študenti na všetkých svetových univerzitách, ako aj návštevníci najväčších knižníc sveta. Mala by sa o to postarať publikácia Slovakia in History (Slovensko v dejinách), ktorú pred pár dňami predstavili v Londýne.

Historický zborník vydalo jedno z najprestížnejších svetových nakladateľstiev Cambridge University Press. Ide o prvý ucelený prierez našimi dejinami napísaný v anglickom jazyku.

Prelomové dielo zostavili historici Mikuláš Teich, Dušan Kováč a Martin Brown. S nápadom prišiel Teich, ktorý je dnes emeritným učiteľom na Robinson College britskej univerzity v Cambridgei. "V roku 1997 som pre to isté nakladateľstvo zostavoval české dejiny Bohemia in History. Vzhľadom na to, že pochádzam zo Slovenska, povedal som si, že by bolo správne vydať aj slovenskú históriu. Mám však už 92 rokov, vedel som, že by som to sám nezvládol," vysvetlil Pravde Teich.

O spoluprácu preto požiadal známeho slovenského historika Dušana Kováča. Ten potom vybral renomovaných autorov, ktorí spracovali jednotlivé kapitoly dejín Slovenska od Nitrianskeho kniežatstva až po Nežnú revolúciu. Každý z týchto 22 historikov napísal iba jednu časť formou eseje. Podieľali sa na tom 19 slovenskí autori - okrem Kováča napríklad Ján Lukačka, Ján Steinhübel, Valerián Bystrický, Ivan Kamenec či Natália Krajčovičová, dvaja českí historici a Nórka Elisabeth Bakkeová. "Je autorkou časti o čechoslovakizme, ktorému sa venuje. Zdalo sa nám to zaujímavé práve tým, že túto časť napíše nestranne," zdôvodnil Kováč.

Slovakia in history

Publikáciu pripravovali 15 rokov. "Kapitolu o formovaní šľachty na území Slovenska som napísal asi pred siedmimi rokmi. Už som si myslel, že to ani nevyjde," priznal Lukačka, ktorý prednáša na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Vojenský historik Vladimír Segeš dodal svoj príspevok o stredovekých mestách pred 10 rokmi. "Dnes by sme tie veci možno už aj napísali trochu inak, keďže máme viac vedomostí ako vtedy," komentoval zdržanie.
Podľa Kováča bolo ťažké dať dokopy knihu toľkých autorov: "Nie všetci svoje texty odovzdali načas. Potom sme to museli dať preložiť do angličtiny. Tie preklady bolo treba skontrolovať, opraviť a znova prekladať. Ten proces bol zložitý. Aj na Cambridgei dlho trvá, kým taký projekt prijmú."

Výsledkom sú však všetci nadšení. Doterajšie diela o našej histórii v angličtine boli totiž skôr čiastkové, neodborné, alebo ich písali neznámi autori, často cudzinci. "O Slovensku vo svete veľa nevedia ani historici, a to, čo čítajú, nestojí za nič," povedal Teich. "Zmyslom publikácie bolo podať základnú informáciu o Slovensku, aby si ho už nemýlili so Slovinskom, ako sa to stalo aj americkému prezidentovi," tvrdí Segeš.

Vďaka tomu, že dielo vyšlo v angličtine v jednom z najväčších akademických vydavateľstiev, dostane sa aj do svetových knižníc a univerzít, pripomenul Kováč. Záujem o zborník je podľa neho zatiaľ značný. "Zrejme z univerzít, kde sa venujú stredoeurópskym dejinám," objasnil Kováč.

Zdroj:  pravda.sk

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


nika   |   2011-03-29  (16:07)
45%  
mínus plus
  „Nikto sa nenarodí ako Slovák. Ale narodí sa ako človek,“ tvrdí historik SAV, bývalý pracovník Ústavu dejín socialistických krajín Dušan Kováč. To znamená, podľa Dušana Kováča, že po určitom čase sa človek rozhodne, či bude Maďar, Francúz, alebo Dán, prípadne Japonec, či rovno Američan...?
www.sho.sk


calimero   |   2011-03-29  (17:36)
50%  
mínus plus
  No ked sa tak divam na meno autora.... Nedivil by som sa, keby tam niekde bola stat o tom, ze stari Slovaci boli iba kocovny kmen, ktory obyval hornate uzemnie medzi uzemiami starych Madarov a starych Cechov po tom jednym, alebo druhym (nevie sa uz presne ktorym) vypadol z nosa...... Rad by som poznal nazor nejakeho skutocneho historika na tuto publikaciu, napr nazor pana Duricu


Sheelagh   |   2011-03-30  (09:30)
50%  
mínus plus
  Teich, Brown, Steinhübel ... Slováci "ako bič" a Nórka Elisabeth Bakkeová ??? WTF ??? ... dúfam, že sa mi tá kniha raz dostane pod ruku, aby som sa zasmiala, čo tam o nás napísali. Pravda tam určite nebude, to som si istá už teraz.


anna   |   2011-03-30  (09:54)
50%  
mínus plus
  Neuveriteľní Slováci, neuveriteľný obsah knihy.
Ešte stále je životu nebezpečné, pre slovenských historikov,
tvrdiť, že sme pôvodní obyvatelia Európy.


Luciel   |   2011-04-01  (10:43)
50%  
mínus plus
   Bolo by lepšie, keby nevyšla žiadna kniha, ako kniha dezinformačná. Ale práve o tie dezinformácie ide, dezinformovať svetovú verejnosť, okradnúť Slovákov o históriu.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |