Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prejde Maďarsko na prezidentský systém? - chelemendik.sk

 

Prejde Maďarsko na prezidentský systém?

2020-05-26  (07:12)

 - Prejde Maďarsko na prezidentský systém?

Fidesz chystá veľké zmeny

Maďarské opozičné hnutie Fidesz chystá zmeny v ústave a možno aj zavedenie prezidentského systému, ak drvivo vyhrá jarné parlamentné voľby, ako sa očakáva.

Vo volebných preferenciách zatiaľ Fidesz prevahu 61 percent oproti 21 percentám konkurenčných, zatiaľ vládnych socialistov, a pretože tento rok sa v Maďarsku konajú aj prezidentské a komunálne voľby, nemožno vylúčiť, že pravicová formácia Viktora Orbána získa úplne všetko. Napísal to denník Sme.

"Maďarsko potrebuje úplnú obnovu," vyhlásil v novoročnom posolstvo očakávaný budúci premiér Orbán.

Ak vyjde všetko podľa doterajších prieskumov verejnej mienky, nič mu v tejto úplnej obnove nebude stáť v ceste. Fidesz získa v parlamente dostatočnú väčšinu, aby obsadil skoro všetky dôležité posty v štáte. Maďarské médiá už určitú dobu na základe informácií presakujúcich z Fideszu špekulujú o ústavných zmenách, ktoré chce Orbán po príchode k moci uskutočniť. Jeho blízki spolupracovníci už nahlas uvažovali o prechode krajiny na prezidentský systém s tým, že záujem o funkciu hlavy štátu s posilnenými právomocami by mal práve Orbán.

Tieto predstavy nie sú pri dvojtretinových preferenciách hnutia nijako nereálne. I keď rozdiel medzi oboma hlavnými maďarskými stranami v posledných mesiacoch mierne klesá, ak Fidesz v kampani neurobí vážne chyby, má podľa analytikov slušné šance získať v budúcom parlamente ústavnú väčšinu.

Iba hrozba neobmedzenej moci Fideszu môže byť posledným argumentom socialistov v predvolebnej kampani a nástrojom mobilizácie protifideszovských voličov. Orbánová strana, ktorá už prehrala na chyby v kampani posledné dvoje voľby, si je tejto hrozby dobre vedomá. Orbán preto teraz venuje veľa síl upokojovaniu verejnosti, že nepripravuje "úplné rozvrátenie" ústavného systému.

"Môže to pokojne tvrdiť. Ani pri zachovaní súčasného ústavného systému ho totiž nebude pri drvivej väčšine v podstate nič obmedzovať," cituje denník publicistu Jánosa Székyho.

Tento rok je pre Maďarsko "supervolebný". V apríli budú parlamentné voľby, na jeseň voľby do miestnych a župných zastupiteľstiev. V auguste končí mandát prezidenta Lászlóa Sólyoma. Jeho nástupcu by mal voliť už parlament ovládaný Fidesz. Podľa denníka Népszava, blízkeho socialistom, je najsľubnejším kandidátom na túto funkciu s formálnymi právomocami exminister zahraničia bývalej Orbánová vlády János Martonyi.

Ak by Fidesz dvojtretinovú väčšinu sám nezískal, bude ju mať určite spolu s extrémistickým Jobbikom. Ten by mal byť podľa prieskumov treťou a poslednou stranou, ktorá prekročí päťpercentný prah potrebný na vstup do parlamentu.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |