Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prehltnúc Európsku úniu sa Američania budú cítiť ako králi Zeme - chelemendik.sk

 

Prehltnúc Európsku úniu sa Američania budú cítiť ako králi Zeme

2020-01-15  (12:57)

 - Prehltnúc Európsku úniu sa Američania budú cítiť ako králi  Zeme

12.3.2015

Anatolij Vasserman 


Čo prinesie svetu Transatlantická zóna slobodného obchodu


Známy analytik Anatolij Vasserman v rade interview pre KM.RU poukazoval na to, že dôležitý faktor, ovplyvňujúci aktuálnu politiku je projekt vytvorenia obrovskej obchodnej zóny, do ktorej by patrili krajiny Severnej Ameriky a Európska únia.

 

Tento globálny projekt z akýchsi dôvodov nie je príliš zviditeľnený mediálne, a tak sme sa rozhodli vyplniť túto medzeru a obrátili sme sa pre podrobnosti na Anatolija Vassermana.

 

Spojené štáty konzumujú oveľa viac ako vyrábajú 


-  Áno, na túto tému sa hovorí málo, ale do značnej miery je to preto tak, že samotná otázka vznikla len nedávno. Dokonca ani názov sa zatiaľ neustálil: videl som formulácie od Transatlantická zóna slobodného obchodu až po Transatlantický obchodný medzinárodný protokol.


A k čomu privedie táto myšlienka? K tomu, že dva momentálne najväčšie trhy (Severoamerická zóna slobodného obchodu a Európska únia) splynú, vytvoriac spoločný ekonomický priestor. Nejaký čas bude diktovať svoje podmienky všetkým ostatným.

 

Je jasné, že vo vnútri tohto zjednotenia rozhodujúcu rolu budú zohrávať Spojené štáty americké. Začnú pohlcovať iné zjednotenia, meniac ich na vlastné prívesky a budujúc s nimi vzťahy takým spôsobom, že tieto krajiny začnú v ekonomickom ohľade slabnúť.


Už pol storočia Spojené štáty konzumujú  významne viac ako vyrábajú a behom posledného štvrťstoročia  - dvakrát viac ako vyrábajú. Tie ekonomické triky, ktorými sa dosahuje tento výsledok, sú mimoriadne stratové pre tých, za koho účet sa to deje. No a počas recesie Spojené štáty ťahajú perinu na seba tak, až praská po švíkoch a ostatní, ktorí boli pod  perinou sa ocitajú na mraze.


Hoci teraz propagátori tohto zjednotenia aj hovoria, že z neho všetci budú mať úžitok, ale súdiac podľa reakcií západoeurópskych výrobcov, dobre bude hádam len obchodníkom. Výrobcov  bude čakať vo väčšine prípadov bankrot, pretože v konkurencii vyhráva ten, kto má viac peňazí. Opierajúc sa o tieto peniaze môže vyrábať dumping, kedy istý čas obchoduje so stratou, tak, že konkurent odchádza z trhu. Potom, stanúc sa monopolistom, sa dá zdvihnúť ceny, odmeniac sa za obmedzovanie. Vyhráva v dumpingovej súťaži ten, kto si dokáže požičať viac peňazí na dlhšie obdobie.


Ak sa Američanom vydarí ich plán, náš rozvoj  sa spomalí 


Pravda, dumping sa považuje za odsúdeniahodnú vec a existujú antidumpingové clá dokonca aj vo vnútri WTO.  Existuje však aj veľa ďalších trikov, prakticky ekvivalentných  dumpingu, ale zatiaľ nie trestných. Hlavný svetový tlačiarenský stroj na peniaze  sa nachádza dnes práve v Spojených štátoch, a preto disponujú možnosťou utláčať iných výrobcov. Ale komu mizne výroba, ten sa stáva aj zlým kupcom.


Príkladom sú krajiny Pobaltia, ktoré sa zbavili priemyslu. Nejaký čas zbierali úvery z celého sveta, a teraz ich nemajú čím splatiť. Značná časť práceschopného obyvateľstva týchto krajín pracuje za hranicami domoviny. Približne rovnaký osud čaká ja Európsku úniu maximálne o jednu generáciu, ak sa stane členkou tejto zóny.


Pre Ruskú federáciu je to nepríjemné v tom ohľade, že môžeme prísť o zdroj mnohých potrebných technológií dovtedy, kým obrodíme vlastnú  vedu. Práve vede u nás bol zasadený jeden z najstrašnejších úderov behom divokých 90-tých a doteraz sa celkom z toho nespamätala. Navyše, priemysel bol u nás tiež zdevastovaný, vďaka čomu sa vyčerpal dôležitý zdroj otázok pre vedu.


Takže, ak sa Američanom podarí ich plán, náš rozvoj sa tiež prudko spomalí. Pre nás je takýto výsledok neželaný aj v politickom ohľade, veď prehltnúc Európsku úniu sa Spojené štátý začnú cítiť ako králi Zeme a budú  sa pokúšať dokázať celému ostatnému svetu,  že nie je hodný práva ani len ležať v prachu pod ich nohami.  

Zdroj: http://www.km.ru/world/2015/03/12/evropeiskii-soyuz-es/755962-proglotiv-evropeiskii-soyuz-amerikantsy-pochuvstvuyut-s


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |