Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Predseda ukrajinského parlamentu navrhuje predčasné voľby - chelemendik.sk

 

Predseda ukrajinského parlamentu navrhuje predčasné voľby

2019-09-04  (08:28)

 - Predseda ukrajinského parlamentu navrhuje predčasné voľby
 
Predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Lytvyn v piatok vyzval na rozpustenie zhromaždenia a vypísanie predčasných volieb po tom, ako debata o návrhu nového jazykového zákona prerástla do hromadnej bitky.
Opoziční poslanci blokujú rečnícky pult na protest proti  návrhu nového jazykového zákona.
Opoziční poslanci blokujú rečnícky pult na protest proti návrhu nového jazykového zákona.
Autor: AP,  SITA

Legislatívu rozširujúcu používanie ruštiny v úradnom styku presadzuje vládna Strana regiónov pod vedením prezidenta Viktora Janukovyča, ktorá chce týmto spôsobom osloviť rusky hovoriacu časť obyvateľstva pred blížiacimi sa riadnymi voľbami. Tie sú naplánované na koniec októbra, podľa Lytvyna je však štvrtkový incident dôkazom toho, že terajší zákonodarcovia už nedokážu spolupracovať a parlament je preto potrebné rozpustiť.

"Zo štvrtkových udalostí sa dá vyvodiť len jediný záver - Najvyššia rada (parlament) a ukrajinský parlamentarizmus sú totálne v troskách," povedal Lytvyn pred novinármi. Členovia proruskej Strany regiónov a prozápadnej opozície sa vo štvrtok nechali uniesť svojimi emóciami po predložení návrhu zákona, vďaka ktorému by sa mohol stať z ruštiny fakticky druhý štátny jazyk popri ukrajinčine. Janukovyč takýto krok už dávnejšie sľubuje veľkej časti ukrajinského obyvateľstva používajúcej ruštinu, naráža však na tvrdý odpor zo strany opozičného tábora.

Parlament nepracoval normálne ani v piatok, keďže odporcovia zákona, v mnohých prípadoch prívrženci väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, bránili ostatným v prístupe k rečníckemu pultu. Ďalších 200 ľudí protestovalo proti zákonu na priestranstve pred budovou. Podľa Lytvyna sa poslanci jeho výzvou na predčasné voľby odmietli zaoberať.

Otázka zrovnoprávnenia ruštiny s ukrajinčinou dlhodobo rozdeľuje ukrajinskú spoločnosť. Prevažne rusky hovoriaci východ Ukrajiny, ktorý tvorí jej priemyselnú základňu, si udržiava úzke kultúrne a politické väzby s Moskvou. Ukrajinsky hovoriaci západ je nacionalistickejší a tamojší obyvatelia tvoria hlavnú časť voličov Janukovyčovych protivníkov. Napätie v krajine sa stupňuje od októbra minulého roka, keď Tymošenkovú ako hlavnú opozičnú líderku odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužitie premiérskych právomocí.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |