Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Pred 15 rokmi sa začalo temné obdobie mečiarizmu - chelemendik.sk

 

Pred 15 rokmi sa začalo temné obdobie mečiarizmu

2021-04-18  (12:28)

 - Pred 15 rokmi sa začalo temné obdobie mečiarizmu

Bratislava - "Je po voľbách, zvyknite si." Tento výrok Vladimíra Mečiara odštartoval temné obdobie slovenskej histórie, nechvalne známe aj ako obdobie mečiarizmu.

V stredu a vo štvrtok ubehne presne pätnásť rokov, čo sa Vladimírovi Mečiarovi a jeho HZDS podarilo v predčasných parlamentných voľbách zvíťaziť. Za partnerov do vlády si o dva mesiace na to zobral Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) Jána Ľuptáka a SNS Jána Slotu.

Ešte predtým sa jeho budúci koaliční partneri osvedčili počas tzv. Noci dlhých nožov v parlamente z 3. na 4. novembra. Po tejto noci to celé začalo. A trvalo dlhé štyri roky. Neskoršia koalícia počas ustanovujúcej schôdze parlamentu zmenila pomery v štáte, z funkcií poodvolávali, koho len mohli.

Opozícia na protest zo sály odišla, noc s Mečiarom a jeho prisluhovačmi prežil v parlamente len Robert Fico, podpredseda SDĽ, ktorý pri svojich vystúpeniach upozorňoval na neštandardné postupy tvoriacej sa koalície.    

Dvojdňové voľby, ktoré prebehli 30. novembra a 1. októbra 1994, znamenali pre Slovensko medzinárodnú izoláciu, divokú privatizáciu štátneho majetku "slovenskou kapitálotvornou vrstvou", vytunelované štátne banky a vyradenie zo všetkých integračných procesov. Slovensko sa stalo čiernou ovcou stredoeurópskeho regiónu.

Zdevastovaná krajina

Po štyroch rokoch vládnutia zanechala Mečiarova vláda krajinu zdevastovanú, ku koncu volebného obdobia si musel štát požičiavať až za tridsaťpercentný úrok. Bežný občan sa však k pôžičke nemal šancu dostať. Vtedajšieho guvernéra Národnej banky Slovenska Vladimíra Masára vláda napriek tomu presviedčala, aby tlačil nové nekryté peniaze. Najväčší zamestnávateľ VSŽ Košice bol na kolenách a hrozil mu krach.     

Zahraniční investori Slovensko obchádzali. Vláda obmedzovala slobodu vyjadrovania vďaka mediálnym zákonom, opozícia nemala rovnaké príležitosti prístupu k médiam ako vládne strany. Politickou scénou otriasol najmä únos prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho, ktorý zostrojila podľa vyšetrovateľov Slovenská informačná služba a politická vražda Róberta Remiáša, ktorý zaživa uhorel  v aute po výbuchu nástražného systému.

Čo však tomu predchádzalo? HZDS získalo v predčasných voľbách 34,9 percenta hlasov a obsadilo 61 poslaneckých kresiel. Ľuptákovci získali 7, 34 percenta a 13 mandátov,  SNS s 5, 4 percenta mali deviatich poslancov. Mečiarova vláda tak mala k dispozícii 83 hlasov v parlamente. Vládu sa však podarilo zostaviť až  13. decembra 1994, po vyše dvoch mesiacoch od volieb. 

Predčasné voľby boli vyústením vtedajšej krízy, keď sa v HZDS odštartoval proces štiepenia. Zakladajúci členovia hnutia na čele s Milanom Kňažkom prestali podporovať Mečiarovu vládu a z HZDS odišli. Mečiar stratil väčšinu. Po marcovej správe o stave republiky, kde vtedajší prezident Michal Kováč poukázal na nepriaznivú ekonomickú situáciu, ktorú zdôvodňoval slabou kredibilitou nového štátu u zahraničných investorov, sa začali "hýbať krabice". Prezident, pôvodne nominant HZDS, skritizoval konfrontačnú politiku premiéra Mečiara a ako riešenie navrhol predčasné voľby.

Poslanec KDH Ladislav Pitner navrhol vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Rozprava o tomto bode trvala 2 dni a na jej konci vystúpil premiér Mečiar.

V prejave navrhol SDĽ vstup do vlády, tá si však ako podmienku kládla jeho odstúpenie z postu predsedu vlády a odchod SNS z koalície, čo bolo pre Mečiara neprijateľné.

V tajnom hlasovaní mu bola vyslovená nedôvera a celá vláda bola nútená podať demisiu.

Pomohla mu STV a predvolebný hit

Prezident poveril Jozefa Moravčika zostavením novej vlády. Tá po svojom vymenovaní právne napadla a následne zrušila 13 privatizačných rozhodnutí predchádzajúceho kabinetu. Stanovil sa termín predčasných volieb na 29.septembra a 1.októbra, do ktorých už Kňažkovi, Moravčíkovi a Černákovi stúpenci išli spolu pod názvom Demokratická únia Slovenska.

Vo voľbách pomohli Mečiarovi dve veci. Verejnoprávna televízia a mediálna stratégia Fedora Flašíka, šéfa volebnej kampane HZDS. V prvý deň konania volieb totiž STV odvysielala v hlavnej spravodajskej relácii reportáž budúceho riaditeľa televízie Igora Kubiša o tom, ako Vladimírovi Mečiarovi bolo znemožnené odvoliť. Jednoducho, nebol zapísaný vo voličskom zozname daného bratislavského okrsku. Zbytočné boli protesty ostatných strán. 

STV im priestor neposkytla a podľa politológov táto reportáž spravila pre Mečiarovo HZDS vo voľbách ďalších šesť percent. Tie sa neskôr ukázali ako kľúčové. 

Ďalším plusom pre Mečiara bol predvolebný hit Vivat Slovakia, ktorý naspievali všetci vysokí potentáti HZDS vrátane Mečiara. S nápadom na predvolebnú pesničku prišiel šéf volebnej kampane HZDS Fedor Flašík, terajší manžel europoslankyne za Smer- SD Moniky Beňovej.

Väčšina si Flašíka doteraz spája ako autora textu a spoluautora hudby. Tú mal oficiálne skomponovať spolu so svojím kamarátom Martinom Glváčom, terajším štátnym tajomníkom ministerstva výstavby za Smer-SD. Ako Flašík Aktuálne.sk prezradil, nie je to tak. Priznáva, že ani nepozná noty.

Autori, ktorí od neho zákazku dostali, ho totiž prosili, aby ich Flašík neprezradil. Tak autorstvo zobral na seba. Tento sľub však po pätnástich rokoch porušil. Ale len čiastočne.

Prezradil iniciálky autorov. Skladateľom hudby Mečiarovho hitu je Gabo D. a textárom Kamil P. Obaja sú podľa Flašíka na Slovensku veľmi známi umelci.

Navyše opozičná SDĽ vo voľbách prepadla. V štvorkoalícii s ďalšími ľavicovými stranami pod neznámym názvom Spoločná voľba sa takmer nedostala do parlamentu. Získala 10, 41 percenta, pričom ako štvorkoalícia potrebovala 10 percent. Hlasy jej zobralo najmä populistické ZRS.

A vtedy to všetko začalo.

 

Andrej Onufer, aktualne.centrum.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |