Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prečo výsledkom budovanie raja na zemi sa stalo peklo - chelemendik.sk

 

Prečo výsledkom budovanie raja na zemi sa stalo peklo

2019-12-05  (13:20)

 - Prečo výsledkom budovanie raja na zemi sa stalo peklo

30.1.2016

Jaroslav Korobatov 

Vedci dokázali, že pokusy vybudovania ideálnej spoločnosti (takej ako si ju teraz predstavujeme) sú odsúdené  na neúspech 

Behom celého uvedomelého života ľudstva vytúženým snom ľudstva bolo vytvorenie ideálnej spoločnosti. Veriaci si ju predstavovali v podobe raja. Socialisti sa opájali predstavou utopickej spoločnosti a vypracovali príťažlivý pre mnohých jej komunistický model. Buržoázny štát prišiel s myšlienkou konzumnej spoločnosti. Ako sa však môžeme dozvedieť, čo nás čaká v svetlej budúcnosti? Je principiálne dosiahnuteľná?  Americký  vedec John Calhoun v roku 1968  zahájil svoj  slávny experiment, ktorého cieľom bolo vytvorenie raja na zemi. Keďže podobné pokusy na ľuďoch sú vo vede zakázané (v politike – koľko  chcete!) Calhoun si za objekt svojho experimentu vybral myši, pretože v prirodzenom prostredí sa správajú ako sociálne zvieratá. Pokus trval  16 mesiacov a skončil  katastrofálne. Do decembra roku  1969 populácia myší prakticky zlikvidovala samu seba.  


Sny sa plnia! 

Huňatí budovatelia  novej spoločnosti dostali  všetko, čo je treba pre šťastie  (viď Obrázok). Účastníci experimentu boli výdatne zásobovaní vodou, jedlom  a materiálmi  na budovanie hniezd. V miestnosti sa udržiavala komfortná teplota, v kolónii neboli epidémie ani choroby  – Calhoun použil zvláštny druh laboratórnych myší so zvýšenou  imunitou. Vedcov raj mal iba jeden nedostatok  – budovali ho za podmienok preplnenosti, ktoré poznáme z komunálnych bytov. Ide o to, že Calhoun chcel preskúmať vplyv nadbytočnej hustoty obyvateľstva na sociálne správanie živých bytostí. Vybral si túto tému pre výskum, pretože vtedy boli  veľmi populárne apokalyptické prognózy, ktoré strašili  ľudstvo vyhynutím z dôvodu  nekontrolovaného rastu populácie ľudí. 

Z predchádzajúcich experimentov bolo známe, že v jednej kolónii môže bez problémov koexistovať 12 hlodavcov. Preto do 4 oddelení umiestnili 48 huňatých šťastlivcov. Zistiac, že raj na zemi predsa len existuje, myši sa začali energicky rozmnožovať. Keď sa obyvateľstvo kolónie takmer zdvojnásobilo, dosiahnúc počet 80 dospelých tvorov, potomkov, ktorí prežili detský  vek začali z kolónie vyberať. Takýmto spôsobom dospelé obyvateľstvo sa stalo  stabilným. Al jeho hustota zostávala príliš vysoká. Potom behom 16 mesiacov Calhoun sledoval správanie svojich pokusných myší. 
 

Koniec zlatého veku  

Logicky sa dalo predpokladať, že myši sa rozdelia  rovnakým dielom – po dvadsať kusov do každého oddelenia. To sa však nestalo. Ako aj za prirodzených podmienok, v myšom raji sa začali  bitky medzi samcami o vodcovské postavenie. V dôsledku toho oddelenia 1 a 4 boli  obsadené  šampiónmi týchto bojov bez pravidiel. Každý samec si zriadil hárem, ktorého súčasťou  bolo 8 až 12 samičiek. Tu zavládli  patriarchálne myšie zvyky: samice rodili mláďatá  a starali sa o ne. A alfa samec bol prevažne zaneprázdnený tým, že odrážal pokusy konkurentov preniknúť na jeho územie. Preto takmer po celý čas ( s výnimkou  kŕmenia a párenia) hliadkoval pri vchode do oddelenia a dokonca tam aj spal. 

V dôsledku toho cca 60 ostatných myší sa muselo zmestiť do dvoch centrálnych oddelení. Pritom myši začali demonštrovať črty správania, ktoré sú nám dobre známe ako zlozvyky ľudskej spoločnosti. Ktoré  črty to boli?

- Zvýšená agresivita. Samci, ktorí zostali, boli  nútení  sa biť oveľa častejšie ako bežne v prírode. Najsilnejší  z nich zaujali miesta vodcov, ale ich charakter sa viditeľne pokazil. Z času načas „šaleli“: bez akejkoľvek príčiny útočili na samice, mláďatá a podriadených samcov. Pritom „banditi“ prejavovali sadistické sklony, napríklad hrýzli  obete do chvostov, čo vo voľnej prírode nikdy nerobia. 

- Sociálna pasivita. Jedna skupina podriadených samcov sa premenila na sociálnych defenzívcov. Len „zajedali stres“ a o nič iné sa nezaujímali: nepokúšali sa „kamarátiť“ so samicami, ignorovali ostatných súkmeňovcov. Všetok voľný od jedla a spania čas usporadúvali „salón krásy“ u seba doma a starali sa o svoje kožúšky. Calhoun ich pomenoval „fešáci“. 

- Sexuálne deviácie. Druhá  časť samcov začala demonštrovať  expanzívnu bisexualitu. Zaujímal ich iba sex a s neslušnými  „návrhmi“ útočili  na iných samcov, mláďatá aj samice, nepripravené  na párenie. Títo  odpadlíci boli dokonca pristihnutí pri kanibalizme – konzumácii vlastného druhu (hoci jedla bol dostatok!) 

- Degradácia inštitúcie „rodiny“.  U samíc sa začal vytrácať rodičovský inštinkt. Prestali budovať hniezda a rodili mláďatá rovno na dlážke. Potom mnohé „mamičky“ sa prestávali  starať o potomkov a tak opustené mláďatá po  nejakom čase konzumovali dospelí samci. Úmrtnosť mláďat v dvoch centrálnych oddeleniach  tvorila 80 až 92 percent. Okrem toho viac ako polovica samíc zahynula v dôsledku agresívnych náletov skupín samcov, posadnutých sexom. 


 Фото: Дмитрий ПОЛУХИН

Čo myši naučili ľudí 
 

V konečnom dôsledku zachovať populáciu v adekvátnom stave sa podarilo iba v dvoch krajných oddeleniach, kde dvaja autoritárni lídri viedli „politiku“ izolácie od vonkajšieho  sveta. A v záhonoch 2 a 3 myšia spoločnosť degradovala, stratiac „duchovné základy“. Tento výskum šokoval západnú spoločnosť  (my sme vtedy budovali komunizmus a boli sme presvedčení, že sa už jednou  nohou nachádzame v socialistickom raji). Je ťažké  vymyslieť väčší výsmech snov popredných humanistov minulosti a súčasnosti ohľadne svetlej budúcnosti. Voľba medzi autoritárnym despotizmom a anarchiou sebalikvidácie  (mnohí vnímali výsledky experimentu po lopate) -  nie je práve najlákavejšia perspektíva. Calhoun sa stal mimoriadne žiadaným a populárnym človekom.  V roku  1972  sa stretol s pápežom Pavlom VI v Ríme na Špeciálnej Celosvetovej konferencii pre výskum budúcnosti v roku   1973. Jeho práce rozoberali politickí lídri... 

- Rozprávali sme sa o myšiach, ale pritom stále mysleli na ľudí, - žartoval Calhoun. 

Ostatne samotný John nebol naladený mizantropicky. Domnieval sa, že sa nedá mechanicky prirovnávať experiment s hlodavcami k ľuďom. U ľudí sú sociálne vzťahy vybudované oveľa komplikovanejšie a mechanizmus vzniku kloaky správania  (tak Calhoun pomenoval formy správania za podmienok  vysokej hustoty obyvateľstva) je zložitejší. Napríklad, nasledovný výskum, ktorý sa realizoval v roku  1975 v niektorých štvrtiach New Yorku nepreukázal závislosť medzi nadbytočnou hustotou obyvateľstva a úrovňou úmrtnosti či pôrodnosti, agresívnym správaním  (podľa informácii zo súdov), množstvom psychických patológií  (hospitalizácie v psychiatrických klinikách). 

Ale Calhoun sa domnieval, že jeho nasledovníci hľadali nie tam, kde mali. Podľa jeho mienky, kloaka správania medzi ľuďmi mohla vzniknúť iba za špecifických podmienok, napríklad v preplnenom väzení. A skutočne, v priebehu výskumu Národného inštitútu  justície USA sa zistilo, že vo väzeniach, kde na jedného väzňa pripadalo menej ako  4,5 m2 bola výrazne vyššia úroveň úmrtnosti, vrážd, samovrážd, chorôb a disciplinárnych problémov. Je dokázané, že za podmienok prílišnej hustoty obyvateľstva klesá výkonnosť a kvalita práce  (týmto zdravíme open space priestory, kam zamestnávatelia umiestňujú svojich kancelárskych pracovníkov!). Niečo podobné ako kloaka správania sa dá pozorovať aj v prepchatých na doraz komunálnych bytoch…

Ako hovoril Kapica: „Experiment sa dá vykladať rôznych spôsobom“. Calhoun hovoril: „Nemôžem uveriť tomu, že príchod na svet nového človeka môže znamenať pre ostatných nejakú hrozbu. Je to pozitívna udalosť. Obmedzenie pôrodnosti iba oslabí našu populáciu. Môžu ju zachrániť iba noví ľudia a nové myšlienky!“ Prax ukázala, že Calhoun mal pravdu. Napríklad, počas  30-tých rokov 20. storočia ekonómovia vypočítali, že berúc do úvahy rast početnosti obyvateľstva, už počas 1950-tých rokov planétu paralyzuje hladomor. Ale vďaka zelenej revolúcii v poľnohospodárstve  (vyšľachtenie produktívnejších odrôd, použitie hnojív a techniky) vo väčšine krajín sa podarilo vyriešiť problém hladomoru a uživiť dodatočných 5 miliárd hladných krkov, ktoré sa objavili na Zemi behom posledných 65 rokov. Aj napriek tomu je však Calhounov výskum vážnym varovaním pre ľudstvo.


Zdroj:  http://www.kp.ru/daily/26486.4/3355637/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |