Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prečo do Estónska necestujú „slamené klobúky“? - preložil dobrovoľný pomocník hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Prečo do Estónska necestujú „slamené klobúky“? - preložil dobrovoľný pomocník hnutia Dobrá sila

2020-02-11  (01:43)

 - Prečo do Estónska necestujú „slamené klobúky“? - preložil dobrovoľný pomocník hnutia Dobrá sila

20.5.2015


Dmitrij Sedov


Po tom, čo Estónsko zrušilo železničné spojenie s Ruskom,  spomenul som si  na to,  ako pred niekoľkými rokmi  ministerstvo školstva tejto krajiny  schválilo pre žiakov vo veku 12-13 rokov  „humoristické“ zborníky. Tu je niekoľko vtipov z týchto učebníc: „ Aké zvieratá sú v Estónsku najviac rozšírené? Odpoveď : Rusi“ . „ Prečo Rusi nosia slamené klobúky?  Odpoveď : hnoj sa vždy  zakrýva slamou“ . Vyššie  uvedené  „učebnice“ sú plné podobného humoru.

Estónsko je krajinou kľudných ľudí . Aj proces výchovy  komplexu nadradenosti nad Rusmi prebieha v tejto krajine s kľudom a plánovane. Veď predsa  Estónci majú všetky dôvody na nadradenosť.

Krajina skrachovaná od „prestavby“ vstúpila v roku 2004 do EÚ a hneď sa veci pohli k lepšiemu. Získali sa zahraničné investície a Estónsko v rámci východnej Európy  v ekonomickom  raste zaujalo tretie miesto za Slovinskom a Čechami.  Pravdou je , že  prílišný prílev zahraničných pôžičiek „prehrial“ ekonomiku  a spôsobil niektoré ťažkosti.
Aby problémy získali komplexnejšiu podobu, zorganizovali estónske úrady  v roku 2007 škandál s presťahovaním  tallinského memoriálu  sovietskym vojakom. To spôsobilo prudké zhoršenie vzťahov s Ruskom  a ako dôsledok aj prudké zníženie objemu ruského tranzitu  a odchod radu ruských investorov z Estónska. Celkové straty tejto  „prezieravej“ politiky pre pobaltskú republiku  sa vtedy hodnotili na úrovni  7-8 miliárd estónskych  korún ( 1 miliarda dolárov).

Odvtedy sa už veci nehýbu tak, ako si to predstavovali estónske úrady. Nezamestnanosť rastie a plat väčšiny obyvateľstva nepresahuje hranicu 500 Eur v čistom . 1/3 obyvateľstva má príjem menej ako 300 Eur. Pri porovnaní  s inými krajinami EÚ je Estónsko v jednej skupine  s Rumunskom a Bulharskom a ďaleko zaostáva za  eurošľachtou,  kde sú  platy 4-5 násobné. Prognóza je taká , že väčšina dnešných pracujúcich sa s prechodom do penzie stane chudobnými . 40% rodín nemá úspory vyššie ako dvojmesačný spoločný plat  t.j. 2000 Eur a  ďalších 40% nemá úspory vôbec. Samozrejme, že tieto ukazovatele treba chápať ako dočasné problémy  a vo výchove mladých árijcov treba pokračovať  v pôvodnom duchu.

Po pripojení Krymu k Rusku zaviedli estónske úrady  módu na  „ hurá vlastenectvo “. Mediálne objednávky strašia  predstavivosť  hrozbou napadnutia  Rusmi  a všade sa ozývajú bojové pokriky v duchu  „ nepriateľa čaká zúrivý odpor“.  To samozrejme vyvolalo  nepochopenie ruského Ministerstva  zahraničných vecí , ktoré sa vyjadrilo, že  táto prax pripomína formou aj obsahom  schizofréniu.  Ale estónska vláda nežartuje. V militarizácii spoločenského života uvidela spôsob ako konsolidovať spoločnosť. Samozrejme, že každá demokratická moc má právo dovoliť si vojnovo – propagandistické hry a využiť pre seba takto vzniknuté nálady.  Veď čo , keď napríklad v dôsledku tohto sa na čas odmlčí opozícia. Aj vojakov NATO trošku pribudne a to sú príjmy do rozpočtu...A na tomto pozadí aj skupinová fotografia vlády  bude fotogenickejšia. Každopádne pre toho, kto si mastí vrecká na členstve v NATO. Aj keď nejaké tie dôsledky to bude mať.

A tak estónska vlaková spoločnosť Go Rail  oznamuje koniec vlakového spojenia s Ruskom. Železničného spojenia  Tallinu s Moskvou  a Petrohradom, ktoré spoľahlivo fungovalo 65 rokov . Také už nebude. Minimálne v blízkej budúcnosti. Dôvod- prudké zníženie počtu turistov  z Ruskej federácie. Podľa estónskeho štatistického úradu v porovnaní s marcom 2014 sa ich počet znížil na 43%. Dopravca sa stal neziskovým.

Samozrejme že tí istí úradníci , ktorí zodpovedajú nielen za „učebnice“ , ale celkovú propagandistickú klímu , sa poponáhľali oznámiť, že Moskva náročky bráni svojim občanom , aby mohli vidieť slobodný ( estónsky ) svet a priviezť doň svoje doláre. Samozrejme, že si nespomenú na fakt , že ruským občanom sa jednoducho nechce, aby sa na nich v estónskej demokratickej rezervácii pozerali ako na hnoj, alebo ako na zvláštnu zver , ktorá o to viac - už-už ide napadnúť  malú, ale hrdú republiku.   

Treba ešte dodať, že Ministerstvo spravodlivosti Estónska pripravuje zákon o zákaze verejných prejavov nacistických a komunistických symbolov. A dá sa očakávať, že pri jeho realizácii budú odstránené všetky symboly ZSSR , vrátane červených hviezd na pamätníkoch vojakov - osloboditeľov. Po tomto zrejme pramienok turistov z Ruska vyschne celkom. Vychádza to tak, že čím je väčšia starostlivosť estónskych úradov o pozdvihnutie národného sebavedomia, tým väčšie nepríjemnosti táto snaha prináša.

Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2015/05/18/pochemu-v-estoniju-ne-edut-solomennye-shljapy-33415.html

Za preklad tohto článku pekne ďakujeme nášmu dobrovoľnému pomocníkovi Miloslavovi Haasovi


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |