Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prečo Putin vyhráva novú studenú vojnu? - chelemendik.sk

 

Prečo Putin vyhráva novú studenú vojnu?

2020-08-02  (21:32)

 - Prečo Putin vyhráva  novú studenú vojnu?

5.12.2014

Na našej planéte žije 7,2 miliardy ľudí, ale Spojené štáty americké  sa boja iba jedného muža  – Vladimira Putina. Ide o to, že ruský prezident prakticky na všetkých frontoch novej studenej vojny odoláva kolektívnemu úsiliu Západu. Strach občas s človekom robí divy  – mesačník Forbes už druhý rok za sebou označuje Putina za najvplyvnejšieho človeka nášho sveta.


Hovorí sa, že Rusi pomaly zapriahajú, ale rýchlo jazdia. Putin sa v rokoch 1999 až 2007 trpezlivo venoval liečbe ruskej ekonomike, a neskôr sa začal vzpierať proti postupnému západnému obkľučovaniu  jeho krajiny. V Sýrii, na Kryme  aj na Ukrajine Západ utrpel ponižujúcu porážku. V energetickej hre s vysokými stávkami to nebudú západné, ale ruské plynovody a ropovody, ktoré budú dominovať na eurázijskej pevnine.


Ale namiesto rátania geopolitických úspechov bude užitočnejšie pokúsiť sa pochopiť, prečo sa Putinovi darí v tejto hre viesť Rusko dopredu.


Ruský prezident vďaka svojim skúsenostiam z KGB, lepšie než iný líder rozumie tomu, ako postupujú USA. Americký spôsob správania, v súčinnosti s britským,  spočíva v organizácii prevratov a kontrarevolúcií v  krajinách, kde sa k moci dostávajú lídri sa nacionalistickými názormi. Klasickými príkladmi sú Irán, Chile, Ekvádor, Venezuela a Ukrajina.


John Perkins  v svojej knihe Spoveď  ekonomického nájomného vraha (Confessions of an Economic Hitman ) spomína, ako on a iní profesionáli boli posielaní do rozvojových krajín, aby  ako „konzultanti“ úplatkami alebo násilne prinútili diplomatov, ekonómov, úradníkov a politikov spolupracovať s USA. Väčšinou uspeli, ak ale neuspeli, CIA posielalo svojich „šakalov“ profesionálne vytrénovaných zabijakov, ktorí šikovne likvidovali ľudí, stojacich v ceste úplnej americkej dominancie.


Takáto činnosť ekonomických a reálnych zabijakov bola tak efektívna v praxi pri zmene týchto krajín na banánové republiky, že USA zriedkakedy boli nútené vyvíjať špeciálne úsilie. Len v zriedkavých prípadoch bola Amerika nútená použiť vojenskú silu na  dosiahnutie obchodných cieľov. Napríklad v Iraku a do určitej miery aj v Líbyi.

Putin vie, že sa USA snažia a budú snažiť zmeniť režim v Rusku. Ako bývalý dôstojník KGB vo východnom Nemecku, si uvedomuje, že zabijaci čakajú na vhodnú príležitosť. To je presne dôvod, prečo z krajiny vykázal také nebezpečné spoločnosti ako USAID a British Council, ktoré plnili úlohu zásterky činnosti  anglo-amerických tajných služieb.


„Jedna z vecí, ktorú treba pochopiť, je, že Putin sa osobitne zaoberal kontrarozviedkou, a práve preto sa stal najdôležitejším hráčom,“ píše na internetovej  stránke Center For Syncretic Studies Centra  Joaquin Flores. „Kontrarozviedka nie je iba o odhaľovaní špiónov. V skutočnosti je to boj proti iným agentom, ktorí sú infiltrovaní alebo chcú byť infiltrovaní do inštitúcií, aby ich rozložili zvnútra“. 


Paralelne s  tajnými operáciami USA vedú otvorené vojny. Americká ekonomika, ako aj ekonomika  ich britského spoločníka - je vojnovou ekonomikou. Kremeľský poradca Andrej Glazjev v júni na konferencii v Moskve povedal: „Američania z každej vojny v Európe iba získavajú  -  z prvej aj druhej svetovej vojny, zo studenej vojny. Vojny v Európe sú základom ich ekonomického zázraku, ich prosperity“. 


Pokračujúce bojové zrážky na Ukrajine sa do určitej miery stávajú zámienkou pre vťahovanie Ruska do priamej vojenskej konfrontácie s ukrajinskou armádou, aby z toho vznikla regionálna vojna v Európe.


Rusko na to dáva dvojakú odpoveď. Na jednej strane, odmieta vstupovať do priamej vojenskej konfrontácie s Ukrajinou, z čoho sú USA mierne frustrovaní. Nečinnosť Washingtonu výstižne charakterizoval istý čínsky generál, ju označil za strategickú erekčnú dysfunkciu Ameriky. 


Na druhej strane, Putin využíva asymetrickú stratégiu na zastavenie a napokon oslabenie amerického impéria. Dôležitým prvkom tejto stratégie je úder na ústredný pilier americkej moci a vplyvu – na dolár. Rusko s podporou členských štátov BRICS, ako sú Čína, India, Brazília a Juhoafrická republika, sa odťahuje od obchodovania  v dolároch, čo má seriózne následky pre sotva rastúcu americkú ekonomiku.Finančný portál Zero Hedge píše:


„Glazjevov súbor protiopatrení osobitne zasiahne najdôležitejšiu súčiastku americkej vojnovej mašinérie - tlačiareň americkej centrálnej banky FED. Putinov poradca navrhuje vytvorenie širokej proti-dolárovej aliancie krajín, ktoré sú ochotné a schopné prestať používať dolár vo svojom zahraničnom obchode. Členovia aliancie by teda upustili od držania menových rezerv v dolárových peňažných inštitúciách. Proti-dolárová koalícia by bola prvým krokom pri vytvorení protivojnovej koalície, ktorá môže pomôcť zastaviť americkú agresiu.“


Situácia na Ukrajine sa môže časom stať katalyzátorom, ktorý prinúti Európu odpútať sa od USA. Ide o to, že sankcie ohrozujú jej podnikateľské kruhy v Nemecku a iných západoeurópskych štátoch, ktoré v posledných dvoch desaťročiach prehĺbili pevné vzťahy s ruskou ekonomikou. „Dosť nečakane sa môže vojna na Ukrajine zmeniť na vojnu za oslobodenie Európy od dolára a vojnu proti doláru,“ píše Zero Hedge.


Moskva súčasne presadzuje organizačné zmeny. Nová rozvojová banka s kapitálom 100 miliárd dolárov bude patriť štátom BRICS, nielenže bude čeliť vplyvu západných úverových organizácií, ale aj zastaví tok peňazí, ktoré plynú z rozvojových krajín na Západ. 


Hoci Putin  robí správne ťahy na geopolitickej šachovnici, jeho nepriatelia nespia v očakávaní pádu vlastného impéria. Ruský rubeľ je výrazne oslabovaný práve vtedy, keď je cena ropy významne znižovaná Saudmi na objednávku USA. Žiadne prekvapenie. Američania sa budú neúnavne snažiť oslabiť Rusko, keďže je to jediná krajina stojaca medzi Washingtonom a svetovou dominanciou.

Avšak Putin ako džudista vie, ako použiť silu svojho oponenta proti nemu samému. Vie aj to, že Západ je za zenitom a rozhodne nemá na to, aby sa pustil do konfrontácie s ruskou armádou. Putin sa sústredí na to, že Američania sa dopustia strategického prechmatu, ktorý bude nad ich sily, tým, že vystupujú proti Rusku a súčasne sa budú snažiť skrotiť ohromný ekonomický nástup krajín BRICS.

Putin má šťastie, že jeho veľkí spojenci z BRICS neprestávajú Rusko podporovať v jeho konflikte s Západom. India a Čína schvaľujú, že Moskva má legitímne záujmy na Ukrajine a na Kryme. Nedávno krajiny BRICS skritizovali Austráliu pre jej neuvážený návrh vylúčiť Putina zo summitu G20.


Takáto demonštrácia podpory posilňuje  pozície ruského prezidenta a dovoľuje mu ukázať Západu prostredník. V roku 2012 nonšalantne opustil summit osmičky a tento rok iba pokrčil plecami, keď osmička sa vrátila k formátu sedmičky, ako tomu bolo pred skončením studenej vojny. (Rusku bolo pozastavené členstvo). Aj keď s členmi ako Kanada je G7 skôr iba na smiech.


Ak nás história niečo učí, tak to, že Rusko má vo zvyku poraziť svojich nepriateľov s veľkou prevahou. Po Napoleonovi a Hitlerovi prišiel rad na Američanov, aby si uvedomili, aké nebezpečné je  dráždiť medveďa.Zdroj: inosmi. ru; Global Research", 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |