Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prečo Islamskému štátu pomáha stále viac krajín - chelemendik.sk

 

Prečo Islamskému štátu pomáha stále viac krajín

2020-08-08  (07:01)

 - Prečo Islamskému  štátu pomáha stále viac  krajín

19.1.2016

Andrej Ivanov 

Je možné, že aj Indonézia má účasť na dodávkach zbraní bojovníkom Islamského štátu (IŠ).* Na internete bola uverejnená správa Nemeckej  spoločnosti pre zahraničnú politiku  (DGAP), kde sa píše, že behom posledných niekoľkých mesiacov množstvo zbraní,  dodávaných teroristom stúplo niekoľkonásobne. A ako príčina sa uvádza želanie indonézskej vlády vyhodiť radikálne naladených občanov z krajiny. 

„Ako jednu z hlavným príčin, ktoré podnietili vládu Indonézie zvoliť takúto stratégiu  vo vzťahu k Islamskému štátu, môžeme menovať snahu, rovnako ako v prípade Islamabadu, obmedziť prítomnosť  radikálne naladených extrémistických zoskupení  na svojom území prostredníctvom vytvorenia pre nich priaznivých podmienok v susedných regiónoch. Jakarta takto plánuje posilniť svoj vplyv v islamskom svete  a poprednú rolu pri praktickom šírení umierneného islamu: na pozadí neprestajne sa zhoršujúcej situácie s dodržiavaním základných práv a slobôd v iných moslimských krajinách Indonézia bude vyzerať ako jedna z posledných bášt islamskej demokracie, s ktorou akýkoľvek zástupca svetového spoločenstva môže bezpečne a spoľahlivo spolupracovať,“— píše sa v správe. 

Je treba brať do úvahy, že v prípade s Indonéziou reč môže byť ani nie tak o podpore IŠ na Blízkom Východe, ako o vytvorení podmienok na vytlačenie miestnych zoskupení. Teraz v krajine existuje niekoľko  väčších – všetky z ktorých usporadúvali teroristické útoky  a bojujú proti ním ochrancovia poriadku v Indonézii. Ale bojovníci nachádzajú spôsoby ako verbovať nových stúpencov. Zrejme z obáv, že vojna sa natiahne na dlhšiu dobu aj bolo prijaté rozhodnutie motivovať miestnych  extrémistov odcestovať. Zatiaľ je spoľahlivo známe, že k IŠ sa pripojilo iba zoskupenie  Mujahidin Indonézia Timur, ale môžu to spraviť aj ostatní. Tým viac, že samotný Islamský štát označil  Indonéziu za oblasť svojich záujmov. 

Ak sa k zásobovaniu IŠ mohla uchýliť taká ďaleká krajina ako Indonézia, čo už potom po iných štátoch, ktoré chcú využiť teroristov pre vlastné geopolitické ciele alebo o štátoch, kde má vláda ideovo blízko k extrémistom. 

Najdôležitejšie územie pod kontrolou IŠ sa nachádza v Iraku a v Sýrii. Hlavné zásobovanie prebieha cez turecko-sýrsku  hranicu. Teraz sýrska  vládna armáda, ruské letectvo a kurdské oddiely robia všetko pre to, aby zablokovali  hranice. Ale či je to možné, ak zahraničná pomoc IŠ sa stále zväčšuje? A nenájdu teroristi iné geografické trasy na zásobovanie? 

— Z môjho pohľadu IŠ pomáha veľa štátov, —  hovorí diplomat veľvyslanectva RF v Katari v rokoch 2010−11, odborník  na Východ Eľdar Kasajev. 

— Nesporne, sú  to USA. Tí sa vždy snažia chytať ryby v mútnej vode. Tým viac, že je to mocná krajina, dobre ozbrojená. A láka ich možnosť predať svoje zbrane iným. V prípade Islamského štátu zásobovanie prebieha, prirodzene, tieňovým spôsobom, keďže IŠ je zakázaný  v Spojených štátoch. 

Teroristi majú aj čínske zbrane. Schémy týchto dodávok sú zrejme tiež tieňové. IŠ má samozrejme záujem, aby dodávateľov bolo čo najviac. Ak teroristi budú mať iba americké zbrane, upúta to pozornosť. Teraz to vyzerá tak, že IŠ má zbrane z celého sveta. Všetky putujú cez tretie ruky, cez priekupníkov. 

SP: — Nakoľko sú silné prúdy z blízko ležiacich krajín?

— O tých hovoriť už ani nemá zmysel. Monarchie Perzského zálivu, konkrétne Saudská  Arábia a Katar, pomáhajú teroristom finančne. Zároveň  im pomáhajú nakupovať modernejšie a kvalitnejšie zbrane. Katar, rovnako ako aj Saudská Arábia, má dostatok peňazí. 

Nezostalo bokom ani Turecko. Formálne je proti teroristom, ale reálne nebombardovala ich, ale Kurdov, ktorí s teroristami bojujú. A pokojne sa dá pripustiť, že Ankara podporuje IŠ nielen finančne a kupujúc od neho ropu, ale aj dodávajúc zbrane prostredníctvom tieňových štruktúr.

Arabské  krajiny ležia na povrchu. O USA a Číne sa hovorí  menej, ale tiež môžu byť zúčastnení. 

SP: — Ale zahrávať sa s teroristami  a uzatvárať s nimi nejaké obchody je mimoriadne nebezpečné. 

— Nesporne. Krajiny sa pokúšajú zarobiť na nákupoch ropy od IŠ a dodávaní im zbraní, ale v konečnom dôsledku sa takýto obchod môže obrátiť proti týmto krajinám. V Číne existujú  vlastné nevyriešené problémy s Xinjiangským autonómnym regiónom, tam môže dôjsť k závažným stretom. Nestabilná  je situácia v tej istej Saudskej Arábii, tam boli povstania šiitov, nikto neviem, čo bude s Katarom v prípade zmien na plynovom trhu. A nikto nedá záruku, že región nezačne plápolať nanovo. 

Teraz ešte začala konfrontácia medzi Iránom a Saudskou  Arábiou. Arabi sa pokúšajú obmedziť Iránčanov,  a tí im vnucujú svoju hru, šiiti a suniti bojujú o vplyv. Už ani nehovoriac o konkurencii v ekonomickej sfére.

SP: — Aké sú hlavné geografické kanály dodávok zbraní teroristom? 

— Hlavný kanál je turecký. Môžu byť aj iné, ale zatiaľ sú bezvýznamné. Hlavný prúd zbraní prichádza cez Turecko. Prezident Erdogan teraz svojim správaním, nepriateľskou politikou voči Rusku ukazuje, že Turecko môže mať styky s IŠ vo všetkých smeroch. Aj v ekonomickom, aj v oblasti zbraní. Domnievam sa, že blokovať zdroje IŠ je treba práve v Turecku. 

SP: — To jest, ak sýrska armáda s podporou ruského letectva a kurdských oddielov dokáže zablokovať niekoľko desiatok kilometrov hranice medzi Sýriou a Tureckom, IŠ sa podarí poraziť? 

— Ak by bola zablokovaná hranica, Islamský  štát by tak bol pripravený o „živiny“. Druhá vec, ktorú je nevyhnutné  urobiť je zastaviť finančné prúdy. V radoch IŠ sú prítomní odborníci na bankovníctvo, cez banky v iných štátoch realizujú valutové operácie. Zablokovať tento finančný kanál môžu Spojené štáty. Ale keďže to doteraz nebolo spravené, dá sa predpokladať, že vo Washingtone nechcú kľud na Blízkom Východe  a zastavenie tam stredovekých zverstiev. Alebo niekto tam má  svoje materiálne záujmy. 

Ak hranica s Tureckom bude zablokovaná, IŠ bude hľadať nové kanály na dodávanie zbraní. Na Blízkom Východe je možné  všetko, vedia sa tam dohodnúť. Cez svojich vplyvných sponzorov sa teroristi pokúsia nájsť iné  možnosti zásobovania. Napríklad sa dokážu dohodnúť so zoskupeniami v Iraku, kde je tiež veľa extrémistov a tých,  ktorí si chcú zarobiť. 

Nedávno sme založili koordinačné  centrum  v Bagdade. Ak sa otvoria nové kanály, prinajmenšom informácie o tom neminú naše tajné služby. 

— Zbrane IŠ dodávajú mnohí z tých, ktorí s nimi údajne bojujú, — je presvedčený expert Asociácie nezávislých vojenských politológov Alexander Perendžijev. — Predovšetkým je to Saudská  Arábia, Katar. Môžeme predpokladať, že aj Turecko cez nejakých sprostredkovateľov. Veľa zbraní prúdi cez rozličné  nevládne štruktúry západných štátov. Svojich rezidentov IŠ má v USA, Veľkej Británii a vo Francúzsku. 

Hlavné je chápať, že IŠ – to nie je nejaká samostatná  štruktúra, ako to mnohí chcú prezentovať. V skutočnosti je to zločinecké zoskupenie, ktoré plní cudzie objednávky.  Jednoducho táto teroristická organizácie bola vytvorená na svetovej úrovni. Potrebujú ju mnohí, aby v prípade potreby mohli sa porátať s veľkými subjektami ekonomického a politického charakteru.  Vždy sa dá povedať, že za teroristickými  útokmi stoji výlučne IŠ, medzinárodný terorizmus a štáty a komerčné  spoločnosti s tým nemajú nič spoločné.  Dozvedáme sa o teroristických útokoch, prípadoch zajatia rukojemníkov, ale ciele týchto akcií  vždy zostávajú skryté pred verejnosťou. 

Ak priznáme, že zbrane IŠ dodáva aj Indonézia, je nevyhnutné  hovoriť o prítomnosti v tejto krajine objednávateľov, ktorí  by tiež chceli využiť IŠ pre svoje ciele. Nie nevyhnutne politické, reč môže byť aj o ekonomických záujmoch, о prerozdelení majetku. 

Je treba mať na pamäti, že IŠ bol vytvorený v čase zhoršenia  sociálno-ekonomickej situácie na planéte. Tieto dve skutočnosti sú medzi sebou  spojené. Vo svete dochádza k vyhroteniu vzťahov medzi subjektmi. A sú potrební  nájomní žoldnieri na „vybavovanie si účtov“. IŠ sa nato aj používa. 

SP: — Dá sa zablokovať dodávky zbraní Islamskému štátu na Blízkom Východe? 

— Teoreticky sa to dá spraviť, ale je nato potrebná politická vôľa. Ale Saudská Arábia, Katar a Turecko majú  záujem na existencii IŠ. Preto reč je nielen o uzavretí turecko-sýrskej hranice. Pamätáme na to, ako vojenské  náklady boli zhadzované zo vzduchu údajne nesprávnym.

USA oficiálne zbroja sýrsku  opozíciu, ktorá bojuje proti Asadovi. Ale zbrane pod týmto krytím môžu putovať aj do IŠ. Ako zastaviť takýto prúd? Tu vzniká otázka, koho považovať za teroristu. A boli prípady, kedy časti opozície prechádzali na stranu Islamského štátu  a zbrane, ktoré opozícia dostávala sa tak dostávali k extrémistom. 

Nevyhnutné je pritom, samozrejme, aj zablokovať financovanie teroristov. Kým sú peniaze, sú aj zbrane. Ale bez úsilí celého medzinárodného spoločenstva  sa s IŠ nedá vysporiadať. Na prvom mieste nestojí vojenská, ale politická stránka problému. 

* Islamský  štát (IŠ)  bol rozhodnutím súdu Ruskej federácie z 29. decembra 2014 uznaný za teroristickú organizáciu, činnosť ktorej je na území  Ruska zakázaná. 

Zdroj: http://svpressa.ru/war21/article/140448/

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |